- Od 1 września 2019r na terenie Gminy Miejskiej Kraków obowiązuje całkowity zakaz używania węgla i drewna. W związku z tym była to najbardziej restrykcyjna uchwała antysmogowa jaka została przyjęta w Polsce i tym bardziej na terenie całego województwa małopolskiego. Powietrze nie zna granic, w związku z tym jakość powietrza to nie tylko kwestia Gminy Miejskiej Kraków, ale przede wszystkim jakość powietrza w gminach ościennych, w tym skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska – mówił Jerzy Muzyk, II Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.
Podczas spotkania nawiązano do działań, które przez ubiegłe lata podejmowało miasto jak i gminy ościenne. Wyróżniono przede wszystkim projekt Inicjatywę 600, która miała odliczać czas do wejścia w życie uchwały antysmogowej w zakresie zakazu stosowania kotłów bezklasowych. Jerzy Muzyk nawiązał również do wsparcia finansowego w wysokości ok. 400 tys. zł, które Miasto Kraków przekazało gminom na działania informacyjne. Każda z nich mogła rozdysponować te pieniądze (ok. 30 tys. zł) wedle własnego uznania. Zastępca Prezydenta podkreślił jak dużym zaangażowaniem wykazują się wójtowie i burmistrzowie gmin oraz dodał, że do wymiany nadal pozostaje ok. 19 tys. kopciuchów. Mieszkańcy mają do dyspozycji programy pomocowe takiej jak: Czyste Powietrze czy indywidualnie prowadzone lokalne i gminne programy oraz merytoryczne wsparcie 54 ekodoradców. Do końca czerwca mieszkańcy mają obowiązek rejestracji kotłów.
- Jako Metropolia Krakowska jesteśmy bardzo zaniepokojeni głosami, które pojawiły się w ostatnim czasie i dotyczą zmiany terminu obowiązującego w uchwale antysmogowej Województwa Małopolskiego - mówiła Elżbieta Burtan, Wójt Gminy Zabierzów. - Ten termin to 01.01.2023r. Jako MK jesteśmy przeciwni zmianie tego terminu i w dniu dzisiejszym zostało przegłosowane i podpisane stanowisko, które kierujemy do Zarządu Województwa w sprawie sprzeciwu jeśli chodzi o ten termin – nie chcemy po prostu żeby się zmienił. Jesteśmy przekonani, że jeżeli ten termin zostanie przez Zarząd zmieniony, wymiana pieców się znacznie opóźni , a nasi mieszkańcy stracą zainteresowanie programami, które do tej pory są przez nas promowane.
- Nasze działania ,czyli 14 gmin wokół Krakowa, ma charakter ciągły. Od paru lat staramy się dzień po dniu wdrażać nasze programy i robimy to cały czas, aż do momentu kiedy ta jakość powietrza poprawi się na tyle, żebyśmy to wszyscy odczuli. Tylko wspólne działanie może nas prowadzić do sukcesu – podkreślał Marek Jamborski, Wójt Gminy Kocmyrzów – Luborzyca.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej
