MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego. Tam kiedyś spędzało się wakacje. Tak wyglądała ta małopolska wieś - zdjęcia

Daria Wiernik
Skawce. Teren budowy zbiornika retencyjnego i tamy.
Skawce. Teren budowy zbiornika retencyjnego i tamy. Wojciech Matusik/ 2012
Jezioro Mucharskie zlokalizowane jest na rzece Skawie na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Na dnie Jeziora Mucharskiego (do 2018 roku zwanego Zbiornikiem Świnna Poręba) znajduje się wieś Skawce. Po niegdyś tętniącej życiem mieścinie zostały wspomnienia i archiwalne zdjęcia.

SKAWCE - wieś zatopiona przez wody Jeziora Mucharskiego. Zobacz archiwalne zdjęcia

Jak wskazują analizy i opracowania prof. Gabriela Narutowicza, sam zamysł powstania jeziora zaporowego w miejscu podwadowickiej wsi powstał jeszcze w latach dwudziestych XX w., a wrócono do niego po wojnie. Według nieoficjalnych pogłosek
w latach 60. i 70. naciskano, by remonty, a tym bardziej nowe inwestycje we wsiach przeznaczonych do likwidacji, były wstrzymywane.

Prace nad budową tamy ruszyły w połowie lat osiemdziesiątych. W końcu maja 1988 r. zlikwidowano ruch kolejowy na odcinku linii nr 103 Wadowice - Skawce, a w kwietniu 1992 r. linię rozebrano. Ruch na DK 28 trwał dłużej, gdyż na dnie przyszłego zbiornika nie kolidował z pracami budowlanymi, a teren budowy tamy ominięto tymczasową drogą. Jednocześnie trwały prace przy budowie nowej drogi wraz z całą infrastrukturą, którą oddawano odcinkami, a ostatecznie nową DK 28 oddano kierowcom w połowie drugiej dekady XXI w. - czytamy na polska-org.pl/

Burzliwa historia zbiornika

  • Z powodu kłopotów finansowych, związanych z przemianami gospodarczymi po 1989, prace się opóźniały. Harmonogram przyjęty przez Sejm w 2005 roku również nie był realizowany. W związku z kryzysem finansowym budowę zbiornika wstrzymano w 2009 roku. W 2010 rząd podjął decyzję o ukończeniu tej inwestycji do roku 2015.
  • 10 października 2015 roku oficjalnie otwarto wybudowaną zaporę. Inwestycja jednak pozostawała niedokończona i nie było możliwe zalewanie zbiornika. Konieczne było umocnienie osuwisk, wybudowanie nowych dróg omijających zalewany teren, rozbiórka mostu położonego na tym terenie i wysiedlenie ostatniej rodziny zamieszkałej na obszarze przyszłego zalewu. 13 maja 2016 sejm uchwalił ustawę o dokończeniu budowy.
  • We wrześniu 2016 ostatnia rodzina (sześcioosobowa) mieszkająca w Skawcach na dnie przyszłego zbiornika podpisała ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach porozumienie dotyczące dobrowolnego opuszczenia ich domu. Został on w całości przejęty przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, a rodzina przeprowadziła się do mieszkania komunalnego, które zapewniła jej gmina Mucharz.
  • 25 października zamknięto drogę łączącą Mucharz z Zagórzem, jeden z ostatnich elementów pozostałych na dnie przyszłego zbiornika. Rozpoczęto fizyczną likwidację trasy, łącznie z dawnym mostem kolejowym nad Skawą.
  • Jesienią 2018 r. oficjalnie ustalono nazwę zbiornika na Jezioro Mucharskie. Wysoka na 50 m zapora spiętrza 161 mln m sześciennych wody tworząc powierzchnię jej lustra 10,35 km kwadratowych na wysokości 311,8 m n.p.m.

Tam kiedyś spędzało się wakacje. Zobacz, jak wyglądały Skawce przed zatopieniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska