https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Krakowie staje się rzeczywistością. Ruszyła odbudowa pierwszego drewnianego domu

Małgorzata Mrowiec
Na działce w Branicach prace trwają i pod namiotami, gdzie składowane są elementy rozebranego budynku z ul. Przyszłości, i w miejscu, gdzie zostanie odtworzony
Na działce w Branicach prace trwają i pod namiotami, gdzie składowane są elementy rozebranego budynku z ul. Przyszłości, i w miejscu, gdzie zostanie odtworzony Anna Kaczmarz
Wyczekiwany od lat krakowski skansen zaczyna nabierać realnych kształtów. Na ogrodzonym wcześniej terenie przy ulicach gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego i Tatarakowej w Branicach (Nowa Huta) trwają prace konserwatorskie przy elementach prawie stuletniego domu, który trafił tu z ul. Przyszłości, z drugiego końca Krakowa.

Wykonawcą prac, odpowiedzialnym za translokację do skansenu budynku z ul. Przyszłości 3 (Chełm), jest krakowska firma Karto Sp. z o. o. W marcu zajęła się ona rozbiórką, a następnie przenosinami do Branic tego pierwszego drewnianego domu spośród obiektów wytypowanych do skansenu z terenu Krakowa.

Jest to budynek z lat 30. XX wieku, ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Obiekt parterowy, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym. Wybudowany w technologii drewnianej (zrębowej), kryty w większości dachówką "tarnowską".

Dom był pierwotnie ciemnobrązowy

Jak informują teraz w mediach społecznościowych przedstawiciele Parku Edukacyjnego "Branice", od paru tygodni, zgodne z harmonogramem, wykonawca prowadzi już prace konserwatorskie przy elementach drewnianych tego zabytku. Są one oczyszczane z warstw farby i przygotowywane do flekowania i malowania.

"Na początku kwietnia odbyła się kolejna komisja konserwatorska, na której dokonano wstępnego wyboru kolorystyki chałupy po odbudowaniu. Po ponownych badaniach stratygraficznych odkryto, że chałupa była pokryta pierwotnie farbą w kolorze ciemnego brązu" - informuje też Park Edukacyjny "Branice".

Na terenie przyszłego skansenu trwa też przygotowywanie gruntu i fundamentów pod odbudowę domu z ul. Przyszłości, a także oczyszczanie działki po rozbiórce.

Wykonawca, który ma potrzebną dokumentację i pozwolenia, zgodnie z harmonogramem ma zakończyć prace przy odbudowie domu z ul. Przyszłości w grudniu tego roku.

Zabytki z Krzyszkowic czekają na odbudowę

W Branicach stoją namioty nie tylko osłaniające przygotowywany do ponownego złożenia dom z ul. Przyszłości. Na terenie tworzonego skansenu składowane są także elementy dwóch budynków rozebranej zagrody spod adresu Krzyszkowice 30 w gminie Myślenice. Te budynki to: chałupa - wpisana do rejestru zabytków, pochodząca z 1890 r. - oraz stodoła.

Ich rozbiórkę i przenosiny wymusiła przebudowa skrzyżowania na "Zakopiance" (droga krajowa nr 7). Inwestorem przedsięwzięcia jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i to ona finansuje zachowanie zabytku w postaci eksponatu w Parku Edukacyjnym w Branicach.

Do odbudowy obiektów z Krzyszkowic konieczne jest dokończenie prac projektowych i uzyskanie stosownych pozwoleń. Zgodnie z założeniami również te dwa budynki mają zostać odbudowane w skansenie w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska