W skansenie w Branicach, u zbiegu ul. gen. Karaszewicza-Tokarzewskiego i Tatarakowej, ma docelowo zostać na nowo złożona cała zagroda spod adresu Krzyszkowice 30 w gminie Myślenice: chałupa - wpisana do rejestru zabytków, pochodząca z 1890 r. - oraz stodoła. Te przenosiny wymusiła przebudowa skrzyżowania na "zakopiance" (droga krajowa nr 7), inwestorem przedsięwzięcia jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Stodoła już magazynowana
Przedstawiciele Parku Edukacyjnego "Branice" w poniedziałek poinformowali w mediach społecznościowych:
"niezmiernie cieszy nas, fakt że:
* stodoła została rozebrana i jest już u nas magazynowana, czekając cierpliwie na odbudowę,
* wpisana do rejestru zabytków chałupa jest w trakcie rozbiórki, a prace postępują bardzo sprawnie i zgodnie ze sztuką".
Translokacją chałupy zajmuje się Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej.
Dom z przeszłości z ulicy Przyszłości
Trwają już też ostatnie przygotowania do rozbiórki i przenosin pierwszego drewnianego domu z obiektów wytypowanych do skansenu z terenu Krakowa. To budynek z lat 30. XX wieku, stojący przy ul. Przyszłości 3 (Chełm), ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Jest tTo obiekt parterowy, częściowo podpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym. Wybudowany w technologii drewnianej (zrębowej), kryty w większości dachówką "tarnowską".
Jak przekazał Park Edukacyjny "Branice", w zeszłym tygodniu przy ul. Przyszłości zebrała się komisja konserwatorska z udziałem pracowników Biura miejskiego konserwatora zabytków w Krakowie, spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości (która odpowiada za tworzenie skansenu) i wykonawcy translokacji.
"Dokonano oględzin obiektu przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych. Ustalono, że należy wykonać poszerzone badania stratygraficzne (pasowe) w każdym z pomieszczeń pod kątem występowania dekoracji malarskich i rozpoznania ich układu. Po wykonaniu odkrywek i ich zadokumentowaniu przez uprawnionego konserwatora dzieł sztuki dopuszczalne będzie usunięcie całości tynków i wstępne oczyszczenie elementów konstrukcji (wewnątrz i na zewnątrz budynku)" - informuje pytane o ustalenia komisji Biuro miejskiego konserwatora zabytków.
Po oczyszczeniu elementów i przystąpieniu do prac demontażowych wykonawca ma opracować dokumentację inwentaryzacyjną, w której określi zakres koniecznej wymiany substancji zabytkowej. Elementy, które ze względu na zły stan zachowania będą wymagały wymiany na nowe, ma zatwierdzić komisja konserwatorska z udziałem przedstawicieli miejskiego konserwatora.
Które następne do skansenu?
Są jeszcze nowe informacje dotyczące dwóch kolejnych drewnianych zabytków, które mają trafić do Parku Edukacyjnego "Branice".
Odpowiadający za tworzenie skansenu przekazują, że trwa przygotowanie dokumentacji projektowej potrzebnej do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę dotyczące przenosin domu z ul. Nadbrzezie (Nowa Huta). Chodzi o chałupę z 1867 r. (ta data nadal widnieje wyryta na drewnianej belce we wnętrzu budynku) przy ul. Nadbrzezie 24 w Pleszowie.
Równocześnie trwa już proces oceny ofert wykonawców w postępowaniu przetargowym na translokację spichlerza z Krzeszowic, zul. Okrężnej 6. Ten XIX-wieczny drewniany budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie przygotowanie dokumentacji oraz wykonanie robót budowlanych polegających na: rozbiórce, translokacji, zabezpieczeniu elementów, konserwacji oraz odbudowie tego obiektu.
Spichlerz z Krzeszowic ma stanąć w tworzonym skansenie maksymalnie w 15 miesięcy.
