https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Praca w hucie, kopcące kominy i wielki piec. Oto Kombinat na unikalnym FILMIE W KOLORZE sprzed 60 lat! [FILM, ZDJĘCIA]

Karina Czernik
Opracowanie:
NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE
Nowa Huta nierozerwalnie wiąże się z kombinatem metalurgicznym - niegdyś jednym z największych producentów stali w Polsce. Huta oficjalnie zaczęła działać w 1954 roku. W powstałej dla niej dzielnicy zbudowano mieszkania dla 100 tys. ludzi. W swoim szczytowym okresie zakład zatrudniał 40 tysięcy ludzi. Zobaczcie unikalny film z 1958 roku udostępniony przez Hist_PL w serwisie YouTube, przedstawiający hutę z zewnątrz, jak i od środka kilka lat po otwarciu.

Oto Kombinat sprzed prawie 60 lat. Ten film to unikat!

Kombinat w Nowej Hucie, Walcownia oraz wielki, kopcący piec. Na nagraniu widać też kilka ujęć z centrum Krakowa wraz z plażą pod Wawelem. A to wszystko na unikalnym, kolorowym filmie z 1958 roku. Zobaczycie też pracowników kończących zmianę i wracających do domów (2:38), tramwaj linii "5" (4:25), krakowskie kwiaciarki (4:54) czy obiekty charakterystyczne Krakowa: Wawel, Barbakan oraz Bramę Floriańską (5:08), kościół Mariacki (6:38) czy mieszkańców Krakowa kąpiących się w Wiśle pod Wawelem i opalających się na nieistniejącej obecnie plaży (6:56) - czytamy w opisie filmu w serwisie YouTube.

Więcej podobnych filmów znajdziecie w serwisie YouTube na kanale Hist_PL.

Zobacz także archiwalne zdjęcia pochodzące z różnych okresów działalności Kombinatu

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dzieje nowohuckiego kombinatu w latach 1949-1959

Kombinat metalurgiczny był kluczową inwestycją planu sześcioletniego (1950–1955). Polska gospodarka potrzebowała stali do odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, stąd decyzja o budowie wielkiej huty. Według pierwotnego planu miała ona powstać na Śląsku. Wybór ostatecznie padł na tereny położone na północny wschód od Krakowa - decyzję o budowie tutaj kombinatu metalurgicznego podjęto w 1949 roku. Za tą lokalizacja przemawiały liczne względy geograficzne i demograficzne, ale także polityczne. Mieszczański Kraków, sprzeciwiający się woli władzy ludowej, miał odtąd chcąc nie chcąc sąsiadować z wielkim skupiskiem siły robotniczej, ideowym zapleczem systemu.

Całość projektów kombinatu dostarczył Państwowy Instytut Projektowania Zakładów Metalurgicznych „Gipromez” w Moskwie. Z ZSRR pochodziły też podstawowe urządzenia hutnicze. W dniu, w którym minister H. Minc zatwierdził lokalizację terenu budowy kombinatu metalurgicznego, rozpoczęto przekształcanie Działu Projektowania Nowej Huty istniejącego przy „Biprohucie” (od maja 1947 r.) w oddzielne, samodzielne przedsiębiorstwo państwowe – Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione Nowa Huta PPW NH. Dyrektorem huty w budowie został inż. Jan Anioła. Rozpoczęto równocześnie prace pomiarowe. Prace budowlane na terenie przyszłego kombinatu metalurgicznego rozpoczęto 26 kwietnia 1950 roku.

W początkowym okresie inwestycji (1950-1952), mimo ogromnych trudności zbudowano infrastrukturę kolejową, drogową, wodną, elektryczną oraz postawiono obiekty towarzyszące, konieczne do rozpoczęcia prac przy budowie części wytwórczej kombinatu.

W latach 1954-1955 wybudowano najważniejsze obiekty produkcyjne: koksownię, aglomerownię, wielkie piece, stalownię martenowską oraz zespół walcowni. W 1954 roku hutę nazwano imieniem Włodzimierza Lenina.

Źródło: nhpedia.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robek
Coś o pracy rolników w Hucie cyfrowa.tvp.pl/video/spoleczenstwo,chloporobotnicy,59581020
a
ave maryjan !
To zamieszkałe przez ludność wiejską terytorium nowohuckie. Z żadnym Krakowem nie mające nic wspólnego.
B
Batonik26
I tak powstaliśmy My - mieszkańcy Huty, co umiemy się bawić! Nie to, co ynteligienci krakofscy!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska