Z wnioskiem o nadanie prof. Zollowi tego tytułu wystąpili pracownicy Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego został doceniony za wkład w rozwój nauki prawa karnego, tworzenie krakowskiej szkoły prawa karnego oraz swoja działalność publiczną i obronę zasad państwa prawa. Wyróżnienie odebrał we wtorek 27 listopada podczas uroczystego posiedzenia Senatu UJ.
- Miarą uczonego są jego prace. Miarą uczonego są jego uczniowie. Miarą uczonego zajmującego się badaniem prawa jest jego wpływ na praktykę stosowania prawa. Miarą uczonego jest jego postawa i służba publiczna. We wszystkich tych sferach Pan Profesor Andrzej Zoll bez wątpienia należy do grona uczonych, z których Alma Mater Jagiellonica może i powinna być dumna – podkreślał w wygłoszonej laudacji prof. Piotr Kardas z WPiA UJ.
Poznań: Po tych studiach będziesz najdłużej na bezrobociu [ZOBACZ]
Prof. Andrzej Zoll jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa karnego w Polsce, współtwórcą i kontynuatorem tzw. krakowskiej szkoły prawa karnego. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, z najstarszą polską uczelnią związał się również zawodowo, do 2013 r. kierował Katedrą Prawa Karnego UJ. W latach 1993–1997 pełnił funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Jagiellońskiego nadawany jest wybitnym uczonym, którzy szczególnie zasłużyli się dla społeczności akademickiej. Do tej pory tym wyróżnieniem nagrodzono jedynie 16 osób.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: