Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy Stradomskiej ruina zamieni się w luksusowy hotel ze SPA

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wizualizacja kamienicy, która po przebudowie ma być luksusowym hotelem
Wizualizacja kamienicy, która po przebudowie ma być luksusowym hotelem Angel Poland Group
Przy ul. Stradomskiej 12-14 powstanie 5-gwiazdkowy hotel z planowanymi 125 pokojami, spa oraz luksusowe apartamenty. Hotel, który dołączy do Autograph Collection Hotels, marki należącej do Mariott International, największej firmy hotelarskiej na świecie, będzie pierwszym obiektem tej ekskluzywnej marki w Polsce. Warto jednak przypomnieć, że inwestor zrujnowaną kamienicę nabył od gminy za 28 mln zł. Wtedy mieszkali w niej jeszcze lokatorzy, a na tyłach było przedszkole z ogrodem.

Historia kamienicy przy ul. Stradomskiej sięga XIV wieku. Na przestrzeni lat w budynku mieściły się między innymi: szpital, urząd celny i siedziba dowództwa wojskowego.

- Bogata historia tego wspaniałego budynku, w połączeniu z pełną charakteru architekturą z przełomu XVIII i XIX wieku, sprawiają, że miejsce to jest najlepszą lokalizacją dla flagowego hotelu naszej marki, hotelu jedynego w swoim rodzaju - mówi John Licence, Continental Brand Leader w Europie dla Autograph Collection Hotels. - Inwestycja będzie mogła pochwalić się jedną z najlepszych restauracji w mieście i wysokim na 9 metrów barem, oferując tym samym unikalną, elegancką przestrzeń. Wierzymy, że stanie się ona miejscem spotkań dla krakowian, a goście hotelowi poczują się jak w domu w jednym z najstarszych i najbardziej tętniących życiem europejskich miast.

Dobrze, że zrujnowany budynek zostanie odnowiony i zyska nowe życie. Pojawia się jednak pytanie, czy jego funkcjonowanie nie utrudni ruchu na dość zatłoczonej Stradomskiej. Zapytaliśmy inwestora o rozwiązania komunikacyjne i o to czy powstanie tam parking, i na ile pojazdów.

Chcemy też wyjaśnić jak skończyła się kwestia rodziny Lenartowiczów, która mieszkała z zakupionym lokalu. Gmina, kiedy była jeszcze właścicielem nieruchomości, złożyła w sądzie pozew o eksmisję rodziny, który ze względów formalnych został odrzucony, ponieważ nieskutecznie wysłano do wszystkich lokatorów wypowiedzenie.

Inwestor zapewniał, że ma dokumenty świadczące o tym, że umowa została wypowiedziana ponownie ze skutkiem na 31 grudnia 2013 roku. Firma, gdy kupiłą nieruchomość, zaproponowała przekazanie 25 tysięcy złotych na remont mieszkania przy alei Słowackiego ze względu na informacje o trudnej sytuacji finansowej rodziny Lenartowiczów. Propozycja ta została jednak odrzucona. Rodzina nie chciała się wyprowadzić.

Szkieletor zamieni się w Unity Tower

Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska