- Podpisanie umowy na JW Marriott Hotel Kraków potwierdza silny potencjał wzrostu dla segmentu luksusowych hoteli w Polsce. Kraków sukcesywnie umacnia swoją pozycję jako atrakcyjna destynacja zarówno dla turystów, jak również biznesu. Z przyjemnością przyczynimy się do tego rozwoju, wprowadzając dziedzictwo marki JW Marriott do Krakowa - wyjątkową obsługę, przemyślane wzornictwo i wzbogacające doświadczenia - stwierdził Janusz Mitulski, Senior Director Development CEE w Marriott International.
Monumentalny gmach u zbiegu ulic Wielopole i Dietla - dawna siedziba banku PKO i 10 mieszkań - zmienił właściciela w 2017 roku. Od PKO kupił go deweloper J.W. Construction. Od początku zapowiadał, że zaadaptuje go na luksusowy hotel.
Właściciel J.W. Construction Józef Wojciechowski mówi teraz: - Nasza decyzja o realizacji inwestycji w Krakowie była podyktowana kilkoma istotnymi czynnikami. Przede wszystkim Kraków to miasto o niepowtarzalnym charakterze, z bogatą historią i dziedzictwem kulturowym. Przyszły JW Marriott Hotel będzie zlokalizowany w ścisłym centrum, w bliskiej odległości od starówki, Zamku Królewskiego na Wawelu oraz znanej na całym świecie zabytkowej dzielnicy żydowskiej Kazimierz. Sam obiekt to prawdziwa perła architektoniczna z ogromną wartością historyczną. Wybudowany w 1925 roku jako siedziba banku PKO stał się wizytówką Krakowa.
Hotel z basenem, SPA, restauracją i ogrodem
JW Marriott Hotel Kraków - jak czytamy w komunikacie prasowym - zaoferuje 120 elegancko urządzonych, luksusowych pokoi. Plany przewidują również restaurację z autorską kuchnią, JW Bar oraz udogodnienia rekreacyjne, takie jak basen i Spa by JW, a także nowoczesne sale konferencyjne. W hotelu nie zabraknie ogrodu JW Garden, stref relaksu oraz programu Family by JW. Rozpoczęcie budowy planowane jest na ten rok.
"Projekt wnętrz odda hołd dziedzictwu pierwotnemu projektowi, uwzględniając dawną, imponującą salę banku inspirowaną Panteonem - pięknie oświetloną przez duże okna, z majestatycznym sklepieniem kopuły. Starannie odrestaurowane biura zarządu - z oryginalnymi rzeźbionymi meblami, ukrytymi schowkami w ścianach oraz elegancką biblioteką - zostaną przekształcone w ekskluzywną przestrzeń relaksacyjną dla gości hotelu" - przekazała przedstawicielka Marriott International EMEA.
- Współpraca z Marriott International to dla nas ogromny zaszczyt. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim obdarzyła nas firma. Zgodnie z najwyższymi standardami chcemy dostarczyć Krakowowi prawdziwe dzieło sztuki hotelarskiej - zadeklarowała z kolei Małgorzata Szwarc Sroka, członkini Rady Nadzorczej J.W. Construction.
Gmach nigdy dotąd nie przekształcony. Na jakie ingerencje jest zgoda konserwatora?
Gmach przy Wielopolu był wznoszony w latach 1922-25, w okresie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Od początku miał mieścić bank i jego biura, a także mieszkania urzędników banku. Zalicza się go do najważniejszych budynków, które powstały w Krakowie w latach 20. XX wieku. Nigdy dotąd nie został silnie przekształcony. To też jeden z najlepszych projektów jednego z najważniejszych krakowskich architektów XX w. - Adolfa Szyszko-Bohusza.
Zapytaliśmy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, na jaki zakres prac remontowych i przebudowy tego widniejącego w rejestrze zabytków obiektu deweloper uzyskał zgodę.
- Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie w budynku dawnej Pocztowej Kasy Oszczędności przy ul. Wielopole 19-21 w Krakowie robót budowlanych, polegających na przebudowie z przeznaczeniem na cele hotelowe. Stwierdzono, że racjonalne zagospodarowanie i zapewnienie użytkowania gmachu jest elementem działań konserwatorskich, przy zastrzeżeniu konieczności maksymalnego zachowania oryginalnej formy i substancji zabytku - odpowiada na początek Jan Kozakowski, rzecznik WUOZ w Krakowie.
Odrębnie wydane zostało pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich - konserwację wszystkich pierwotnych oraz późniejszych, uznanych za wartościowe elementów wyposażenia i wystroju architektonicznego.
- Dopuszczony do realizacji projekt zakłada, że najbardziej reprezentacyjne wnętrza budynku będą ogólnodostępne. W rotundzie umieszczone zostanie lobby wejściowe z recepcją, w dawnej sali operacyjnej - klubokawiarnia, a m.in. w dawnych pomieszczeniach kasjerów i gabinecie dyrektora - stała ekspozycja, poświęcona historii materialnej i ideowej gmachu, osobie jego architekta oraz epoce, w której powstał. Nie zakłada się nadbudowy gmachu ani budowy parkingu, a ingerencja w stropy odbędzie się jedynie w miejscu wprowadzanych szybów windowych - przekazał nam także rzecznik WUOZ.
JW Marriott i J.W. Construction
JW Marriott jest częścią luksusowego portfolio marek Marriott International. Marka jest hołdem dla założyciela Marriott International, J. Willarda "J.W." Marriotta. Obecnie na całym świecie działa ponad 125 hoteli JW Marriott w 40 krajach.
Natomiast J.W. Construction działa na rynku hotelarskim w Polsce od 20 lat. Posiada bazę noclegową na ponad 2,4 tys. łóżek. Własnością spółki są m.in.:
czterogwiazdkowy Hotel Czarny Potok Resort SPA & Conference w Krynicy Zdroju,
Hotel Dana w Szczecinie,
Varsovia Apartments w Warszawie,
Hotel 500 w Zegrzu pod Warszawą,
Hotel 500 w Strykowie pod Łodzią
Hotel 500 w Tarnowie Podgórnym.
