https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bank sprzedaje XIX-wieczną kamienicę z ogrodem w ścisłym centrum Krakowa oraz charakterystyczną modernistyczną rotundę

Małgorzata Mrowiec
Jak zawiadamia Bank Pekao S.A., zamierza przeznaczyć do sprzedaży "jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną nieruchomość położoną w samym sercu Krakowa" przy ul. Szpitalnej 15/św. Marka 29
Jak zawiadamia Bank Pekao S.A., zamierza przeznaczyć do sprzedaży "jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną nieruchomość położoną w samym sercu Krakowa" przy ul. Szpitalnej 15/św. Marka 29 materiały Banku Pekao S.A.
Kolejne dwie swoje okazałe siedziby w Krakowie zamierza wystawić w tym roku na sprzedaż Bank Pekao S.A. Tym razem chodzi o nieruchomość przy ul. Szpitalnej 15 i św. Marka 29, przede wszystkim z ponad 140-letnią kamienicą, a także słynną modernistyczną rotundę przy ul. Kapelanka. Bank już upublicznił wiadomość, że są w przygotowaniu oferty dotyczące obu tych lokalizacji.

W samym sercu Krakowa, przy ul. Szpitalnej 1 i św. Marka 29 bank - jak opisuje - zamierza przeznaczyć do sprzedaży zabytkowy budynek dawnej siedziby Kasy Oszczędności Miasta Krakowa wraz ze znajdującym się na jego tyłach ogrodem oraz pomocniczą, mniejszą kamienicą.

Marmury, zdobione stropy i witraże Mehoffera

Sprzedawaną nieruchomość stanowią dwie działki. Zabudowę główną większej z nich stanowi zabytkowa kamienica z 1881-83 roku. Budynek projektowali: wybitny architekt wiedeński Karol Borkowski oraz krakowski Karol Knaus. Rozbudowany został w latach 1929-1930 według projektu Stanisława Filipkiewicza i Juliusza Kolarzowskiego. Wzorowany był na reprezentacyjnych budowlach europejskich. Ma trzy kondygnacje nadziemne, jest całkowicie podpiwniczony, przykryty stromym dachem z facjatkami i lukarnami.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 2,5 tys. mkw., a jego powierzchnia zabudowy 896 mkw. Wnętrza robią wrażenie.

"Pomieszczenia zlokalizowane na pierwszym piętrze - sala obsługi klienta, gabinety dyrektorskie zachowały swój historyczny, bardzo reprezentacyjny wystrój, w tym oryginalne marmurowe okładziny ścian, zdobione stropy, parkiety, posadzki, tapety, stolarkę drzwiową, indywidualnie projektowane żyrandole oraz umeblowanie. Główną klatkę schodową budynku zdobią dwa olbrzymie witraże o stylistyce secesyjnej według projektu Józefa Mehoffera - alegorie Oszczędności i Dobrobytu, z łacińską sentencją: Suae quisque fortunae faber (Każdy kowalem swego losu). Wykonano je w 1933 roku w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński" - wylicza Pekao S.A. na swojej stronie internetowej.

Bank informuje też, że w 1990 roku powstał projekt aranżacji dostosowującej zabytkowe wnętrza do wymogów nowoczesnej instytucji bankowej, opracowany przez Pracownie Konserwacji Zabytków w Krakowie. Prace renowacyjne prowadzone w latach 90. przywróciły pięknym wnętrzom ich dawną świetność.

Na terenie tej działki znajduje się również budynek gospodarczy (garaż) o powierzchni zabudowy 38 mkw. i budynek techniczny o powierzchni 15 mkw., mieszczący rozdzielnię elektryczną i komorę trafo. Natomiast na niezabudowanych częściach gruntu urządzono ogród oraz parking zewnętrzny z 11 miejscami parkingowymi, do którego prowadzi droga przez bramę i sień w kamienicy przy ul. Św. Marka 29.

Na drugiej, dużo mniejszej, prostokątnej działce stoi z kolei budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy 172 mkw. Ta kamienica z roku 1883 roku również wpisana jest do rejestru zabytków. Budynek ma dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. "Budynek jest przedmiotem najmu przez podmiot zewnętrzny i jest wykorzystywany jako hotel" - informuje bank.

Pekao podaje jeszcze, że dla obszaru, na którym znajduje się jego nieruchomość, w planie miejscowym ustalono:

  • zakaz lokalizacji lokali mieszkalnych na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynków frontowych i w kondygnacjach podziemnych,

  • możliwość lokalizacji lokali usługowych, na dwóch pierwszych kondygnacjach nadziemnych budynków, a także w kondygnacjach podziemnych, pod warunkiem zapewnienia dostępu do części mieszkalnej,

  • możliwość lokalizacji usług z zakresu: usług hotelarskich, obsługi bankowej, nauki, szkolnictwa wyższego lub kultury łącznie w całej zabudowie należącej do danej posesji.

Masywna modernistyczna rotunda z Dębnik

Ten sam bank przygotowuje się również do sprzedaży budynku biurowo-usługowego przy skrzyżowaniu ulic Kapelanka i Monte Cassino. To obiekt pochodzący z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, charakterystyczny, dobrze znany krakowianom - a przez specjalistów doceniany jako wartościowy przykład architektury modernistycznej w Krakowie. Zaprojektowała go arch. Nina Korecka z zespołem.

"Budynek, stanowiący przedmiot własności, ma charakterystyczną, rozpoznawalną bryłę złożoną z masywnej żebrowanej rotundy oraz przeszklonej przewiązki o dwóch kondygnacjach nadziemnych. Łączna powierzchnia obu budynków to około 4.175 mkw. Przewiązka przylega z jednej strony do rotundy, a z drugiej do będącego własnością Związkowej Spółdzielni Mieszkaniowej półkolistego 5-kondygnacyjnego budynku mieszkalnego położonego na działce sąsiedniej" - opisuje bank.

Należące do banku rotunda i przewiązka są funkcjonalnie połączone z lokalem użytkowym w bloku, który należy do ZSM. Ten lokal, o powierzchni 817 mkw., też ma stanowić element przyszłej oferty.

Budynki sprzedawane, ale oddziały banku nie znikną

- Jeśli chodzi o oddziały banku w budynkach, które będziemy sprzedawać w Krakowie, w każdym z tych przypadków nie znikną one, tylko dostaną nową lokalizację - zaznacza w rozmowie z nami Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

To samo ma się tyczyć jeszcze jednego dotychczasowego adresu tego banku - ul. Józefińskiej 18 w Podgórzu. Tutaj Pekao szukało - i, jak się okazuje, już znalazło - kupca na ponadstuletni, secesyjny budynek. Powstał on w 1909-10 roku jako gmach główny Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Podgórza - i odtąd pełnił funkcje bankowe.

- Teraz kończony jest proces sprzedaży tego obiektu - przekazał nam rzecznik Pekao.

Jak może ten gmach wykorzystać przyszły właściciel? Zgodnie z zapisami miejscowego planu nieruchomość zlokalizowana jest na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę: mieszkaniową wielorodzinną, usługową, wielorodzinną z usługami.

Dlaczego bank sprzedaje swoje gmachy?

Zadaliśmy to pytanie w Pekao, dopytując o wystawiane na sprzedaż krakowskie obiekty.

- To wynika ze strategii banku w zakresie ujednolicenia standardów obsługi klientów i stanowisk pracy dla naszych pracowników. W Krakowie w 2023 r. otworzyliśmy nowoczesny tzw. multibranch (centrum obsługi, w którym zebrani są i dostępni dla klientów pracownicy z różnych pionów bankowości - przyp. red.), gdzie zarówno klienci, jak i pracownicy mogą korzystać z nowej jakości naszych pomieszczeń. Dążymy do tego, aby takie standardy istniały też w innych miejscach. Stąd decyzje o zmianie lokalizacji części placówek - odpowiada rzecznik Pekao Paweł Jurek.

Multiplacówki stworzone przez bank w ramach projektu Multi-Branch funkcjonują w dużych miastach, m.in. w Katowicach, Łodzi, Gdańsku. Ten w Krakowie mieści się w budynku w kompleksie Fabryczna Office Park przy al. Pokoju 18C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska