Przy ul. Józefińskiej 18, jak opisuje bank, do sprzedaży jest nieruchomość gruntowa zabudowana budynkiem biurowo-usługowym. Budynek - o secesyjnym, bogatym wystroju elewacji i wnętrz - powstał w 1909-10 roku jako gmach główny Komunalnej Kasy Oszczędności Miasta Podgórza - i odtąd pełni funkcje bankowe. "Obecnie wykorzystywany jest przez Bank na działalność statutową" - informuje Pekao.
Budynek powstał według projektu przez Antoniego Dostala. W zwieńczeniu gmachu znajduje się herb miasta Podgórza, a nad wejściem płaskorzeźba "Oszczędność" autorstwa rzeźbiarza i malarza Pawła Turnusa.
Co tu można urządzić
Powierzchnia całkowita obiektu to 2 144,79 mkw. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne, strych oraz jedną kondygnację podziemną. Powierzchnia piwnic wynosi 625,31 mkw.
"Główne wejście do budynku zlokalizowane jest od strony ulicy Józefińskiej, a kolejne z podwórza od strony zachodniej poprzez dwie klatki schodowe, które zapewniają komunikację do dwóch części budynku - od tyłu części frontowej i do oficyny. Obiekt wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowany. Stolarka okienna PCV oraz drewniana. Okna zabezpieczone kratami. Stolarka drzwiowa głównie drewniana, płycinowa. Tynki wapienno-cementowe malowane farbami emulsyjnymi. Ściany w łazienkach wyłożone glazurą, z kolei posadzki wyłożone terakotą. Posadzki w pozostałych pomieszczeniach częściowo lastryko, klepka drewniana lub wykładzina PCV. Posadzki w pomieszczeniach komunikacji i ruchu - lastryko. Więźba dachowa drewniana, poszycie blacha ocynkowana" - wylicza bank na swojej stronie internetowej.
Powierzchnia działki, na której stoi budynek banku, to nieco ponad 1 tys. mkw. Jak podaje Pekao, prawo własności nieruchomości należy do Skarbu Państwa, a użytkownikiem wieczystym przez 99 lat - od dnia 5 grudnia 1990 r. - oraz właścicielem stanowiącego odrębną nieruchomość budynku i urządzeń jest Bank Polska Kasa Opieki S.A.
"Nieruchomość położona jest w ciekawym miejscu Krakowa w dzielnicy Stare Podgórze, bogatym w miejsca o dużych walorach kulturowych oraz atrakcyjnych turystycznie. Rynek Główny oddalony jest o około 2,3 km na północny-wschód. W odległości około 4 minut spacerem znajdują się bulwary nad Wisłą, a po przejściu na drugą stronę rzeki przez Kładkę Ojca Bernatka, znajdziemy się na krakowskim Kazimierzu. Około 500 m na południe zlokalizowany jest Park im. Wojciecha Bednarskiego, a dalej Kopiec Kraka" - zachwala w swojej ofercie bank.
Gmach banku jest wpisany do rejestru zabytków, co muszą wziąć pod uwagę ewentualni zainteresowani kupnem. Na stronie internetowej Pekao podane są też uwarunkowania planistyczne dla tej nieruchomości, które - jak podkreśla bank - każdy z potencjalnych oferentów powinien zweryfikować i we własnym zakresie zdecydować o ewentualnym zagospodarowaniu. Zgodnie z zapisami miejscowego planu nieruchomość zlokalizowana jest na terenach zabudowy mieszkaniowo-usługowej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę: mieszkaniową wielorodzinną, usługową, wielorodzinną z usługami.
W okresie od maja do sierpnia br. oferta sprzedaży tej nieruchomości była eksponowana na stronie banku z ceną wywoławczą 17,5 mln złotych.
- Wówczas w wyniku postępowania nie została wyłoniona oferta, stąd decyzja o ponownej ekspozycji ogłoszenia - tłumaczy biuro prasowe Pekao pytane o nową, niższą cenę.
Sprzedaż nieruchomości odbywa się w ramach tzw. postępowań ofertowych. Do postępowania ofertowego zapraszani są kontrahenci, którzy w okresie ekspozycji oferty na stronie banku zgłoszą chęć udziału w takim postępowaniu. Warunki postępowania, w tym terminy, przekazywane są jedynie do tych podmiotów.
Wielka kamienica na rogu Szewskiej i Rynku czeka na sfinalizowanie transakcji
To już kolejny okazały obiekt, którego pozbywa się ten bank w Krakowie. Poprzednio - od połowy 2022 roku - szukał on kupca na zabytkową czteropiętrową kamienicę na rogu ulicy Szewskiej i Rynku Głównego. Chętny się znalazł (o czym pisaliśmy na początku tego roku).
- W przypadku nieruchomości przy Rynku 31 i ul. Szewskiej 3 została zawarta umowa przedwstępna i transakcja zostanie sfinalizowana w roku bieżącym - przekazuje nam teraz biuro prasowe Banku Pekao SA.
Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Stare Miasto w tej wielkiej kamienicy przy krakowskim Rynku można urządzić hotel, hostel lub pensjonat. Plan daje też możliwość lokalizacji tutaj usług z zakresu obsługi bankowej, nauki, szkolnictwa wyższego czy kultury.
Pałac z rogu Rynku i Floriańskiej - na restaurację i hotel
Kilka lat temu ten sam bank opuścił i sprzedał jeszcze inny okazały budynek w Krakowie - kamienicę Margrabską, pałac w samym sercu miasta, przy Rynku Głównym 47 (róg Floriańskiej). Fachowcy od nieruchomości od czasu zakupu tego budynku przez słynnego producenta obuwia spodziewali się, że będzie kolejnym zabytkowym obiektem zamienianym na hotel.
Wykaz wniosków o pozwolenie na budowę, które w tym roku wpłynęły do krakowskiego magistratu, potwierdza, że takie są plany inwestora. Wniosek, który został złożony pod koniec wakacji, dotyczy remontu "budynku zabytkowego użyteczności publicznej z funkcją mieszkalną na cele gastronomiczne i hotelowe". Mowa jest o przebudowie polegającej na przedłużeniu głównej klatki schodowej wraz z wydzieleniem klatek schodowych ze względów pożarowych oraz przebudowie części pomieszczeń z przeznaczeniem m.in.:
- na węzeł sanitarny i socjalny oraz zaplecze kuchenno-magazynowe, bar i sale konsumenckie
- na strefę wydawczo-kelnerską, bar i sale konsumenckie
- na pokoje hotelowe wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi.
Wniosek przewiduje też rozbudowę określonego pomieszczenia z przeznaczeniem na wentylatornię wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
