Pierwotnie - w połowie 2022 roku - bank wystawił tę kamienicę (która oryginalnie złożona była z dwóch oddzielnych budynków) przy Rynku Głównym 31 na sprzedaż z ceną wywoławczą 57 mln złotych. Następnie oferta zniknęła. Powróciła po przerwie w ubiegłym roku. Opublikowane głoszenie o sprzedaży nieruchomości bank opatrzył wtedy dopiskiem "Nowa cena". Była to cena kilka milionów niższa: 49,5 mln złotych.
Powierzchnia całkowita tego obiektu stojącego w samym centrum Krakowa to ok. 3 012 mkw. Proponowana cena za metr kwadratowy wynosiła więc nieco ponad 16,4 tys. złotych.
Bank w ofercie sprzedaży kamienicy zaznaczał, że planuje zwrotny najem części powierzchni w budynku. Warunki najmu miały zostać uzgodnione na późniejszym etapie postępowania. Gdy w zeszłym roku pytaliśmy bank, czy na parterze kamienicy docelowo będzie nadal prowadzona obsługa klientów Pekao (dziś mieści się tam jego oddział), otrzymaliśmy odpowiedź, że "w planie banku jest pozostawienie obsługi w części parteru, zależy to jednak od ostatecznych uzgodnień z potencjalnym kupującym". Teraz okazuje się, że placówkę banku czeka przeprowadzka.
- Bank planuje relokację placówki do nowej lokalizacji gwarantującej klientom wysoki standard obsługi we wszystkich segmentach usług - informuje Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao SA.
Sprzedawana przez Pekao nieruchomość to zespół zabytkowych kamienic Tenczerowskiej i Pod Trzema Gwiazdami. Z ciekawostek - to właśnie tu, na I piętrze kamienicy Tenczerowskiej, powstała na początku lat 80. XVIII w. pierwsza kawiarnia w Krakowie. Tamtą kamienicę zburzono w 1911 roku, a w 1913 r. wzniesiono w jej miejsce budynek, w którym obecnie mieści się Oddział Banku Pekao S.A. Z kolei kamienicę Pod Trzema Gwiazdami (Rynek Główny 32) zaadaptowano latach 1985-1995 na potrzeby banku: dobudowano czwarte piętro i ściśle powiązano z budynkiem narożnym Rynku Głównego 31.
Budynki składają się z jednej kondygnacji podziemnej, pięciu kondygnacji nadziemnych i poddasza użytkowego. Wyposażone są w instalacje: elektryczne, gazowe, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, teleinformatyczne, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Jest tutaj winda towarowa i dźwig osobowy. Wejścia zlokalizowane są od strony Rynku Głównego oraz ul. Szewskiej.
Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Stare Miasto w budynku można urządzić hotel, hostel lub pensjonat. Plan daje też możliwość lokalizacji tutaj usług z zakresu obsługi bankowej, nauki, szkolnictwa wyższego czy kultury.
[b]Mistrz łopaty mieszka w Gorlicach. Tak odśnieżonego chodnika nie znajdziecie w całej Małopolsce, a może nawet kraju[b]
