Czy w Krakowie jest bezpiecznie?
Morderstwo mężczyzny koło parku Dębnickiego - kilkanaście ran od ciosów nożem. Policja łapie ośmiu mężczyzn, po czym żadnemu nie stawia zarzutów i apeluje do mieszkańców, by zgłaszał się każdy, kto może mieć jakąkolwiek wiedzę w sprawie tego zabójstwa. To najświeższa sprawa, a wiadomo, że podobne wydarzenia wzbudzają wśród wielu z nas pewien niepokój. Przerażająca, wciąż niezakończona na drodze sądowej sprawa "Skóry", cały czas wywołuje ciarki na naszych plecach. I nie ma co ukrywać, głośne zbrodnie pozostają w pamięci, a gdy miasto żyje kolejnym wydarzeniem kryminalnym powraca pytanie: czy tu jest bezpiecznie?
Małopolska. Miasta z największą liczbą przestępstw na 1000 mieszkańców
Prawie 68 przestępstw na 1000 mieszkańców. Chyba sporo, nie? To nie Kraków. Ale to wynik numer 1 tego niechlubego małopolskiego zestawienia. Jednak nie przerażajmy się, nie za każdym rogiem czyha zło.
"Liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest oczywiście pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej" - podkreśla w opisie raportu GUS.
W zestawieniu, podsumowującym rok 2022 ujęto przestępstwa wszelkiego rodzaju. Co cenne: są też dane bardziej szczegółowe, na podstawie których wiemy, ile popełnia się przestępstw kryminalnych, ile gospodarczych, a ile drogowych. "Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne" - podkreśla GUS.
Warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności - im wyższy poziom, tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców. Pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii - czytamy w opisie raportu.
Kraków zbadał poczucie bezpieczeństwa mieszkańców
Krakowianie generalnie czują się bezpiecznie – to wnioski z badań przeprowadzonych w 2022 roku, czyli w okresie którego dotyczą przedstawione przez GUS dane o przestępczości. "78,2 proc. ankietowanych uznało, że Kraków jest bezpiecznym miastem" - tak było w 2022 roku i generalnie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców zdecydowanie wzrosło w porównaniu z latami poprzednimi (w 2013 r. wśród najważniejszych problemów miasta aż 30 proc. badanych na pierwszym miejscu wymieniano bezpieczeństwo, podczas gdy w 2022 r. już tylko 3,3 proc.).
Dane o miastach z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców pochodzą z portalu Polska w liczbach.
