– Celem uchwały jest poprawa jakości życia mieszkańców i ograniczenie hałasu nocnego, który może negatywnie wpływać na sen i zdrowie. Jeżeli radni poprą tę propozycję, będzie to kolejny krok w kierunku równoważenia interesów mieszkańców i sektora rozrywkowego w Krakowie – informuje krakowski Burmistrz Nocny, Jacek Jordan.
Z inicjatywą przyjęcia w Krakowie uchwały, potocznie nazywanej „antyhałasową”, wystąpił przedstawiciel Ruchu „Zabytkowe Centrum”, Ryszard Rydiger. Inspiracją była uchwała Rady Miasta Gdańska z 2016 roku, która ogranicza czas funkcjonowania instalacji i urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko na terenie tamtejszego Śródmieścia.
Nadmierny hałas dużym problemem w Krakowie
Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy opracowała propozycję dotyczącą Krakowa, która jest bardziej szczegółowo określona niż uchwała obowiązująca w Gdańsku.
Projekt komisji Burmistrza Nocnego przewiduje ograniczenie używania urządzeń nagłaśniających w otwartej przestrzeni i w niewyciszonych lokalach między godziną 22 a 6 na terenie całego Krakowa. Regulacja nie objęłaby wydarzeń kulturalnych, sportowych, państwowych i religijnych odbywających się za zgodą miasta oraz nocy sylwestrowej.
W uzasadnieniu projektu podkreślono: "Nadmierny hałas w porze nocnej stanowi istotny problem wpływający na komfort życia mieszkańców. Długotrwała ekspozycja na hałas, może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych, w tym wzrostu ryzyka nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń snu, zwiększonego poziomu stresu, osłabienia funkcji poznawczych oraz obniżenia ogólnej jakości życia".
Nie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, a regulacja
W projekcie wyjaśniono również, że proponowane ograniczenie nie zakazywałoby prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie reguluje korzystanie z urządzeń nagłaśniających w sposób minimalizujący ich uciążliwość dla mieszkańców.
"Uwzględniono również wyjątki dla wydarzeń kulturalnych i religijnych oraz obiektów zabezpieczonych akustycznie, co pozwala na zachowanie równowagi między potrzebami różnych grup interesariuszy" - zaznaczają projektodawcy.
