https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rada Uczelni broni rektora Borka - ale nie cała. Ciąg dalszy zamieszania na UKEN

Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz
Pojawia się kolejny głos w głośnej sprawie odwoływania rektora krakowskiego Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej przez ministra nauki. Murem za rektorem prof. Piotrem Borkiem stanęła Rada Uczelni UKEN i przyjęła uchwałę, w której bierze go w obronę. Jednak jak się okazuje - nie wszyscy członkowie Rady uniwersytetu mówią jednym głosem. Własne oświadczenie wydał jeden z nich, prof. Artur Błachowski, który zdecydowanie sprzeciwia się podjętej uchwale i polemizuje z zawartymi w niej argumentami.

Jak już pisaliśmy, po wszczęciu przez ministra nauki postępowania administracyjnego, którego efektem ma być odwołanie rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. Piotra Borka, Rada Uczelni UKEN przyjęła uchwałę w tej sprawie. Wyraża w niej sprzeciw wobec decyzji podjętej przez ministra, jak też nadzieję, że to postępowanie zostanie umorzone ze względu na brak podstaw prawnych do jego dalszego prowadzenia, "a autonomia Uczelni oraz wybór Rektora przez społeczność akademicką zostaną uszanowane".

W uchwale tej zapisano m.in.: "Rektor Uczelni prof. dr hab. Piotr Borek po wyborze na pierwszą kadencję w latach 2020-2024 podjął działania restrukturyzacyjne, podyktowane trwającą od dłuższego czasu bardzo trudną sytuacją finansową uczelni, która zagrażała dalszemu jej istnieniu. Te działania obejmowały także zwolnienia pracowników. W efekcie podjętych przez Rektora trudnych działań sanacyjnych sytuacja finansowa uczelni została poprawiona, a następnie ustabilizowana i jest obecnie bardzo dobra. Potwierdzają to m.in. coroczne raporty niezależnej firmy audytorskiej badającej roczne sprawozdanie finansowe uczelni".

Przypomnijmy też, że po stronie rektora opowiedzieli się w ostatnich dniach również związkowcy z "Solidarności" na UKEN, którzy w wydanym oświadczeniu stwierdzają, iż działania ministra są "inspirowane donosami" Komisji Międzyzakładowej związku "Inicjatywa Pracownicza" przy UKEN. Przekonują, że powstała ona w celu ochrony niewielkiej grupy pracowników, nigdy nie przedstawiła żadnej propozycji poprawy sytuacji uniwersytetu, natomiast od kilku miesięcy podejmuje interwencje w ministerstwie, "przedstawiając jednostronny, negatywny obraz Uniwersytetu", a zwłaszcza rektora Borka, który - jak stwierdzono w oświadczeniu - "nie jest zgodny z rzeczywistym stanem faktycznym".

Obok oświadczeń środowisk i gremiów popierających rektora Borka pojawiło się teraz odmienne oświadczenie członka Rady Uczelni UKEN prof. Artura Błachowskiego (warto zaznaczyć, że nie należy on do "Inicjatywy Pracowniczej" przy UKEN).

Radę Uczelni tworzą członkowie wspólnoty UKEN, a także osoby spoza wspólnoty uczelni. W skład Rady Uczelni wchodzi także z mocy prawa przewodniczący Samorządu Studentów. Jednym z członków Rady spoza UKEN jest właśnie prof. dr hab. inż. Artur Błachowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W swoim oświadczeniu podkreśla on, że uchwała Rady popierająca prof. Borka i sprzeciwiająca się działaniom ministra nauki nie został przyjęta jednomyślnie. "Zdecydowanie przeciwstawiałem się jej i całkowicie się z nią nie zgadzam" - podkreśla prof. Błachowski.

Następnie prof. Błachowski odnosi się do poszczególnych punktów uchwały Rady Uczelni, na początek do tego, który mówi o podjęciu przez rektora działań restrukturyzacyjnych. Jak wytyka autor oświadczenia, podjęte przez Rektora działania nie uzyskały żadnej zgody Rady Uczelni, w szczególności wymaganej przepisami ustawy, który zawiera zapisy: "„3. Rada uczelni
uchwala program naprawczy ze szczegółowym harmonogramem wdrażania" oraz "5. Rektor składa radzie uczelni sprawozdanie z realizacji programu naprawczego".

"W tej sprawie Rada Uczelni wielokrotnie interweniowała w 2021 roku, a ostatecznie w związku z brakiem jakiejkolwiek reakcji, głosowała wniosek o odwołanie rektora zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy. W wyniku remisowego wyniku głosowania wniosek nie przeszedł" - czytamy w oświadczeniu członka Rady Uczelni.

Prof. Artur Błachowski napisał też, że uchwała odwołuje się do - jak to ujął - rzekomej "bardzo trudnej sytuacji finansowej uczelni".

"Otóż, Rada Uczelni w 2021 roku szczegółowo przyglądała się sytuacji finansowej uczelni badanej za 2020 rok przez biegłego rewidenta. Firma audytorska badająca finanse uczelni za 2020 rok nie wykazała żadnego zagrożenia w finansach uczelni, nie mówiąc już o rzekomym "zagrożeniu dalszemu jej istnieniu". Uchwała Rady Uczelni nr 5/2021 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie za 2020 rok bez żadnych zastrzeżeń przyjęła pozytywny wynik badań finansów uczelni za 2020 rok, wskazując zysk netto w wysokości 8 879 918,61 zł" - argumentuje autor oświadczenia.

Prof. Błachowski odniósł się też m.in. do tego, że uchwała Rady Uczelni dotycząca odwoływania rektora zarzuca ministerstwu nieinformowanie Rady Uczelni o nieprawidłowościach w zarządzaniu uczelnią. Członek Rady obala ten zarzut, pisząc:

"Rada Uczelni była świadoma nieprawidłowości dziejących się na Uczelni, w szczególności w zakresie polityki kadrowej. Interweniowała w tej sprawie wielokrotnie na posiedzeniach oraz w ramach np. uchwały nr 3/2021 (...)".

Prof. Błachowski przytacza zapis, który zawiera przywołana uchwała z 2021 roku: "Rada Uczelni, kierując się dobrem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zwraca się do JM Rektora UP o zweryfikowanie podjętych w ostatnich tygodniach, odbieranych jako krzywdzące, decyzji personalnych dotyczących pracowników Uczelni. Uważamy, że polityka kadrowa powinna być prowadzona w oparciu o jasne, znane wcześniej kryteria, a rozwiązywanie umów o pracę powinno przebiegać zgodnie z kulturą akademicką".

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska