FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

Rezolucja Radnych Miasta Krakowa do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy dotyczy wprowadzenia (w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) kaucji za jednorazowe szkło po napojach alkoholowych oraz za puszki.
Dotychczasowy projekt ustawy obejmuje kaucją jedynie butelki z tworzyw sztucznych na napoje jednorazowe o pojemności do 3 l oraz szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 l. Przedstawiciele Polski 2050 uważają, że ustawa powinna obejmować także szklane butelki jednorazowego użytku na napoje, w szczególności napoje alkoholowe, oraz puszki aluminiowe.
- Opieranie zbiórki selektywnej na pracy osób ubogich nie jest rozwiązaniem akceptowalnym długoterminowo, ponieważ wraz z bogaceniem się społeczeństwa system ten straci na efektywności. Co więcej, wraz z pojawieniem się kaucji na inne surowce, aluminium stanie się mniej pożądanym materiałem, co może wpłynąć negatywnie na jego zbiórkę - argumentuje Rafał Komarewicz - wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Polska 2050 Małopolskie
Gabriela Sowa -przedstawicielka regionalnego oddziału Instytutu Strategie 2050 Małopolskie, reprezentująca też ekologiczną grupę Stowarzyszenia Polska 2050 Małopolskie - “Ekologia szeroko rozumiana” , powołując się na badania przeprowadzone przez Instytut Pollster dla serwisu Rzeczpospolita, zauważa, że w przypadku butelek szklanych zastosowanie systemu kaucyjnego może podnieść poziom zbiórki z 62% do poziomu 88,5%, zaś w przypadku puszek z 81% do poziomu 90%. Sowa zwraca także uwagę na korzystny wpływ takiego rozwiązania na jakość powietrza.
- Zebrana i przetworzona tona stłuczki szklanej, to około 220 kg dwutlenku węgla mniej w atmosferze - argumentuje
Polska branża szklarska stawia sobie za cel 90% opakowań szklanych poddanych recyklingowi w 2030 r.
- Obecnie poziom ten wynosi zaledwie około 60% i bez dodatkowych działań trudne albo nawet niemożliwe będzie osiągnięcie założonego celu - zauważa Komarewicz.
Jako pozostałe, poza ekologicznymi, atuty tego rozwiązania wymienione zostały: korzystny wpływ na walory estetyczne przestrzeni publicznych, wzrost ilości odzyskanego niezanieczyszczonego surowca szklanego i aluminium oraz obniżenie opłaty śmieciowej ponoszonej przez obywateli, poprzez zmniejszenie kwoty wliczonej w opłaty za sprzątanie i wywóz śmieci zalegających w przestrzeniach publicznych.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej