O rewolucji w przyznawaniu dofinansowania (SKOZK rozdziela co roku pieniądze z Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa) Komitet zdecydował w marcu. Obecnie przypomina, że to ostatni dzwonek, by ubiegać się o środki na remont i prace konserwatorskie na nowych zasadach.
Możliwość korzystania z dotacji rozszerzono o obiekty widniejące tylko w gminnej ewidencji zabytków, przy czym tylko te, które leżą w granicach pomnika historii (to centrum Krakowa, teren szczególnie chroniony) i jednego z układów urbanistycznych wpisanych do rejestru zabytków. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie do zabytków ewidencyjnych jest także realizacja prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w oparciu o decyzję administracyjną - pozwolenie konserwatorskie.
- Nie ma osobnej puli dla zabytków ewidencyjnych. W projekcie budżetu państwa jest zapis o zwiększeniu dotacji dla NFRZK z 30 do 40 mln zł, zatem wszelkie konkretne ustalenia, jaka kwota popłynie na te obiekty, są przedwczesne. Spodziewam się, że będzie to strumień środków porównywalny z tym, co trafia corocznie na remonty kamienic w Krakowie z programu miejskiego, czyli ok. 3-4 mln zł - mówi nam Maciej Wilamowski, dyrektor Biura SKOZK. - Nowa ścieżka finansowania to szansa dla Podgórza, Kazimierza ze Stradomiem i "obwarzanka" wokół Plant, bo tam jest relatywnie mniej zabytków rejestrowych, a więcej czysto ewidencyjnych - w przeciwieństwie do obszaru wewnątrz Plant, gdzie w zasadzie niemal wszystkie budynki są w rejestrze - dodaje.
Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania w roku 2023 dla tego typu obiektów trwa do 30 listopada.
Dodajmy, że jest to także ostateczny termin w przywróconym ostatnio przez SKOZK i wydłużonym naborze wniosków o przyznanie dofinansowania do zadań w obiektach użyteczności publicznej, na cmentarzach i w zespołach zieleni komponowanej.
SKOZK tak tłumaczy przywrócenie naboru dla tej kategorii obiektów: "Decyzja ta wynika z zapisania w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy budżetowej na rok 2023 dotacji dla Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w wysokości 40 mln zł". Jednocześnie zaznaczono, że w przypadku otrzymania w 2023 roku dotacji mniejszej niż zapisana w projekcie budżetu państwa, konkursy o dofinansowania dla tych zabytków mogą zostać pozostawione bez rozstrzygnięcia.
- To była najbrzydsza ulica Krakowa. Pamiętacie jeszcze jak wyglądała?
- Malowniczy zakątek pod Krakowem: zamek, jezioro z zaporą i piękne drewniane chaty
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników
