https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rondo Ofiar Katynia z usterkami zagrażającymi bezpieczeństwu

Arkadiusz Maciejowski
Rondo Ofiar Katynia w Krakowie
Rondo Ofiar Katynia w Krakowie Andrzej Banaś
Urzędnikom miejskim nie udało się wciąż odzyskać kilkunastu milionów złotych od wykonawców tej inwestycji.

Zakończona sześć lat temu wielka przebudowa ronda Ofiar Katynia, w ramach której powstał m.in. tunel i estakada, wciąż wzbudza duże kontrowersje. Kontrola przeprowadzona przez pracowników Centrum Unijnych Projektów Transportowych wykazała, że na rondzie - już po oddaniu go do użytku - pojawiło się „szereg usterek z zakresu drogowego, jak również w obrębie estakady, murów oporowych oraz ekranów akustycznych”. Usterki te - jak wynika z raportu pokontrolnego CUPT datowanego na czerwiec bieżącego roku - sami urzędnicy miejscy uznali za zagrażające bezpieczeństwu zarówno kierowców, pieszych i rowerzystów. Choć teraz starają się bagatelizować sprawę i zapewniają, że rondo jest w dobrym stanie technicznym.

Największym zagrożeniem była awaria systemu odwodnienia. Brak odpowiedniego odprowadzania wody mógł doprowadzić np. do obladzania jezdni i dużego niebezpieczeństwa dla kierowców. - W trakcie przeglądów, które odbywały się już w czasie użytkowania obiektu, stwierdzono m.in. brak szczelności kolektora odwodnieniowego czy brak zabezpieczenia układu odwadniającego - precyzuje Michał Pyclik rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Teoretycznie za usuwanie awarii na rondzie powinien - w ramach gwarancji - odpowiadać lider konsorcjum, które wykonywało inwestycję, czyli firma Radko. Problem w tym, że... ogłosiła ona upadłość.

Z dokumentów, które ZIKiT przekazał pracownikom CUPT wynika, że urzędnicy jeszcze np. w 2013 wzywali firmę Radko do wykonania części poprawek na rondzie. Ale ta tego nie zrobiła. - ZIKiT podjął kroki, by wspólnie z wykonawcą wyjaśnić charakter usterek, jednak wobec utrudnionego kontaktu oparliśmy się ostatecznie na własnych jednostronnych ustaleniach - podkreśla Michał Pyclik. Ustalenia te są dość zaskakujące, bo urzędnicy sami uznali, że usterki mają charakter „eksploatacyjny” i gwarancja i tak by ich nie obejmowała.

W efekcie ZIKiT z miejskich pieniędzy wydał już 50 tysięcy złotych na usuwanie usterek na rondzie - np. odwodnienie zostało naprawione w 2016 roku. Ale na tym nie koniec. - Prace związane z usuwaniem usterek będą prowadzone także w 2018 roku - przyznają w ZIKiT. Chodzi m.in. o poprawę stanu chodników wokół ronda.

Urzędnicy jednocześnie zdecydowali, że nie będą żądać od Radko zwrotu tych pieniędzy, które wydali na naprawy. Bo - jak powtarzają - nie wynikają one ze złego wykonania elementów ronda podczas budowy. - Awarii uległy elementy narażone na uszkodzenia mechaniczne - przekonują w ZIKiT.

To jednak nie koniec kontrowersji. Dyrekcji ZIKiT od kilku lat nie udaje się bowiem odzyskać kilkunastu milionów złotych, które wypłacili podwykonawcom firmy Radko pracującym przy przebudowie ronda Ofiar Katynia.

Przypomnijmy, że już w 2012 r. do ZIKiT zgłosiło się aż 28 poszkodowanych firm. Firma Radko, choć otrzymała pieniądze za zrealizowanie inwestycji (ponad 129 mln zł), nie zapłaciła im za wykonane roboty. - Odrzuciliśmy kierowane przez podwykonawców Radko roszczenia. Jednak decyzją sądu ZIKiT został zobligowany do wypłaty części z nich - przypomina Michał Pyclik. W efekcie ZIKiT za część prac zapłacił podwójnie, najpierw firmie Radko a potem jej podwykonawcom.

Władze krakowskiego zarządu dróg toczą z Radko i indyjską firmą Punj Lloyd (która była w konsorcjum odpowiedzialna za przebudowę ronda) spór sądowy, by odzyskać te pieniądze, ale również nałożone na wykonawców inwestycji kary umowne m.in. za opóźnienia w budowie - w pełni trójpoziomowe rondo otwarte zostało bowiem pod koniec 2011 roku, blisko rok później niż zakładał harmonogram. Z naszych informacji wynika, że łącznie chodzi o kwotę ponad 17 mln zł. - Sprawy są w toku - podkreślają enigmatycznie w ZIKiT.

Z firmą Radko nie udało nam się skontaktować.

Plac Wszystkich Świętych

Lata 90. w Krakowie. Pamiętasz jak wyglądało miasto? [ZDJĘCI...

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
st
Kiedy wreszcie zakończy swoją pożal się Boże prezydenturę JM i zajmie się tym czym potrafi najlepiej czyli gromadzeniem własnego majątku (jest najbogatszym prezydentem miasta zostawiając daleko w tyle Hannę Gronkiewicz). Tylko wtedy będzie możliwe rozgonienie tego towarzystwa nieudolności o nazwie ZIKIT, które kosztowało nas podatników grube miliony zł
r
rem
Dalej w przetargach najnizsza cene.
Powinna byc klauzula w SIWZ, ze wygrywajacy wplaca wadium na rzecz ewentualnych roszczen z uwagi na zle wykonanie przedmiotu umowy.
Pieniadze w depozycie na np. 5lat (czas gwarancji).
Jesli beda usterki, to bedzie z czego zaplacic za ich usuniecie. Nawet po upadlosci firmy.
r
rem
Dalej w przetargach najnizsza cene.
Powinna byc klauzula w SIWZ, ze wygrywajacy wplaca wadium na rzecz ewentualnych roszczen z uwagi na zle wykonanie przedmiotu umowy.
Pieniadze w depozycie na np. 5lat (czas gwarancji).
Jesli beda usterki, to bedzie z czego zaplacic za ich usuniecie. Nawet po upadlosci firmy.
p
podatnik
Jedna z najdroższych inwestycji ostatnich dziesięcioleci w Krakowie. Kilka lat po oddaniu cała w remoncie. Estakada popękana jak po trzęsieniu ziemi, pęknięcia poszpachlowane czekają na malowanie. Czyli kolejna inwestycja. Wszystkie czerwone ścieżki rowerowe wykonane przy okazji budowy ronda i przebudowy układu komunikacyjnego (początkowo szpanersko przypominające nawierzchnię tartanową) już po pierwszej zimie popękały tak, że nie można po nich jechać, żeby nie wybić sobie zębów o kierownicę. lepione, klejone i regularnie przemalowywane wyglądają jak z sennego koszmaru rowerzysty - a to niestety jest jawa, nie sen. Czy ktoś nad tym panuje? czy ktoś za to odpowiada? Majchrowski obudź się!
j
jygf
żeby się bardziej miękko szło, tylko że pomyślano jedynie o pierwszych przechodzących a nie o kolejnych którzy już chodzili po nierównym, no niedopracowany wynalazek ale przecież to innowacyjne rozwiązanie, nie czepiajmy się.
c
cmon
tego co wódę z Majchrowskim pije i razem cygara palą. No czy można mieć w tym mieście jakieś lepsze referencje? No błagam.
g
ghhj
Chodniki zapadały się tam niemal od razu po położeniu.
z
zzz
czyli urzędasy są bezradne - jak zawsze w Krakowie . ale na przewałach znają się jak nikt
W
Wik
Żenada... Wstyd i hańba... Obrzydliwe i ponure urzędaso-łapówkarze.
a
adrus
Cala BEZRADNOSC naszej RADY MIASTA wychodzi na bruk !
Niestety nie tylko w tej dziedzinie mamy bezradnosc.
Jak tu pisze BBC, tak dla kretaczy to Polska jest rajem.
Zapraszam na Wroclawska, przejsc sie przez nowo wyremontowane chodniki ktore sa krzywe i kostka jest zle ulozona...Ale odbior widocznie jest ! I nie ma problemu !
Chyba juz czas aby podziekowac tej ekipie...
Czas na cos innego ! Oby lepsza jakosc !
To co cie dzieje w skali kraju jestem pewiem ze w naszych granicach jest podobnie...
f
fxgdb
i się kasa znajdzie żeby załatać to skrzyżowanie na kilka lat. A do tego czasu urzędaski sobie już gniazdka wymoszczą gdzieś za granicą i po problemie. Jak mówi staro-komusze porzekadło "bierzmy kasę i sp..lajmy".
d
dziwne?
konsorcjum firmy ogrodniczej i hinduskiego niewiadomoco - czy ktoś pamięta nawet nazwę tej firmy - albo czy ktokolwiek widział tam jakiegoś jej reprezentanta - miało wybudować jeden z najpoważniejszych obiektów inżynieryjnych w tamtym czasie? Czy ktokolwiek kto ma pojęcie o budowaniu czy prowadzeniu podobnych inwestycji w to wierzył? To kpina z ludzi których pieniądze wydano na taka budowę - a obiecana (jak widać wielu nadal wierzy w te brednie) dobra zmiana która miała takie przypadki rozwiązać ma to gdzieś - bo w rzeczywistości powstała by dokonać unicestwienia tego państwa a nie jego naprawy...
h
hehe
Zburzyć tego potwora i zbudować normalne jednopoziomowe rondo po bożemu.
B
Bbc
Polska to kraj przyjazny dla złodziei i wszelkiej maści kombinatorów.
Ludzie uczciwi nie mają tu czego szukać.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska