https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rozpoczął się remont Rynku Głównego. Ma trwać najwyżej do maja

Piotr Rąpalski
Remont Rynku Głównego w Krakowie.
Remont Rynku Głównego w Krakowie. fot. Michał Gąciarz
Koparki, walce, ogrodzenie, robotnicy i wydłubana kostka brukowa - taki widok można zobaczyć teraz na głównym placu Krakowa.

Robotnicy wymieniają zużyte fragmenty drogi wokół płyty Rynku Głównego, szczególnie na odcinku między ul. Szczepańską a św. Anny. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu twierdzi, że kostka się zniszczyła, bo od 10 lat nie była naprawiana. Wiadomo jednak, że w ostatnim czasie na rynek wjeżdżało też mnóstwo ciężarówek, a nawet wielkich tirów, które dodatkowo ją zniszczyły.

- To droga, która ma już ponad 10 lat i miejscami kostki były obruszone. Na fragmencie między św. Anny a Szczepańską nie wykonywano przy wcześniejszym remoncie wymiany podbudowy - mówi Michał Pyclik z ZIKiT. -Zawsze nasi inspektorzy odbierają nawierzchnię rynku po imprezach, w tym tych z udziałem samochodów. Jeśli dochodzi do jakichś uszkodzeń, organizator pokrywa koszty napraw - dodaje.

Ale za ten remont płaci miasto. Kostki są zdejmowane, podbudowa pod nimi poprawiana, a następnie robotnicy układają kostki ponownie. Koszt prac to 280 tys. zł. Pokryje to również wymianę części nawierzchni w rejonie bazyliki Mariackiej.

Naprawy pod kościołem mają zakończyć się do końca marca, a może jeszcze przed świętami wielkanocnymi.

Tam jednak potrzeba gruntownego remontu i wymiany popękanych, białych kamieni. Niestety urzędnicy ciągle nie mogą znaleźć odpowiedniego budulca, który byłby zarówno trwały, jak i spełniał też wymagania konserwatora zabytków. Dlatego kompleksowa przebudowa nawierzchni pod bazyliką planowana jest dopiero po Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w lipcu.

Remont pozostałej części Rynku Głównego ma potrwać natomiast do końca maja. Urzędnicy zapewniają, że nie ma mowy, aby jakiekolwiek prace były prowadzone tam w sezonie turystycznym, w czerwcu i w czasie wakacji.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
M.
Czy w starożytnym Egipcie piramidy burzono i budowano od nowa po 10 latach z uwagami że "przecież nie były remontowane"?
A
AB
Ten co wydał zezwolenie na wjazd na płytę Rynku Głównego tirów i innych ciężarówek powinien za ten remont zapłacić z własnej kieszeni !!!. Dobrze się wydaje publiczne pieniądze. Za wszystko zapłacą podatnicy. Zgroza!!! co się z tymi ludźmi dzieje.
k
krakus78
Piękne. W minionej epoce, przy braku techniki i technologii kostka wytrzymywała stulecia. A teraz wystarcza na dekadę.
T
TVN
za wjazd 30 tonowych tirów z konstrukcjami pod scenę na sylwestra?
Dlaczego urzędnik, który ich tam wpuścił nie jest wymieniony z nazwiska?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska