Kraków. Rozpoczęły się wyburzenia na terenie Wesołej
- Praca wre! Widać już pierwsze rezultaty. Wyburzane są budynki, które pełniły rolę magazynów czy garaży – nie są to zabytki; żadne zabytkowe budynki nie będą burzone. Warto zaznaczyć, że na te działania zgodził się małopolski wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie.
Krok po kroku realizujemy nasz plan na przywrócenie Wesołej do użytku mieszkańców
- informują w Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, że miasto za kwotę 283 mln zł (płatne w 10 ratach) kupiło od Szpitala Uniwersyteckiego działki o powierzchni 9 ha, wraz z zabudowaniami położone przy ul. Śniadeckich i Kopernika.
Kraków. Miasto odda spółce teren Wesołej i powstanie tam par...
Na terenach Wesołej znajdują się takie zabytkowe obiekty, takiej jak m.in. dawny klasztor i kościół karmelitów bosych, czy budynki dawnych szpitalnych oddziałów i klinik. Na działkach znajduje się także zieleń, miejsca parkingowe, zatoki postojowe i drogi wewnętrzne.
Do zagospodarowania na terenie Wesołej będzie 12 budynków (pozostałych sześć, w bardzo złym stanie, jest wyburzanych). Możliwe, że budynki od strony ul. Kopernika zajmą instytucje miasta, opuszczając budynki, które teraz urząd wynajmuje na swoje siedziby. Na pewno znajdzie się tam Biblioteka Kraków. Pośród pomysłów na ten teren jest m.in. przywrócenie historycznego placu - Rynku Galicyjskiego, który mógłby być miejscem spotkań. Jest też koncepcja budowy podziemnego parkingu na 1000 aut, trzypoziomowego.
W związku z zagospodarowaniem obszaru Wesołej w dniach od 26 listopada 2020 r. do 19 lutego 2021 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.
