Kraków. Ruszają konsultacje społeczne w sprawie parku przy ulicy Karmelickiej

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wraz z Miejskim Centrum Dialogu ogłosił, że 9 kwietnia 2020 r. uruchomione zostaną konsultacje społeczne dotyczące planowanej realizacji projektu “Tak dla Parku przy Karmelickiej”. Zadanie to było jednym ze zwycięzców zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

WIDEO: Krótki wywiad

Konsultacje społeczne w sprawie budowy parku przy ul. Karmelickiej składać się będą z trzech etapów. - Ze względu na sytuacje epidemiczną pierwszy etap konsultacji zostanie przeprowadzony przy użyciu ankiety elektronicznej dostępnej w dniach od 9 kwietnia do 30 kwietnia 2020 r. na stronie www.dialoguj.pl oraz dyżurów telefonicznych z udziałem ekspertów - informuje ZZM.

Analiza złożonych ankiet elektronicznych ma posłużyć do opracowania wytycznych dla konkursu architektoniczno- urbanistycznego dotyczącego zagospodarowania przestrzeni przy ul. Karmelickiej, który ma zostać zorganizowany w II kwartale 2020 r.

W drugim etapie konsultacji spośród wybranych przez sąd konkursowy koncepcji, mieszkańcy wybiorą zwycięski projekt - w głosowaniu, które odbędzie się w IV kwartale br.

III etap obejmie warsztaty projektowe zaplanowane na IV kwartał br. - Mieszkańcom zostanie zaprezentowana koncepcja wybrana podczas głosowania. Celem warsztatów będzie jej szczegółowe omówienie, jak również zebranie ewentualnych uwag do opracowania finalnego projektu parku przy Karmelickiej - zaznaczają w ZZM.

Autorką wniosku w ramach budżetu obywatelskiego jest Natalia Nazim. Park ma być zlokalizowany na działce pomiędzy ul. Karmelicką i Dolnych Młynów, gdzie obecnie funkcjonuje naziemny parking samochodowy. Celem projektu jest przekształcenie parkingu w ogólnodostępny park dla mieszkańców oraz poprawa estetyki tej ważnej przestrzeni w ścisłym centrum Krakowa.

Projekt zakłada:
- rekultywację terenu, który obecnie służy jako parking;
- wprowadzenie roślin - drzew takich, jak: jesion wyniosły, kasztanowiec zwyczajny, lipa drobnolistna, klon pospolity, platan klonolistny, jabłoń ozdobna, jarząb pospolity oraz krzewów, łąki kwietnej, traw, pnącz, bylin, które które nasadzone naturalistycznymi grupami zmienią obecnie martwą, wyżwirowaną powierzchnię w zieloną przestrzeń;
- wprowadzenie ławek oraz innych elementów małej architektury praktycznych i wygodnych dla użytkowników tak, by stworzyć na terenie parku małe kąciki czytelnicze;
- zachowanie historycznych poideł w murze dawnych koszar od strony ulicy Kochanowskiego;
- stworzenie przestrzeni na terenie parku umożliwiającej spotkania literackie i wystawy plenerowe;
- budowę alejek, w tym ciągu pieszego łączącego ul. Karmelicką z ul. Dolnych Młynów;
- wykonanie oświetlenia parku;
- likwidację ogrodzenia pomiędzy terenem wojewódzkiej Biblioteki Publicznej a terenem parku, zgodnie z zawartym porozumieniem;
- remont zdewastowanego ogrodzenia i budowę trzech wejść do parku od strony ul. Kochanowskiego, Karmelickiej i Dolnych Młynów.

Ze względu na podpisane w listopadzie 2018 roku porozumienie pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną a ZZM dotyczące tego, że teren pomiędzy biblioteką a parkiem nie będzie ogrodzony, a co za tym idzie planowana Zielona Czytelnia biblioteki i park przy Karmelickiej będą stanowić jedną całość, postulat strony społecznej jest taki, by powstał jeden spójny projekt na cały ten obszar.

Ze względu na ograniczenia finansowe projektu do kwoty 2 mln zł, wnioskodawczyni dołożyła wszelkich starań, aby zakres projektu był możliwy do wykonania w kwocie 2 mln zł, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pomimo tego, w trakcie realizacji być może będzie potrzeba ograniczenia zakresu projektu i wyraża na to zgodę.

Na terenie, na którym ma powstać park, znajdował się wcześniej plac apelowy Koszar Franciszka Józefa, który przynależał do budynku zajmowanego obecnie przez Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Koszary zostały wybudowane w latach 1860-1862 według projektu Feliksa Księżarskiego, wybitnego krakowskiego architekta, autora m.in. projektu budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1996 roku przeniesiono do nich siedzibę Wojewódzkiej Bibliotekę Publicznej w Krakowie.

Jest też koncepcja, by pod parkiem powstała jedna ze stacji pierwszej linii metra. Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków, przyznała, że jest możliwość realizacji takiej inwestycji, ale pod warunkiem, że zejścia i wyjścia z przystanku powstaną na skraju terenu przy ul. Karmelickiej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie