Prezentowanym zdjęciom towarzyszą opisy uchwyconych przez autora starych domów, które do dziś już zniknęły, albo przestrzeni, które zostały zabudowane. Fotografie pozwalają przyjrzeć się Krakowowi, jakiego już nie ma, a także odnaleźć dawny klimat miasta.
- Moje fascynacja Krakowem trwa od czasów szkoły podstawowej, kiedy matka klasowego kolegi, będąca przewodniczką, zabierała nas na spacery po zabytkowym centrum. Do tego w latach 60. dochodziły bezpłatne piątki muzealne, gdzie przy okazji zwykłej ciekawości i egzotyki zawsze łykało się sporo historii - opowiada Leszek Grabowski.
Literaturę o Krakowie gromadzi z kolei od początku lat 80, kiedy po skończeniu studiów na Wydziale Górniczym AGH - jak mówi - całkowicie pochłonęła go historia miasta. Od tej pory systematycznie wzbogaca swoją wiedzę o Krakowie i stara się ją popularyzować.
- Fotografowaniem i publicystyką tak na poważnie zajmuję się ponad 15 lat, bo uważam, że np. obraz Krakowa z czasów PRL warto zachować bądź przynajmniej przekazać prawdziwe świadectwo o tej epoce. Jestem fanem czasów galicyjskich, wielkim miłośnikiem archiwalnych zdjęć i ogromnym szacunkiem darzę plejadę tych najstarszych, ciągle nienależycie docenianych krakowskich fotografów: Kriegerów (Ignacego, Natana i Amalię), Walerego Rzewuskiego, Antoniego Pawlikowskiego i Franciszka Kleina. Sam też staram się podążać tą drogą i intensywnie fotografuję oraz opisuję również współczesność, ale także na zasadzie hobby dokumentuję odchodzący świat dawnych przedmieść Krakowa i ich okolic - wyznaje miłośnik historii naszego miasta.
Społecznie działa on na rzecz utworzenia w Krakowie skansenu. Swoje opracowania, a jest ich już około 250 - w tym: wspomnienia i sagi rodzinne, fotografie współczesne i w klimacie galicyjskiego Krakowa, detale domów i kamienic, odchodzące krajobrazy, stare chałupy czy kapliczki przydrożne - publikuje w ogólnodostępnej Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Aktywnie działa również na Facebooku, gdzie stara się zaszczepić innym miłość do miasta i szacunek dla zabytków, m.in. prezentując i komentując archiwalne zdjęcia Krakowa i zachodzące na jego terenie przemiany.
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
