Celem nowej inicjatywy Gminy Miejskiej Kraków jest prezentacja, promocja i zwiększenie liczby miejsc przyjaznych rodzinom z dziećmi na terenie miasta. Ma to tym samym podwyższyć ich aktywność w życiu społeczno-kulturalnym. Plebiscyt obejmuje miejsca podzielone na następujące kategorie:
I - ,,Hotele, Gastronomia i Rozrywka’’
II -,,Firmy Produkcyjne, Obiekty Handlowo-Usługowe i Mieszkalne’’
III- ,,Kultura, Sport i Rekreacja’’
IV- ,,Urzędy i Edukacja’’
V- ,,Zdrowie’’
O decyzji na najbardziej przyjazne i godne zaufania placówki będzie decydować stan udogodnień oferowany rodzinom z dziećmi. Brane będą pod uwagę takie rzeczy jak: pokój dla matki z dzieckiem, przewijak, kącik zabaw, atrakcyjna oferta edukacyjna, specjalne menu dla dziecka itp.
- Coraz częściej daje się zauważyć powszechny egoizm, kiedy to rodziny z dziećmi są problemem dla pragnących spokoju mieszkańców. Nowa inicjatywa ma świadczyć o naszym sprzeciwie w sprawie dyskryminacji rodzin z dziećmi. Chcemy budować pozytywne relacje między mieszkańcami – wyjaśnia przyczyny powstania plebiscytu Andrzej Kuligorz, Wiceprezydent Miasta Krakowa. Uważa, że zamiast marginalizowania rodzin z dziećmi, należy traktować je jako przyjaznych partnerów. – Im więcej pomyślnie rozwijających się rodzin z dziećmi, tym efektywniej zaowocuje nasze miasto - komentuje.
W planie projektu jest stworzenie mapy ośrodków przyjaznych rodzinom z dziećmi. Najlepiej funkcjonujące placówki, czyli hotele, restauracje i urzędy mogą być zgłaszane także przez rodziców. Możliwość głosowania nie obejmuje tylko pomieszczeń powstałych docelowo dla rodziców i ich dzieci.
- Sami dajemy przykład miejsca stworzonego dla rodzin z dziećmi - zapewnia Marzena Paszkot, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. rodziny. W Urzędzie Miasta Krakowa został bowiem otwarty kącik zabaw. Do tego istnieje możliwość zajęć z animatorem dla pociech rodziców załatwiających czasochłonną papierologię.
Plebiscyt nie zapomina także o rodzinach z dziećmi niepełnosprawnymi. - Na osiedlu Wandy powołany został ,,Klub Dziecka z Niepełnosprawnością’’. Organizujemy też półkolonie z odpowiednią liczbą miejsc wraz z transportem, odciążając tym samym rodziców, którzy często nie są w stanie dowieźć dzieci na miejsca zbiórek - zapewnia Elżbieta Kois-Żurek, prezes Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
Gmina Miejska Kraków zachęca Krakowian i Krakowianki do słania jak największej ilości zgłoszeń z miejscami sprzyjającymi rodzinom z dziećmi. O rozstrzygnięciu konkursu na najbardziej przyjazne pomieszczenie zadecyduje powołana przez Prezydenta Miasta Krakowa kapituła konkursowa, w której skład wejdą również rodzice. Laureaci zostaną nagrodzeni Certyfikatem Prezydenta Miasta Krakowa na uroczystej Gali. Wyróżnione placówki otrzymają specjalną naklejkę - ,,Miejsce Przyjazne Rodzinom z Dziećmi’’ i promocję działalności w mediach społecznościowych.
Wiadomość o plebiscycie i regulaminie składania wniosków będą także dostępne dla rodzin nieposiadających Internetu – ukażą się one w prasie.
WIDEO: Krótki wywiad
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- 10 najszybciej wyludniających się miast w Małopolsce
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Jak w subtelny sposób wyśmiać Kraków? Oto najlepsze fraszki!
- Nie masz ubezpieczenia? Tyle zapłacisz za pomoc lekarzy
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
