Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Strefa ograniczonego ruchu bez kontroli. Jedni apelują o jej wyłączenie, inni o to, by nie wjeżdżały do niej osoby nieupoważnione

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków" złożył interpelację do prezydenta Krakowa w sprawie wyłączenia strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu. Mieszkańcy takich obszarów zwracają jednak uwagę, że pojawia się w nich coraz więcej samochodów, które nie powinny tam parkować. Przypuszczają, że związane jest to z zawieszeniem pobierania opłat w strefie parkowania.

FLESZ - Jak bronić się przed koronawirusem? To musisz wiedzieć

od 16 lat

- Od kilku dni zarówno rząd, samorządy jak i całe społeczeństwo intensywnie walczą o to, by koronawirus nie rozprzestrzeniał się. Wprowadzono różnego typu ograniczenia i nowe procedury. W mieście m.in. zaprzestaliśmy poboru opłat z tytułu parkowania w obszarze płatnego parkowania. Jedną z branż, która na wprowadzonych przez rząd zakazach najbardziej cierpi, jest gastronomia. Lokale przestawiają swoją działalność na realizowanie dostaw oraz udostępnianie możliwości odbioru posiłków na wynos – w swoich lokalach - podkreśla wiceprzewodniczący rady miasta Rafał Komarewicz.

- Uważam, że to odpowiedni moment, aby – wzorem zaprzestania pobierania opłat za parkowanie – czasowo wyłączyć z funkcjonowania strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu. Taki krok umożliwiłby łatwiejszy dojazd do punktów gastronomicznych w tym rejonie - dodaje.

Radny Komarewicz złożył więc odpowiednią interpelację w tej sprawie do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. - Liczę, że organizator ruchu zgodzi się z moimi postulatami i wyłączy funkcjonowanie strefy ograniczonego ruchu do końca marca - zaznacza wiceprzewodniczący rady miasta.

Przypomnijmy, że strefy ograniczonego ruchu znajdują się na ulicach w sąsiedztwie Rynku Głównego oraz na placu Nowym i ulicach w jego rejonie. Mieszkańcy tych stref zaobserwowali, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i zniesieniem opłat w strefie płatnego parkowania (do końca marca) w ostatnich dniach coraz więcej osób dojeżdża do centrum samochodami i szukając miejsc do zaparkowania wjeżdżają też do stref ograniczonego ruchu.

- W Krakowie wprowadzono zwolnienie od opłat za parkowanie, nie mogę jednak znaleźć informacji, czy dotyczy to też zezwalania wszystkim na wjazd do strefy ograniczonego ruchu, np. na Stare Miasto, gdzie ruch wzrósł. A jedno z drugim nie ma przecież nic wspólnego - komentuje jeden z mieszkańców centrum.

Urzędnicy zaznaczają, że na razie obie strefy ograniczonego ruchu (SOR) obowiązują. Tej na Starym Mieście nie zamierzają zawieszać. - W okolicach Rynku jest strefa zamieszkania i nie ma wystarczającej ilości miejsc postojowych, uliczki są wąskie itp. Mieszkańcy mają dojazd do swoich mieszkań w obu strefach przez całą dobę, a większość lokali jest zamknięta - wyjaśnia Łukasz Gryga, miejski inżynier ruchu.

Kraków w piątek, 13 marca

Koronawirus. Kraków kompletnie opustoszał. Na przystankach n...

A co z SOR na Kazimierzu? - Będziemy obserwować, jak obecnie wygląda tam ruch i przeanalizujemy, jakie mogą być skutki zawieszenia na tym obszarze strefy ograniczonego ruchu. Obawiamy się, że jej wyłączenie może spowodować znaczne przeciążenie w tej dzielnicy, gdzie jeżeli dojdzie do zatorów na dwóch skrzyżowaniach, to może zakorkować się cały Kazimierz - mówi Sebastian Kowal z ramienia wydziału miejskiego inżyniera ruchu.

W liście do przedsiębiorców prezydent Krakowa podkreślił jednak: "Podobnie jak w przypadku strefy w centrum miasta, zniesiemy strefę ograniczenia ruchu samochodów na Kazimierzu oraz opłatę za oznakowanie stanowisk postojowych".

Obszary objęte SOR nie są kontrolowane od poniedziałku (16 marca). W komunikacie wydanym przez komendanta Straży Miejskiej w Krakowie można przeczytać: "patrole straży miejskiej nie będą kontrolować stref ograniczonego ruchu w mieście, do których wjazd odbywać się może jedynie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, do odwołania".

Przypomnijmy, że SOR na Kazimierzu wprowadzono 22 września ubiegłego roku - zastąpiła strefę czystego transportu. Do SOR mogą wjeżdżać m.in. jej mieszkańcy z abonamentem, pojazdy służb oraz z zezwoleniem zarządcy drogi. Strefa objęła ulice: Miodową (na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Brzozowej), Podbrzezie, Joselewicza (na odcinku od Brzozowej do św. Sebastiana), Brzozową (od Dietla do wysokości ul. św. Sebastiana), Bożego Ciała, Meiselsa (od placu Nowego do ślepego zakończenia za ul. Bożego Ciała), Józefa, Nową, plac Nowy, Estery, Warszauera, Kupa, Izaaka, Jakuba, Wąską, Bartosza, plac Bawół, Szeroką, Ciemną, Lewkową, Na Przejściu, św. Wawrzyńca, plac Wolnica, Gazową, Mostową, Bonifraterską.

Koronawirus: aktualizowany raport

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska