Koronawirus: aktualizowany raport
W Małopolsce, jest dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, które postawione są w stanie podwyższonej gotowości. W sumie dysponują one 299 miejscami, jednak w razie potrzeby nie będzie problemu z dostawieniem kolejnych łóżek.
Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy przygotowane zostały komunikaty SMS-owe, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu koronawirusa i czego należy się wystrzegać. Przy przekraczaniu granicy otrzymamy tę swego rodzaju instrukcję.
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również całodobową infolinię, na którą mogą dzwonić i pisać wszyscy, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem. Z porady można skorzystać dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590 lub za pomocą czatu online. W razie wątpliwości i pytań, konsultanci powinni poinformować zainteresowanego, gdzie znajduje się najbliższa placówka inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala.
Szpitale z oddziałami zakaźnymi w Małopolsce:
Kraków:




Myślenice:

Miechów:

Proszowice:

Nowy Sącz:

Dąbrowa Tarnowska:

Tarnów:

Olkusz:

Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
