Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Superścieżka - słowo, woda i zieleń między rondami

Joanna Dolna
Superścieżka ma połączyć Rondo Grzegórzeckie i Rondo Mogilskie
Superścieżka ma połączyć Rondo Grzegórzeckie i Rondo Mogilskie
W Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym zaprezentowano projekt Superścieżki - przestrzeni rekreacyjno-sportowej, która ma powstać między rondem Grzegórzeckim a Mogilskim. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Autorka: Joanna Dolna

Superścieżka to efekt współpracy miasta, prywatnych inwestorów i Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która koordynuje projekt oraz pracowni projektowej Land-Arch. Projekt został wybrany w czasie ubiegłorocznych konsultacji społecznych z udziałem mieszkańców. Koszt realizacji to 13 mln. zł, 5 mln będzie pochodziło z miejskiego budżetu. Superścieżka to półkilometrowy odcinek między rondami o powierzchni 5 ha, po wschodniej stronie al. Powstania Warszawskiego. Będzie można tu odpocząć, pospacerować i uprawiać sport.

Pierwszy etap budowy przewiduje m.in. rewitalizację skweru im. Eilego, terenu przed urzędem miasta i początkowe prace na terenie KSOS-u. Przewidywany koszt to 4,5 mln zł. -Kluczowe obszary Superścieżki to teren fortu, skwer Eilego, teren KSOS oraz teren projektowanego budynku Urzędu Marszałkowskiego. Superścieżka jest realizowana w ramach projektowania partycypacyjnego. Pracujemy na podstawie materiałów, które powstały we współpracy z mieszkańcami. Wybrano koncepcję, której hasłem jest słowo, woda oraz zieleń. To główne motywy, które staraliśmy się wprowadzić do projektu zagospodarowania - mówi Małgorzata Tujko z pracowni Land-Arch.

Ze względu na to, że teren ma różnych właścicieli, projektanci podzielili Superścieżkę na 9 stref - teren fortu, skwer Eilego przed sądami, strefę parkingu, przestrzeń przed urzędem miasta, przestrzeń przed nowym budynkiem MARR, front KSOS-u, teren sportowy ośrodka, plac miejski oraz strefę komunikacji.Każda ze stref pełni inną funkcję, ale razem mają tworzyć spójną całość.
-Projekt uwzględnia wprowadzenie trzech elementów wodnych o łacznej powierzchni ok. 150 m kw., poidełka dla ludzi i zwierząt oraz blisko 200 nowych drzew. W ramach Superścieżki powstanie m. in. 1500 m kw. polan trawiastych - wylicza Małgorzata Tujko. Najistotniejszym elementem założenia będzie wprowadzenie ścieżki uspokojonej komunikacji. -To nasza odpowiedź na problem związany z nagrzewaniem się tej części al. Powstania Warszawskiego oraz hałasem arterii komunikacyjnej. Wpadliśmy na pomysł, aby odsunąć ciąg pieszy od ulicy. Tam gdzie była taka możliwość, wprowadziliśmy
nowe nasadzenia drzew, tam, gdzie jest zagęszczenie infrastruktury podziemnej posadzimy krzewy, trawy i byliny - tłumaczy projektantka.

Obok ruin fortu ma powstać strefa z zadaszoną sceną i amfiteatralnymi siedzeniami. Będą tu organizowane wydarzenia kulturalne. Projekt zakłada także częściowe odbudowanie fortyfikacji w formie ażurowej konstrukcji . W jednym z uszu
fortu zaprojektowano fontannę. Następny fragment - alejka dla pieszych będzie oddzielona od ulicy zielonymi wzniesieniami i drzewami. Projekt zakłada rewitalizację skweru Eilego. W jego centrum powstanie plac z fontanną. Stanie tu także rzeźba nawiązująca do motywu słowa. Jej projekt zostanie wybrany w konkursie. Na skwerze powstanie plac zabaw wybudowany z użyciem naturalnych materiałów, głównie drewna oraz pawilon pełniący funkcję kiosku, punktu małej gastronomii, będzie tu można także kupić książki. Zaplanowano również toaletę.

Na sąsiadujacym ze skwerem parkingu miejsce dla samochodów zostanie zmniejszone kosztem strefy dla pieszych - być może będą tu organizowane m.in. targi śniadaniowe. Przed urzędem miasta powstanie m.in. strefa wypoczynku dla mieszkańców oczekujących na załatwienie sprawy, a przy samej ulicy - przystanek komunikacji miejskiej, obok niego - przejście dla pieszych. Natomiast przed siedzibą KSOS-u znikną ekrany akustyczne. Ogrodzenie ośrodka zostanie przesunięte i obniżone do wysokości metra, powstaną też trzy nowe wejścia do obiektu. Tu także będzie można bezpiecznie przejść po pasach przez ruchliwą al. Powstania Warszawskiego. Na terenie KSOS projekt przewiduje m.in. nowoczesne boisko wielofunkcyjne, trybuny, plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu i tor do gry w boule.

Reprezentacyjnym miejscem ma byc plac przed planowanym budynkiem Urzędu Marszałkowskiego. Tu również zostaną
zlikwidowane ekrany akustyczne. Na placu będzie fontanna, ławki i stanowiska dla rowerów. Pojawi się także motyw słowa - będzie elementem graficznym nawierzchni. Całość uzupełnią krzewy i klomby.
-Superścieżka jest dla nas inspiracją do zmiany formuły zarządzania miastem. Zapraszamy mieszkańców do uczestnictwa
w realizacji projektów, od pomysłu, przez stworzenie założeń, do koncepcji. Dziś możemy obejrzeć efekty. Kolejne etapy będą realizowane przez partnerów, którzy wpisali się w projekt. Podobna formuła jest teraz realizowana przy zagospodarowaniu Zakrzówka. Chcemy przywracać przestrzeń obywatelom - mówi Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent ds. Inwestycji.
-Kiedy spotkaliśmy się w zeszłym roku z firmą Skanska, byliśmy nastawieni krytycznie do pomysłu Superścieżki. W czasie konsultacji i warsztatów z mieszkańcami zmieniliśmy zdanie -mówi Maciej Hankus, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy II.

Na razie koordynatorzy projektu nie podają terminów rozpoczęcia ani zakończenia budowy, ponieważ trwa uzyskiwanie pozwoleń. -Myślę, że za kilka tygodni będziemy mogli określić, kiedy będzie mogła się rozpocząć realizacja projektu w dwóch kluczowych miejscach Superścieżki - na skwerze Eilego i terenie KSOS. To, czy realizację skweru uda się rozpocząć jeszcze w tym roku zależy od postępowania administracyjnego urzędu miasta - tłumaczy Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Uważa jednak, że to realny termin. Pieniądze na realizację projektu ze strony miasta mają być zabezpieczone w przyszłorocznym budzecie. Jak zapowiada Tadeusz Trzmiel, pierwsze efekty budowy Superścieżki będzie można zobaczyć najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku.
W najbliższą sobotę, 14 maja o godzine 10.00 na terenie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego przy al. Powstania
Warszawskiego rozpocznie się Piknik Sąsiedzki dla mieszkańców połączony z prezentacją koncepcji projektowej. Superścieżki.W programie m.in. gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, występy muzyczne i grill. Będzie też można nieodpłatnie zrobić przegląd techniczny roweru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska