Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Święto nauki na Rynku Głównym

Joanna Dolna
Joanna Dolna
W czwartek rozpoczyna się 16. Festiwal Nauki. W tym roku odbywa się pod hasłem "Czas i przestrzeń", a koordynatorem wydarzenia jest Uniwersytet Pedagogiczny. Festiwal promuje krakowskie uczelnie.

Autor: Joanna Dolna

Festiwal Nauki to otwarte dla wszystkich imprezy i prezentacje popularnonaukowe. Idea festiwalu zrodziła się przed 16 laty w Uniwersytecie Jagiellońskim, a jego gospodarzem są różne uczelnie. W tym roku, tak samo jak w ubiegłym, głównym koordynatorem festiwalu jest Uniwersytet Pedagogiczny, ale współtworzy go w sumie 14 krakowskich szkół wyższych, Polska Akademia Nauk oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie. Do współpracy zaproszono szereg instytucji, m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, którego twórczość towarzyszy festiwalowym wydarzeniom.

Adresatem 16. Festiwalu Nauki, jak co roku są uczniowie szkół średnich, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów,
sami studenci, ale też wszyscy zainteresowani nauką i potencjałem naukowym krakowskich uczelni.

-Z naszych szacunków wynika, że w ubiegłym roku przez festiwal przewinęło się ok. 55 tys. osób. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie. Dzięki Akademickiemu Centrum Komputerowemu Cyfronet na stronie festiwalu jest stała transmisja online z Rynku Głównego - mówi prof. Robert Stawarz, pełnomocnik rektora UP ds. organizacji festiwalu.

Centrum wydarzeń stanowi Festiwalowe Miasteczko Naukowe na Rynku Głównym, które będzie funkcjonować od jutra do soboty. Odwiedzający festiwalowe namioty będą mieli okazję obserwować i przeprowadzać eksperymenty naukowe, rozmawiać ze studentami i pracownikami poszczególnych uczelni oraz zapoznać się z ich osiągnięciami.

-Mamy nadzieję, że poprawi się pogoda, bo impreza jest w dużej mierze plenerowa - mówi prof. Kazimierz Karolczak, przewodniczący rady programowej festiwalu.

Festiwalowi towarzyszą wydarzenia kulturalne i sportowe.

  • Dziś w Tauron Arenie odbyły się finały rozgrywek piłki siatkowej mężczyzn - uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.
  • Jutro o 18 w Muzeum Archeologicznym odbędzie się wernisaż przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych. Będzie można obejrzeć prace powstałe w ramach projektu "Kosmos. Czasów i przestrzeni jest mnóstwo, a ich dystrybucja nierównomierna".
  • Także jutro, o 19 na scenie przy ul. Straszewskiego 22 studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej wystawią spektakl "Ożenek" Mikołaja Gogola.
  • W piątek o godz. 21 w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 z koncertem "Terra Nostra Desiderabilis" wystąpi Józef Skrzek. Artyście będzie towarzyszył zespół oraz chóry akademickie krakowskich uczelni, pod dyrekcją Adama Korzeniowskiego.
  • W sobotę festiwal zakończy koncert finałowy. O 19 w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 15 wystąpi Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej oraz Monika Krasicka (wiolonczela), pod dyrekcją Michała Maciaszczyka. Wstęp na wydarzenia jest wolny, na spektakl PWST obowiązują bilety, a na koncert Józefa Skrzeka - wejściówki. Są dostępne w festiwalowym
  • biurze, w siedzibie uczelni przy ul. Podchorążych 2, pok. 176.

Patronat nad festiwalem objęło m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, prezydent Jacek Majchrowski oraz Komisja Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska