FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

Harmonogram działań związanych z akcją szczepień w szkołach zakłada kolejno: w pierwszym tygodniu roku szkolnego - kampanię informacyjną, czyli lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami na temat szczepień, w drugim tygodniu września - zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców na szczepienie dzieci, a od 13 do 19 września - już samo szczepienie.
Do szczepienia przeciwko Covid-19 wymagana jest zgoda rodzica dziecka, złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Rodzic nie musi natomiast być obecny podczas szczepienia. Ale też warto wiedzieć, że podczas akcji szczepień w szkołach będą mogli zaszczepić się także rodzice ucznia, jak i pracownicy szkoły.
Na chwilę obecną nie mamy sygnałów od rodziców, by oczekiwali na uruchomienie szczepień na terenie szkoły. A po drugie uznaliśmy, że nie ma takiej potrzeby, bo w bezpośrednim sąsiedztwie, w odległości 100 metrów od szkoły znajdują się co najmniej dwa punkty szczepień, w których rodzice mogą z dnia na dzień zaszczepić dzieci. Więc na razie nie planujemy otwarcia punktu na terenie szkoły. Ale przed nami w przyszłym tygodniu zebrania z rodzicami i jeśli będzie faktyczny odzew ze strony rodziców, zgłoszenia dotyczące np. 20-30 osób, wtedy absolutnie to rozważymy
- mówi nam Paweł Maślej, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Krakowie.
Do tej krakowskiej podstawówki chodzi około 450 dzieci, w tym maksymalnie 200 w takim wieku, że mogłyby się zaszczepić.
- Każda akcja, która zwiększy wyszczepialność, jest cenna. Ale ta szkolna na pewno ma większe znaczenie i ważny wymiar w małych miejscowościach, a nie w dużych metropoliach, gdzie rodzice mają łatwy dostęp do punktów szczepień - uważa dyr. Maślej.
Tymczasem Wydział polityki społecznej i zdrowia Urzędu Miasta zwraca uwagę, że dzieci i młodzież w wieku 12-19 lat to obecnie najsłabiej wyszczepiona grupa mieszkańców Krakowa. Około 50 proc. krakowian w tym przedziale wiekowym jest zaszczepionych, podczas gdy w pozostałych grupach wiekowych (uprawnionych do szczepień) - ponad 70 procent.
„Zachodzi zatem konieczność podjęcia działań wspierających system przeprowadzania szczepień, aby dać uczniom, szkołom i miastu szansę na możliwie normalne funkcjonowanie podczas spodziewanej kolejnej fali zachorowań. Szczepienia są bowiem najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania i szansą na to, aby szkoły funkcjonowały w trybie stacjonarnym. Tego oczekują zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice. Żadna z alternatywnych form nauki nie zastąpi bezpośredniej relacji nauczyciel-uczeń i kontaktów młodych ludzi z rówieśnikami” - podkreślają magistraccy urzędnicy.
Miasto Kraków w porozumieniu z Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie zdecydowało o utworzeniu specjalnych mobilnych zespołów szczepień, które zajęłyby się wyłącznie szczepieniami w szkołach. W składzie każdego takiego zespołu każdorazowo ma być lekarz, który będzie przeprowadzał kwalifikacje do szczepienia. Mobilne zespoły będą dostępne we wszystkie dni tygodnia w godz. 8-20.
Trzeba zaznaczyć, że nie są to ekipy szczepiące w autobusie parkującym pod szkołą. Placówki, które zdecydują się na ich zaangażowanie, muszą zapewnić odpowiednie miejsce dla oczekujących na szczepienie, do szczepienia, do obserwacji po podaniu szczepionki, a także wyznaczyć toaletę wyłącznie dla zespołu szczepiącego oraz dla innych osób (rodziny ucznia) chętnych do zaszczepienia. W Krakowie pojawiła się więc również propozycja dla szkół, które nie mają takich warunków lokalowych.
- Możemy przyjechać do każdej szkoły, która zgłosi się do współpracy z nami i w miejscu przygotowanym przez dyrektora szkoły przeprowadzić szczepienia. Ale mamy też drugą propozycję: wizyty w jednym z dwóch naszych punktów powszechnych, które prowadzimy na Tauron Arenie i w Miejskim Centrum Opieki przy ul. Wielickiej - informuje Łukasz Bartkowicz, dyrektor Miejskiego Centrum Opieki w Krakowie. - Tutaj gwarantujemy pełne udogodnienie dla dyrektorów szkół - możemy tak ustalić grafik szczepień, by przeznaczyć np. określoną godzinę na daną szkołę. Wchodzimy też w porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji i możliwe będzie zadysponowanie autobusów MPK, które przewiozą dzieci wraz z opiekunami ze szkoły do jednego z naszych punktów szczepień.
Do dyrektorów szkół w środę została wysłana szczegółowa informacja na ten temat. Od czwartku (2 września) uruchomiona została infolinia dla dyrektorów, dotycząca realizacji przez Miejskim Centrum Opieki szczepień w krakowskich szkołach.
Jeżeli chodzi o preparaty, to Miejskim Centrum Opieki będzie dysponować preparatami jedno- i dwudawkowymi. Szczepienia dzieci odbywać się będą wyłącznie preparatami dopuszczonymi dla tej grupy wiekowej (Pfizer oraz Moderna), ale pozostałe osoby mogą być zaszczepione także preparatem jednodawkowym Johnson & Johnson.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało