FLESZ - Ruszyły szczepienia dla nastolatków

Wraz z odejściem trzeciej fali pandemii zaczęła się fala dramatycznych apeli lekarzy i pacjentów dotycząca skutków, jakie wywołuje pandemia w zakresie leczenia chorób onkologicznych. Ograniczenia dotknęły pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, następnie w opiece specjalistycznej i w końcu w obszarze badań i dostępie do leczenia szpitalnego. W ten sposób narósł tragiczny w skutkach dług zdrowotny, z którym teraz trzeba się zmierzyć.
- W 2020 r. wystawiono o blisko 20 tys. mniej kart DILO niż w 2019 r. To nie oznacza, że mamy mniej nowotworów - to oznacza, że nie wszyscy pacjenci zostali zdiagnozowania „na czas” i nie wszyscy „na czas” otrzymali leczenie – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Neo Hospital prowadzącego Szpital na Klinach w Krakowie. Dlatego musimy już teraz szukać metod i narzędzi pozwalających na poprawę skuteczności leczenia pacjentów onkologicznych.
Z pomocą przychodzą środki unijne, dzięki którym w Szpitalu na Klinach w Krakowie uruchomiono program leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego, który daje możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, pozwalając przy tym na wysoką precyzję. Chirurg widzi obraz w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD. To maksymalizuje szanse, że lekarz usunie zmiany nowotworowe z zachowaniem czystości onkologicznej, tzn. nie będzie komórek nowotworowych na marginesach zabiegu.
Do szpitala mogą zgłaszać się pacjentki z całej Polski. Dzięki dofinansowaniu w kwocie 7,3 mln zł z funduszy europejskich nowoczesne zabiegi oraz opieka szpitalna są całkowicie bezpłatne. By skorzystać z programu, można zgłosić się osobiście, telefonicznie pod numerem 12 200 20 25 lub za pomocą formularza konsultacji on-line dostępnego na stronie internetowej szpitala https://www.szpitalnaklinach.pl/ i na stronie https://zabiegidavinci.pl/.
Szpital na Klinach to jedyny ośrodek w Małopolsce, który ma robota da Vinci i specjalizuje się w małoinwazyjnej chirurgii robotycznej.