https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tańsze parkowanie dla płacących podatki

Piotr Tymczak
Andrzej Banas / Polska Press
Radni miasta uchwalili nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Zmiana przepisów spowoduje, że trudniej będzie otrzymać abonament mieszkańca w preferencyjnej cenie.

Nowe zasady w strefie parkowania mają być wprowadzone na początku 2018 roku. W ramach zmian Strefa P1 Stare Miasto zostanie podzielona na cztery miniejsze podstrefy. W związku z tym osoba mieszkająca np. przy ul. Wielopole na abonament mieszkańca (za 10 zł miesięcznie) nie będzie mogła już parkować np. przy Jubilacie.

Abonament mieszkańca ma być na jedną osobę. Ma już nie być sytuacji, w których mieszkaniec strefy z osobą spoza niej podpisuję umowę użyczenia auta, aby mogła zgłosić się po identyfikator.

- Chcemy aby była czytelna preferencja dla mieszkańców płacących podatki - zaznacza Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Zgłoszona przez niego i przyjęta przez radnych poprawka spowodowała, że by dostać abonament mieszkańca trzeba będzie nie tylko potwierdzić zameldowanie w strefie, ale również płacenie podatków w Krakowie i okazać wpis w dowodzie rejestracyjnym potwierdzającym adres zameldowania w strefie.

Obecnie abonamentów mieszkańca jest ponad 26 tys. Zmiany mogą spowodować, że może być ich wydawanych o kilka tysięcy mniej. Może też okazać się, że zwiększy się liczba osób płacących podatki w Krakowie.

Przeciwni podjęciu uchwały o strefie w takim kształcie byli radni PiS. Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta zwracał uwagę, że nie powinno się głosować uchwały ustalającej strefę parkowania tylko poprawić już istniejącą, która nie jest podważalna prawnie. - Nowa uchwała dla strefy może być zaskarżona - podkreśla radny Pietrus.

WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie, odc. 28

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wku#wiony
Właśnie byłem kupić abonament mieszkańca ale nie mogłem w tej niższej cenie. Ależ dlaczego? A bo mimo, iż miałem PIT, to nie było na nim tego z#ebanego numeru z potwierdzenia. Ale przecież miałeś potwierdzenie, że złożyłeś PITa, ktoś by powiedział i jest tam twój pesel. NO I CH#J z tego. Nie ma numerku? TO ZNACZY, ŻE JESTEŚ ZŁODZIEJEM BO KAŻDY KTO NIE PŁACI PODATKU JEST ZŁODZIEJEM! Pan z uśmiechem na twarzy powiedział mi, że mogę sobie jechać do urzędu skarbowego(na drugi koniec miasta) i wziąć sobie potwierdzenie, że podatki płacę ale to nie wszystko. Panu nie przysługuje abonament? SŁUCHAM? Pan ma już jeden abonament. No tak no i? No to nie można drugiego takiego! WTF! To co mam zrobić z drugim autem? WY#EBAĆ?! Nie, może pan kupić abonament za 250zł miesięcznie! i #ebany banan na twarzy pana w okienku. Taka jest ustawa pana prezydenta.Myślałem, że ku#wicy tam dostanę. Więc pytam: Moja małżonka i ja mamy wspólnotę majątkową ale nie jest wpisana w dowód, czy ona może przyjść i kupić abonament pomimo, że nie jest w dowodzie? NIE. A dlaczego? Przecież ona jest prawnie współwłaścicielką auta. Musi być wpisana. Coś mi się wydaje, że majchrowski powinien na taczce wyjechac z tego swojego biura, tylko żeby pokazał, że płaci podatki i nie kradnie!
Q
Q
Dlatego chcę abonament ponieważ w umowie mam zapisane że mogę używać samochodu do celów prywatnych. Za takie używanie płacę m.in. podatek i w czasie prywatnym ponoszę pełne kosztu użytkowania samochodu
R
RobertDe
Strefy utrudniają życie, a piszę to z perspektywy turysty. Weekend w Krakowie to oprócz mile spędzonego czasu, jedzeniu popularnej maczanki, spaniu w urokliwym hoteliku Miodosytnia na Kazimierzu i chodzeniu na spacer do rynku - to głównie problem ze znalezieniem miejsca do parkowania. A jak już człowiek znajdzie i parkuje to jak za zboże za to płaci.
K
Krakus od urodzenia
Czyli rozumiem, że jeśli prowadzę jednoosobową działalność i kupiłem samochód w leasingu to choć mieszkam przy ulicy w strefie, podatki płacę w Krk nie będę mógł nim tam parkować? Ale student, co się zamelduje tymczasowo będzie mógł?
Jeżeli faktycznie tak się stanie, celowo zgłoszę siebie i żonę jako płacących podatki w Zielonkach albo Zabierzowie. I to już za 2017.!!
g
ghhj
A jeśli jestem osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową DG to ja jestem firmą. Ale to pewnie zbyt skomplikowane.
f
fdv
Jesteś debilem , firma jeździ i parkuje autem pod domem czy człowiek

Mam nadzieje ,że nie jesteś jednym z radnych bo to byłby już chlew
g
ghd
Zmniejszyć liczbę mieszkańców Krakowa do 400 tys ,reszta to przyjezdna wiocha słoiki i studencka stonka

Miasto studenckie powinno być oddalone od centrum . Uczelnie i mieszkania dla studentów powinny być np. w N.Hucie
W sam raz 200 tys.

Tymczasem studencka stonka plata się i jeździ po centrum miasta powodując korki i smoog

To uciążliwi dla rodowitych krakowian mieszkańcy .Tak samo słoiki ,którzy do Krakowa przybyli za pracą i zgnoili to miasto do tego stopnia ,że powoli nie da się tutaj już zyć.

Kiedys ,za czasów komuny byli mądrzy urzędnicy .Gdy się okazało ,że miasto nie wytrzymuje napływu ludność wprowadzono po prostu zakaz zameldowania się a bez tego nikt nie dostał pracy i szukał w innym mieście a nie zadeptywali się wzajemnie ,żeby więcej zarobić w Krakowie.
J
Jacek
Swoim pupilom
E
Elineusz
Masz auto w leasigu na siebie czy na firmę? Jeśli na firmę to dlaczego chcesz abonament mieszkańca skoro to nie Twoje auto ale firmowe?
;l
Władza zbyt długo sprawowana deprawuje i powoduje ,że ci wiecznie radni i wiecznie prezydenci uwierzyli w to ,że są najmądrzejsi , nieomylni , niezastąpieni .

Później w sądach przegrywają swoje decyzje i toczą pianę z wściekłości ,że sądy mają inne zdanie i sa skłonni zmieniac prawo byle postawić na swoim .

To wszystko szkodzi obywatelom ,których oni wykorzystują jednie po to by ich ponownie wybrali a później robią co chcą i to bezkarnie.

To się w końcu kończy patologią.
M
Mieszkaniec
Nie jestem studentem, ale krytycznie myśląc, zakładając, że student mieszka w Krakowie (nawet załóżmy, że w mieszkaniu własnościowym, dajmy na to odziedziczonym) i jeszcze nie pracuje, to wymóg podatkowy chyba nie spełniony.
G
Gość
W Krakowie jest za dużo samochodów, a one nie tylko robią korki, ale też parkując zwężają jezdnię, przez co często autobusy nie mają dość miejsca na przejazd. Takim posiadaczom aut (i urzędnikom z ZIKiT-u) wydaje się, że jak obok zaparkowanego auta przejedzie samochód osobowy lub mniejszy dostawczy to jest dobrze, a nie obchodzą ich autobusy, które mają o wiele większe wymiary. Autobus musi mieć pas ruchu o szerokości 3,5 metra!!!
W
Witold
;)
j
jhggggg
Tytuł nieprawdziwy. Płacę podatki w Krakowie a za parkowanie muszę płacić tyle samo, co turysta z zewnątrz. Preferencyjna opłata za parkowanie w strefie albo dla wszystkich mieszkańców Krakowa, albo dla nikogo. Te ulice są opłacane z naszych podatków.
x
x
Dużo pisania a wystarczy 3 zdania:
1. brak użyczenia - wątpliwe prawnie
2. przedstawianie dowodu na płacenie podatków - wątpliwe prawnie
3. wpis w dowodzie rej - wątpliwe prawnie
4. dzielenie strefy na mniejsze - prawidłowo.
Dziękuję za uwagę.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska