Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Taras z restauracją, kawiarnią i muzeum szkieletora? Niezwykłe widoki ze szczytu najwyższego budynku w mieście [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Pod koniec wakacji ma zostać oddany do użytku najwyższy budynek w mieście, mierzący 102,5 m wieżowiec Unity Tower. Trwa właśnie planowanie, jak zagospodarować ostatnie dwa piętra obiektu oraz znajdujący się na samym szczycie taras widokowy. Ma to być przestrzeń ogólnodostępna dla krakowian i turystów.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

- Trwają właśnie ustalenia, w jaki ostatecznie sposób zostaną zaaranżowane najwyższe kondygnacje wieżowca. Założenie jest takie, by była to ogólnodostępna przestrzeń dla krakowian i turystów. Będzie tam punkt widokowy. Może powstać restauracja, kawiarnia, ale też minimuzeum "szkieletora" - informuje Jakub Wazowicz z firmy GD&K, która jest współinwestorem przedsięwzięcia.

Zaznacza, że jeżeli powstanie minimuzeum szkieletora (tak przez lata potocznie nazywano konstrukcję, którą zmieniono w wieżowiec Unity Tower), to byłaby to multimedialna instalacja prezentująca wieloletnie dzieje najwyższego budynku w Krakowie i historię jego budowy. Zagospodarowanie ogólnodostępnych przestrzeni na szczycie głównej wieży ma być też dostosowane do obecnych wymogów sanitarnych.

Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na panoramę całego miasta. Niżej jest ostanie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd też można podziwiać widoki na Kraków z czterech stron świata. Stamtąd można zejść na niższe piętro, gdzie jest balkon z widokiem na część miasta od strony ronda Mogilskiego. Pozostałe piętra wieżowca przygotowano pod powierzchnie biurowe.

Kraków. Weszliśmy do wieżowca Unity Tower. Zobacz, jak preze...

Wieżowiec Unity Tower powstał w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Głównej wieży towarzyszą niższe obiekty: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany szkieletorem. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r. Budynek w stanie surowym zamkniętym był gotowy w drugiej połowie kwietnia tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska