Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Te ulice regularnie nawiedza potop. Winna studzienka, pomocy brak

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Napisała do nas przedstawicielka mieszkańców z okolicy ulic Dobrowolskiego i Grzegorzewskiej. To cześć Dębnik. Pokazała nam na zdjęciach jak ulice te wyglądają w czasie deszczu. Rejon zamienia się w jezioro, obrazki jak z powodzi. Mieszkańcy domagają się pomocy od urzędników, ślą pisma, ale sytuacja się nie zmienia. Zapytaliśmy więc czy jednak krakowianie z tej części Krakowa doczekają się naprawy ulic i ich porządnego odwodnienia.

LIST:

"Instytucje przeciągają remont a sytuacja jest naprawdę bardzo poważna. Podczas opadów deszczu mieszkańcy toną w błocie i rozlewisku wody, które powstaje w wyniku toczącej się zlewni i zamulonej non stop studzienki wodno-ściekowej na ul. Dobrowolskiego 16. Pisałam w tej sprawie do Zarządu Dróg Miasta Krakowa jak również do prezydenta Krakowa z prośbą o pomoc, niestety moje starania nie przyniosły żadnych efektów, sytuacja nadal wygląda tragicznie, co widać na załączonych zdjęciach. Rozumiem sytuację finansów krakowskich, ale mieszkańcy są nieustępliwi z racji problemów jakie stwarza im brak remontu ulicy i kanalizacji.

Dzieci nie mogą spokojnie chodzić do szkoły znajdującej się w pobliżu, mieszkańcy się denerwują bo nie mogą wyjść z osiedla, trudno nawet przejechać samochodem jeśli opad jest duży. Ta sytuacja dotyczy setek osób mieszkających w tej okolicy a cały czas pozwolenia na budowę są wydawane i liczba ludzi ciągle przyrasta.

Czy Państwa redakcja mogłaby nagłośnić ten problem, ponieważ w przeciwnym wypadku na zaplanowany remont ulicy Dobrowolskiego i Grzegorzewskiej mieszkańcy będą musieli czekać jeszcze kilka lat jak nie dłużej, ponieważ pieniędzy ciągle brakuje na inwestycje w miejscach oddalonych od centrum miasta".

Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się do ZDMK, ale też do jednostki miejskiej Klimat Energia Gospodarka Wodna, która odpowiada za studzienki i ochronę przeciwpowodziową miasta"

Odpowiedź ZDMK:

"Wskazana studzienka wodnościekowa na wysokości budynku 16 jest studzienką chłonną i nie ma wpięcia do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jej odmulaniem, wykonywanym zresztą niedawno, zajmuje się spółka KEGW. Zwrócono się również do Wodociągów Miasta Krakowa z prośbą o wyrażenie zgody na wpięcie do istniejącej sieci kanalizacyjnej jednak WMK nie wyraziło na to zgody. Obecnie w przypadku większych opadów tworzy się w tej lokalizacji rozlewisko, które z czasem zostaje wchłonięte przez istniejącą studnię i pobocze chłonne. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że droga wymaga przebudowy z uwagi na jej parametry techniczne oraz ciągły wzrost ilości zabudowy, która się tą drogą obsługuje. Jednakże w tym momencie nie ma zadania przebudowy/rozbudowy ul. Dobrowolskiego w budżecie miasta.
Jest jedynie nieduży fragment ulicy Dobrowolskiego w ramach dokumentacji, jaką mamy dla Kozienickiej (w zakresie skrzyżowania)"

Odpowiedź KEGW:

"prace związane z oczyszczeniem i udrożnieniem studni wodnościekowych oraz drenów przy ul. Dobrowolskiego były prowadzone przez KEGW w ubiegłym roku. Na miejscu stwierdzono, że elementami istniejącego na odwodnienia są studnie chłonne z drenami. Urządzenia mają za zadanie odprowadzać wodę ze studni, rozsączając ją w terenie. Niestety podczas interwencji stwierdzono, iż istniejące dreny z uwagi na duże spadki terenu

funkcjonują w nieprawidłowy sposób, podczas ulewnych deszczy ściągają wodę z gruntu do studni całkowicie ją wypełniając. Jednostka poinformowała o tym fakcie ZDMK – zarządcę przedmiotowej drogi, który wystąpił do Wodociągów Miasta Krakowa o włączenie studni do istniejącego kanału. Z uwagi na istniejący na miejscu kanał sanitarny odmówiono przyłącza. ZDMK 12.07.2022 r. poinformował KEGW, że wystąpi o ujęcie w Budżecie Miasta Krakowa na rok 2023 oraz lata kolejne zadanie pn.: Rozbudowa ul. Dobrowolskiego”. Do czasu rozbudowy ul. Dobrowolskiego KEGW każdorazowo będzie realizował czyszczenie istniejących elementów odwodnienia w ramach prac utrzymaniowych, interwencyjnych zabezpieczając teren."

Sytuacja wydaje się na razie patowa, a mieszkańcy mają tonąć w błocie. Powód dlaczego Wodociągi również nie pomogły jest jasny. Ulicę trzeba przebudować, a wraz z nią kanalizację. Na wiele rzeczy miasto pieniądze ma, na ten cel, tak potrzebny mieszkańcom, na razie jak widać nie...

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska