https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten rejon Krakowa jest w opłakanym stanie. Czy to teraz najbrzydsza ulica miasta?

Piotr Rąpalski
Spalone dachy, zabite deskami okna, sypiący się tynk, ruiny zarastające krzakami - tak wygląda okolica ul. Limanowskiego, jakby zapomniany rejon Podgórza. W okolicy postała estakada kolejowa, nowe muzeum, ale kilka nieruchomości straszy, pozostawiona sama sobie. Mroczne miejsce w Krakowie. Wydaje się, że Limanowskiego teraz zdetronizuje Kalwaryjską jeśli chodzi o tytuł najbrzydszej ulicy Krakowa. Kalwaryjska przed uchwałę krajobrazową i ograniczenie reklamozy zyskała trochę uroku, choć do świetności jeszcze jej brakuje.

Limanowskiego 47

Budynek Limanowskiego 47 - niszczejący od pożaru w 2007 (ogień wybuchł, gdy w upale robotnicy kładli papę na dach). A już wcześniej popadał w ruinę. Był wpisany do rejestru zabytków, ale z powodu stanu technicznego został z niego wykreślony, a to... jeden z niewielu budynków, który powstawał wraz z powstawaniem Podgórza. Budynek ten powstał w 1892 r. z połączenia dwóch parterowych budynków, wzniesionych około 1860 roku.

Budynek przy Limanowskiego jest własnością prywatną. Jego zarządcą jest Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. W wyniku pożaru z 2007 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zarządcy zabytkowej nieruchomości naprawę szkód powstałych wskutek pożaru. Zarząd odwołał się od tej decyzji, twierdząc, że to właściciel powinien ponieść koszty naprawy budynku. I od tego czasu nie dzieje się nic...

Ogień wybuchł ok. południa, gdy w upale robotnicy zakładali papę uszczelniającą dach i rozprzestrzenił się błyskawicznie. Ewakuowano dziesięć osób, większość dobytku uległa zniszczeniu.

Lwowska 30

W oknach meble, deski, niektóre okna otwarte. Piękna kamienica, a wygląda na opuszczoną. Tymczasem to zabytek o pięknej nazwie - Willa Kryształ (lub Pałacyk Kryształ).

Budynek, w stylu historyzmu z elementami neobaroku, wzniesiono w latach 1889–1891 według projektu Stanisława Serkowskiego dla L. Struzika. Był on właścicielem zbudowanej w głębi parceli Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady „Kryształ”

Limanowskiego 40

Budynek najmniej charakterystyczny, o taka wciśnięta w zabudowę niska kamieniczka. Podobna jest do sąsiednich, szarych, brzydki, odrapanych, błagających o remont. Ponadto spod kamienicy zaczęły wyrastać krzaki, powoli opanowując chodnik...

Ulica Limanowskiego, choć z wąskim chodnikiem, tranzytowa (przedłużenie Kalwaryjskiego, dla kierowców zakorkowany odcinek od Placu Bohaterów Getta po rozjazd w Wielicką i Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich), zasługuje na lepszy los...

Limanowskiego 45

Spora kamienica, zabunkrowana pustakami. Niszczejąca, zrujnowana. Kilka dobrych lat temu stała się miejsce szarpaniny squatersów z policją, o czym wspominaliśmy tutaj:

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

polecane]19539135,24075373,19595567,24269935,24278437,24257263[/polecane]

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krak
To gdzie jest konserwator i urzędnicy miasta co chcą budować nowe miasto a nie potrafią zadbać o stare miasto.
G
Gość
Tak, to prawda; Limanowskiego za ładna nie jest.

Pocieszmy się, że w Krakowie tak wygląda jedna Limanowskiego — zaś np. we Lwowie większość starej zabudowy TAK WŁAŚNIE WYGLĄDA (oprócz tych miejsc „turystycznych”, jak np. plac przed Operą, czy ryneczki).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska