Limanowskiego 47 w Krakowie
Budynek Limanowskiego 47 - niszczejący od pożaru w 2007 (ogień wybuchł, gdy w upale robotnicy kładli papę na dach). A już wcześniej popadał w ruinę. Był wpisany do rejestru zabytków, ale z powodu stanu technicznego został z niego wykreślony w roku 2010 (W ostatnich paru latach przywrócony do rejestru po decyzjach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i sądu. To już go jednak raczej nie uratuje. A to... jeden z niewielu budynków, który powstawał wraz z powstawaniem Podgórza. Budynek ten zbudowano w 1892 r. z połączenia dwóch parterowych budynków, wzniesionych około 1860 roku.
Budynek przy Limanowskiego jest w części własnością prywatną. Jego zarządcą jest jednak miasto i kurator. W wyniku pożaru z 2007 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zarządcy zabytkowej nieruchomości naprawę szkód powstałych wskutek pożaru. Zarząd odwołał się od tej decyzji, twierdząc, że to właściciel powinien ponieść koszty naprawy budynku. I od tego czasu nie dzieje się nic poza tym, że siły natury i fizyki pogarszają stan budynku.
Ogień wybuchł około południa, gdy w upale robotnicy zakładali papę uszczelniającą dach i rozprzestrzenił się błyskawicznie. Ewakuowano dziesięć osób, większość dobytku uległa zniszczeniu.
Przez ulicę Limanowskiego, często korkującą się przejeżdża mnóstwo samochodów. To przecież połączenie drogi z mostu nad Wisłą i Kalwaryjskiej z Wielicką i skrzyżowaniem Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej. Szkoda, że ten rejon Krakowa wygląda jak zapomniane slumsy. Od lat nic się tu nie zmienia. A powinno...
Urzędnicy tłumaczą
Przesyłam odpowiedź z Wydziału Mieszkalnictwa UMK. Dodam jeszcze, że opiekę konserwatorską nad budynkiem pełni Małopolski Konserwator Zabytków.
Budynek położony przy Limanowskiego 47-49 jest teraz poddawany pracom zabezpieczającym, celem poprawy stanu technicznego, w związku z decyzją Powiatowego Inspektoratu Budowalnego. Wydział Mieszkalnictwa oczekuje na wydanie nowej decyzji ze względu na aktualizację opinii technicznej dotyczącej zabezpieczenia ścian budynku. W wyniku decyzji Małopolskiego Konserwatora Zabytków wykonano demontaż dachu, a odeskowanie zostało złożone na terenie posesji. Rozebranie dachu zażegnało potencjalną możliwość zawalenia się budynku.
Stan prawny nieruchomości jest nieuregulowany: 50 proc. udziałów nieruchomości reprezentowane jest przez kuratora, który zajmuje się poszukiwaniem spadkobierców.
Udziały w drugiej części nieruchomości nabył Skarb Państwa w 2022 r., a następnie Kraków - wskutek komunalizacji w 2023 r.
Obecnie prowadzone są rozmowy zmierzające do podjęcia działań, które mają ułatwić późniejszą rekonstrukcję budynku i stworzenie możliwości zagospodarowania go na kompleks muzealny Podgórza.
Empatia transmitowana społecznie?
