Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Akwaria", bombardiery, krakowiaki, lajkoniki, "wiedeńczyki". Te tramwaje spotkamy na krakowskich ulicach

Krzysztof Kadaś
Tramwaj umożliwia w Krakowie szybki i wygodny dostęp do różnych części miasta.
Tramwaj umożliwia w Krakowie szybki i wygodny dostęp do różnych części miasta.
Krakowskie MPK sukcesywnie wymienia tabor, dzięki czemu krakowianie jeżdżą coraz nowszymi tramwajami, w których niska podłoga na całej długości wagonu, klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, monitoring czy gniazda USB do ładowania smartfonów są już standardem. Nadal jednak na niektórych liniach pasażerowie spotkają tramwaje z wysoką podłogą, ale i one zostaną w końcu zastąpione przez nowoczesne wagony.

Miasto buduje i planuje budowę nowych tras tramwajowych

Sieć tramwajowa w Krakowie jest dobrze rozwinięta i cały czas jest rozbudowywana. W zeszłym roku oddano do użytku linię tramwajową do Górki Narodowej, obecnie w budowie jest linia do Mistrzejowic wzdłuż ulic Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca i Jancarza. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na koniec 2025 roku. Miasto planuje również budowę linii tramwajowej na os Kliny, Azory, Złocień, a nawet do Wieliczki, a także przygotowuje się do budowy premetra.

Tramwaje w Krakowie są popularnym środkiem transportu dla mieszkańców i turystów. Obecnie pasażerowie w stolicy Małopolski mają do dyspozycji ponad 20 linii tramwajowych, z których zdecydowana większość łączy centrum miasta z osiedlami położonymi na obrzeżach Krakowa.

Komunikacja miejska w Krakowie bez tajemnic. Ceny i rodzaje biletów, punkty sprzedaży, linie tramwajowe i autobusowe

"Akwaria" i "wiedeńczyki" jeszcze nie zniknęły z ulic Krakowa

Krakowski tabor tramwajowy jest bardzo zróżnicowany. Nadal na ulicach miasta spotkamy wysokopodłogowe wagony 105N/Na, zwane potocznie "akwariami", a także "wiedeńczyki". Nie posiadają one klimatyzacji, a dostanie się do wnętrza takiego tramwaju stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla osób starszych, na wózkach inwalidzkich czy rodziców z wózkami dziecięcymi. Z tych względów, jak można zauważyć na przystankach, dla części osób te tramwaje są po prostu... "niewidzialne" i niektórzy pasażerowie wolą poczekać na następny kurs obsługiwany nowocześniejszym wagonem.

Osoby na wózkach inwalidzkich czy z wózkami dziecięcymi muszą szybko orientować się na przystanku, jaki tramwaj przyjeżdża, ponieważ w zależności od modelu wagonu, dla takich osób przeznaczone jest inne wejście. W niektórych tramwajach obniżona podłoga jest tylko w środkowej części wagonu. W takich przypadkach najlepiej kierować się piktogramami, które są umieszczone na drzwiach.

Budowa tunelu to jedno z największych wyzwań inżynieryjnych związanych z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic.

Kraków. Budowa tramwaju do Mistrzejowic. Skomplikowane drąże...

Krakowianie podróżują coraz nowocześniejszymi tramwajami

MPK w Krakowie październiku 2023 r. otrzymało ostatni z 60. zamówionych tramwajów Lajkonik II firmy Stadler Polska. Obecnie po Krakowie jeździ 110 takich wagonów, jednak to nie koniec wymiany taboru tramwajowego. W grudniu krakowski przewoźnik ogłosił przetarg na zakup 90 nowych tramwajów trzech rodzajów:

  • do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 32-34 m
  • do 30 tramwajów dwukierunkowych o długości 32-34 m
  • do 30 tramwajów jednokierunkowych o długości 42-45 m

Inwestycja ta pozwoli na wymianę wszystkich wysokopodłogowych wagonów i zapewnienie obsługi na nowych liniach tramwajowych.

Zobaczcie, jakimi tramwajami podróżują codziennie krakowianie.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska