Zobacz także:
Na takie pochodzenie rzeźby wskazują wstępne ustalenia badaczy. Krucyfiks poddano już badaniom rentgenowskim. Teraz czeka na jeszcze dokładniejsze prześwietlenie tomografem komputerowym.
Konserwację krucyfiksu prowadzi artysta konserwator Agnieszka Luboń-Radwańska. Badaniami nad powstaniem rzeźby i jej dziejami, zajął się dr Paweł Pencakowski, członek Społecznego Komitetu odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) i historyk sztuki z krakowskiej ASP.
- Rzeźba jest pokryta grubą warstwą zaprawy - mówi Agnieszka Luboń-Radwańska, konserwatorka. - Tylko dzięki tomografowi można będzie zobaczyć, co dzieje się pod nią, sprawdzić strukturę drewna, jego zniszczenia i stan - wymienia.
W kościółku św. Wojciecha trwają kompleksowe prace renowacyjne, finansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Rzeźbiony w drewnie orzecha włoskiego krucyfiks po raz pierwszy poddawany jest dokładnym badaniom.
Jak zauważają działacze SKOZK, pobieżna analiza kompozycji, materiałów, techniki rzeźbiarskiej, a także wstępne rozpoznanie nielicznych podobnych przedstawień z terenów na północ od Karpat zdają się wskazywać, że rzeźba ta powstała nie później niż na przełomie XV i XVI wieku. Badacze podejrzewają, że pochodzi z kręgu wczesnorenesansowej sztuki włoskiej. Jeżeli rzeczywiście by tak było, to oznaczałoby, że krucyfiks z kościoła św. Wojciecha był jednym z pierwszych importowanych dzieł sztuki odrodzenia na ziemiach polskich. Jest starszy być może nawet od arcydzieł dojrzałego gotyku dłuta Wita Stwosza!
Genezę powstania krakowskiego krucyfiksu powinny przybliżyć dalsze badania z zakresu historii sztuki.
Kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym to jedna z najstarszych świątyń Krakowa - jej początki sięgają przełomu X i XI wieku.
Od 2009 roku SKOZK wspiera odnowę wnętrz kościoła. W tym roku Społeczny Komitet planuje przeznaczyć na ten cel 230 tys. zł.
Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!
Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!