Jak przypomina Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK): - Poprzednią konserwację elewacji wieży przeprowadzono ćwierć wieku temu, w 1999 roku.
- Stan techniczny cegły i spoiny na większości powierzchni jest dobry, wymianie podlegać będą tylko pojedyncze elementy. Dużo gorszy stan estetyczny prezentuje kamieniarka z białego wapienia, której łączenie z cegłą było znakiem firmowym monumentalnej architektury małopolskiej doby gotyku - tłumaczą członkowie SKOZK po wizytacji frontu prac.
Komisji przedstawiono trzy próby odczyszczenia cegły i kamienia za pomocą lasera.
- Czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej zostało zaakceptowane przez komisję nadzorującą prace. Jest dużo mniej inwazyjna niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów - tłumaczy SKOZK.
Hejnalista gra bez zmian
- Ze względu na rusztowania, należy liczyć się z bardzo ograniczoną widocznością okien wieży, a co za tym idzie – hejnalisty odgrywającego hejnał. Będzie on niewidoczny. Tradycja odgrywania hejnału pozostaje bez zmian. Za utrudnienia przepraszamy mieszkańców i turystów i prosimy o wyrozumiałość - dodaje Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej parafii Mariackiej w Krakowie.
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych
