MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te przepisy drogowe kierowcy najczęściej ignorują. To bardzo niebezpieczne i... kosztowne

Dawid Wesołowski
Niewłaściwe traktowanie znaków drogowych i ignorowanie przepisów może drogo kosztować.
Niewłaściwe traktowanie znaków drogowych i ignorowanie przepisów może drogo kosztować. Joanna Urbaniec / Polska Press
Wyższe kary dla kierowców obowiązują już ponad dwa lata, stawki mandatów zostały radykalnie podniesione 1 stycznia 2022 roku. Maksymalna wysokość mandatu wzrosła z 500 zł do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo, od 17 września 2022 r. zwiększono maksymalną liczbę punktów karnych za jedno wykroczenie, która obecnie wynosi 15 punktów. Wielu kierowców już odczuło te zmiany na własnej skórze, co znacząco wpłynęło na ich portfele. Pytanie jednak brzmi: czy te zmiany przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach?

Wypadki drogowe w statystykach policji

Według statystyk policji, w 2023 roku doszło na polskich drogach do 20 936 wypadków drogowych, w których zginęły 1 893 osoby, a 24 125 osób zostało rannych (w tym ciężko 7 595). Z kolei w 2022 roku odnotowano 21 322 wypadki, w których śmierć poniosło 1 896 osób, a obrażenia odniosły 24 743 osoby. Jak można zauważyć, w 2023 roku w porównaniu do 2022 roku nastąpił procentowo niewielki spadek wypadków - o 386 (-1,8 proc.), a liczba osób, które poniosły śmierć zmniejszyła się jedynie o 3 osoby (-0,2 proc.).

Zdecydowanie większy spadek liczby zdarzeń dostrzeżemy, jeśli porównamy lata 2021 i 2023. W 2021 r. doszło do 22 816 wypadków, a dwa lata później było ich blisko o 10 proc. mniej - spadek o 1880 (-8,2%). W 2021 r. na drogach zginęło 2 245 osób, obrażenia odniosło 26 415 osób, z kolei w 2023 r. ofiar śmiertelnych było prawie o 16 proc. mniej, a liczba rannych zmalała w porównaniu z 2021 r. o 8,7 proc.

Okazuje się, że wprowadzenie wyższych mandatów odniosło wyraźny skutek w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów, kiedy po raz pierwszy w historii liczba ofiar śmiertelnych wypadków w Polsce spadła poniżej 2 tys., a liczba zdarzeń drogowych również się zmniejszyła. Pomimo spadku liczby wypadków, Polska ma nadal jeden z najwyższych w Europie wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków.

Przyczyny wypadków

Policjanci wciąż wskazują niedostosowanie prędkości do warunków drogowych jako główną przyczynę wypadków. Apelują do kierowców o ostrożną jazdę, co nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także może zaoszczędzić pieniądze, biorąc pod uwagę wysokie mandaty za przekroczenie limitu prędkości. Jednak przekraczanie prędkości to tylko jedno z wielu potencjalnych przewinień za kierownicą.

Zachowania kierowców na drogach

Poruszając się po polskich drogach można odnieść wrażenie, że wielu kierowców, kiedy zda już egzamin na prawo jazdy, zapomina o przepisach, których uczyli się podczas kursu. Zapomina albo... dostosowuje się do stylu jazdy większości kierowców, z których część ignoruje znaki i przepisy, a inni nie wiedzą o ich istnieniu albo ich nie rozumieją. Jak poważny jest to problem, można usłyszeć podczas rozmów między policjantami i kierowcami w popularnym programie telewizyjnym "Jedź bezpiecznie". Jest też dość duża grupa takich kierowców, która wyznaje uniwersalną zasadę, że "jeśli czegoś nie można, a bardzo się chce, to... można". Zobaczcie, które zakazy, nakazy i znaki drogowe kierowcy najczęściej ignorują i co za to grozi.

Podczas podróży po polskich drogach łatwo zauważyć, że po zdaniu egzaminu na prawo jazdy wielu kierowców wydaje się zapominać o przepisach, których uczyli się na kursie. Niektórzy dostosowują się do stylu jazdy większości, ignorując znaki i przepisy, podczas gdy inni po prostu nie są świadomi ich istnienia lub nie rozumieją ich znaczenia. Powaga tego problemu często wybrzmiewa podczas rozmów między policjantami i kierowcami w popularnym programie telewizyjnym "Jedź bezpiecznie". Istnieje także dość duża grupa kierowców, która wyznaje uniwersalną zasadę, że "jeśli czegoś nie wolno, ale bardzo się chce, to... można". Zobaczcie, które zakazy, nakazy i znaki drogowe kierowcy najczęściej ignorują i co za to grozi.

Kto i kiedy powoduje wypadki drogowe w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska