https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fantastyczne odkrycia w opactwie w Tyńcu. Znaleziono malowidła z XV wieku, w tym pannę na niedźwiedziu

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Krużganki u benedyktynów, przed wejściem do kapitularza
Krużganki u benedyktynów, przed wejściem do kapitularza Paweł Krzan / Biuro SKOZK
Krużganki opactwa benedyktynów w Tyńcu odsłaniają swe tajemnice podczas trwających prac konserwatorskich. Panna na niedźwiedziu, ornamenty roślinne i gałęziowe, kartusze, wzory geometryczne - takie malowidła odnaleźli tu konserwatorzy. Najstarsze pochodzą z ostatniej ćwierci XV wieku, a najmłodsze - z połowy XVIII stulecia. O odkryciach poinformował właśnie Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

"Piętnastowieczne polichromie są świadkami gotyckiej przebudowy i przesklepienia krużganków pod koniec średniowiecza. Jest tak m.in. ze znajdującym się w zworniku jednego z przęseł herbem Rawicz (panna na niedźwiedziu), którym posługiwał się Andrzej Ożga, opat tyniecki z lat 1477-1486. Na powierzchni płaskorzeźby udało się odnaleźć ślady pierwotnej malatury z poprawnymi heraldycznie kolorami. Z tego okresu pochodzą również fragmenty ornamentu gałęziowego" - wymienia SKOZK, opisując znaleziska na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Oprócz XV-wiecznych odsłonięto też młodsze malowidła: motywy roślinne ze splecioną wstęgą (pierwsza połowa XVI wieku) i kartuszowe o cechach późnorenesansowych (pierwsza ćwierć XVII wieku). Specjalistom udało się również odsłonić i uczytelnić namalowane w 1755 roku przez Andrzeja Radwańskiego - czołowego malarza późnobarokowego Krakowa - fragmenty dekoracji geometrycznych, które mają podkreślać architekturę krużganków.

Trwające u benedyktynów prace konserwatorskie są częścią większego projektu realizowanego przez mnichów z Tyńca i Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Jego celem jest udostępnienie zwiedzającym w ramach jednej trasy: krużganków i podziemi klasztoru, kryjących pozostałości najstarszej zabudowy wzgórza tynieckiego. Prace konserwatorskie w krużgankach będą kontynuowane w tym roku.

Jak przypomina SKOZK, w 2044 roku opactwo tynieckie będzie obchodziło 1000-lecie powstania. Jest to najstarszy wciąż działający benedyktyński klasztor w Polsce.

Prace konserwatorskie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz SKOZK ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska