https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje i skarby cystersów z Mogiły. Osiem wieków historii teraz na wyciągnięcie ręki

Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 12 lat
800-letnie Opactwo Cystersów w krakowskiej Mogile od trzech lat zaprasza do poznawania jego historii i skarbów w klasztornym muzeum. Teraz wychodzi też do szerszej publiczności - wirtualnie. Dzięki przeprowadzonej digitalizacji, za pośrednictwem internetu możemy z bliska i dokładnie obejrzeć eksponaty, a więc np. kilkusetletnie dokumenty i księgi, relikwiarze, cenne obrazy, płytki posadzkowe z XIII w. czy średniowieczny sejf - ogromną skrzynię okutą żelazem. Zrealizowane przedsięwzięcie pozwala też zajrzeć za klasztorną klauzurę, przede wszystkim do fascynującego wnętrza Biblioteki Gotyckiej.

- Klasztor o takiej historii, jak nasza, który powstał ze względów religijnych, zawsze miał też znaczenie społeczne. Stał się na przestrzeni wieków sanktuarium Krzyża Świętego i później dużą parafią nowohucką. I uważaliśmy, że taka - można powiedzieć - instytucja powinna rozmaitym pielgrzymom, parafianom i zwiedzającym te tereny - i Nową Hutę, i opactwo - dać odrobinę wiedzy i wyobrażenia o historii, o cystersach, o tej części Krakowa. Taka pielgrzymka, przyjście na modlitwę czy na mszę może jednocześnie łączyć się z elementem wiedzy i poznania - wskazuje ojciec opat senior Piotr Chojnacki OCist.

ojciec opat senior Piotr Chojnacki OCist w Bibliotece Gotyckiej
ojciec opat senior Piotr Chojnacki OCist w Bibliotece Gotyckiej
Joanna Urbaniec

Klasztorne muzeum, które daje taką możliwość, zostało otwarte w październiku 2021 roku. Odwiedzający poznają tutaj okoliczności powstania zakonu, dowiedzą się, czym przez wieki zajmowali się cystersi i jaki mieli wpływ na gospodarkę i kulturę. Ukazane zostały w tym muzeum dzieje opactwa w Mogile, prezentowane są - gromadzone przez wieki - księgi, rękopisy, starodruki, bogato zdobione szaty liturgiczne z XVII wieku, jak też np. wzorzyste płytki posadzkowe z mogilskiego kościoła z XIII wieku.

Joanna Urbaniec

Podróż przez osiem wieków

Muzeum klasztorne w Mogile mieści się w dawnym tzw. pałacu opackim i przeoracie. Zajmuje parter i piwnice tych budynków, które były sukcesywnie wznoszone i rozbudowywane od XIII do XVII w. i stanowią przedłużenie najważniejszego, wschodniego skrzydła klasztoru. Atrakcją dla zwiedzających jest już samo znalezienie się w tych zabytkowych murach. Co więcej, zobaczą tu średniowieczny piec hypokaustyczny, który ogrzewał pomieszczenia klasztorne za pomocą gorącego powietrza.

Joanna Urbaniec

Wielkim i budzącym ciekawość eksponatem jest tzw. skrzynia zasobowa z początku XIII wieku. Drewniana, okuwana, zamykana na pięć zamków. Mieli ją przywieźć w 1220 roku do Mogiły zakonnicy z Lubiąża, gdy przybyli założyć tutaj filię swojego klasztoru. Była ówczesnym skarbcem bądź sejfem, w którym przechowywano dokumenty, pieniądze lub naczynia liturgiczne.

Skrzynia z XIII wieku
Skrzynia z XIII wieku
Joanna Urbaniec
Joanna Urbaniec

W cysterskim muzeum można zobaczyć także np. szkatułę, w której przechowywana jest czaszka jednego dobroczyńców opactwa mogilskiego, Stefana Żółtowskiego. Jest wykonana z drewna i masy perłowej, ze złoceniami, a wyłożona czerwonym aksamitem. Pochodzi z ok. 1860 roku.

Z klasztoru - do Internetu

Kolekcja z mogilskiego opactwa właśnie została udostępniona na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (muzea.malopolska.pl). Za tym projektem stoi Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Wirtualne Muzea Małopolski systematycznie, od ponad 10 lat wypełniają się zdjęciami zbiorów różnych placówek i opowieściami o tych eksponatach, a także filmami i modelami trójwymiarowymi. Zdigitalizowanym obiektom można przyjrzeć się z bliska, jakby wzięło się je do ręki.

Małgorzata Mrowiec

W przypadku opactwa z Mogiły dzięki temu portalowi możliwe jest również obejrzenie przedmiotów lub kart ksiąg, które nie codziennie, tylko okresowo są pokazywane na muzealnej ekspozycji, jak też "wejście" tam, gdzie dostęp mają wyłącznie zakonnicy. Z takich właśnie przestrzeni pochodzi np. zdjęcie malowidła "Vitae religiosae typica descriptio". To niezwykły XVII-wieczny, wielkoformatowy obraz pełen symboliki, ukazujący życie zakonnika.

Wirtualne Muzea Małopolski

Ekipa Wirtualnych Muzeów Małopolski, fotografując i skanując, spędziła w mogilskim opactwie 11 tygodni, wykonała tam około 10 tys. zdjęć, zgromadziła 1,29 terabajtów danych. Dzięki tej pracy w każdej chwili mamy teraz dostęp do 69 obiektów z Mogiły.

Prace digitalizacyjne w Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów wraz z Biblioteką w Opactwie Cystersów w Mogile
Prace digitalizacyjne w Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów wraz z Biblioteką w Opactwie Cystersów w Mogile
Marek A. Święch (RPD MIK)

- Już od kilkunastu lat digitalizujemy kolekcje muzealne, jak i prywatne z naszego województwa, a następnie zdjęcia i modele 3D udostępniamy w portalu Wirtualne Muzea Małopolski. Z wykorzystaniem tych obiektów tworzone są też wirtualne wystawy, których powstało blisko sześćdziesiąt. Eksponaty z różnych muzeów w Małopolsce mogą się wtedy spotkać w jednym miejscu, by stworzyć wspólną opowieść na określony temat - co fizycznie nie byłoby możliwe - podkreśla Marta Dvořák, redaktorka portalu.

Joanna Urbaniec

Zajrzeć za klauzurę

Za pośrednictwem Wirtualnych Muzeów Małopolski można też odkrywać nieznane, a często niedostępne na co dzień miejsca w naszym regionie. Portal pozwala nie tylko pokazać widzowi bezcenne obiekty czy intrygujące wnętrza, ale też opisać je, dodać poświęcone im artykuły, poszerzyć wiedzę o nich.

Biblioteka Gotycka
Biblioteka Gotycka
Joanna Urbaniec

- Nie inaczej jest w przypadku Opactwa Cystersów w Mogile i działającego przy nim muzeum – mówi Marta Dvořák. - Pokazaliśmy nastrojową, świetnie zachowaną Bibliotekę Gotycką, niedostępną dla zwiedzających. Prezentujemy też obrazy czy przedmioty znajdujące się na co dzień za klauzurą, których odwiedzający opactwo nie zobaczą. Wielu z tych obiektów zresztą – jak kunsztownie haftowanego różanego garnituru szat liturgicznych, kilkusetletnich dokumentów z klasztornego archiwum czy wielkoformatowej malarskiej alegorii życia zakonnego - nie dałoby się w krótkim czasie obejrzeć z bliska, w każdym szczególe. A zapewniam, że warto, bo detale bywają zaskakujące.

Muzeum Cystersów w Mogile
Muzeum Cystersów w Mogile
Joanna Urbaniec
Makieta budynków klasztornych i rekonstrukcja dawnego wyglądu ogrodu cysterskiego
Makieta budynków klasztornych i rekonstrukcja dawnego wyglądu ogrodu cysterskiego
Małgorzata Mrowiec

Redaktorka portalu zaznacza, że cała zdigitalizowana kolekcja cysterska jest udostępniona w domenie publicznej. Oznacza to, że można z niej korzystać np. do publikacji, wydrukować zdjęcie obiektu i powiesić na ścianie itp. - Celem naszej działalności jest propagowanie muzeów z naszego regionu i szerzej - dziedzictwa Małopolski. Więc zachęcamy, by z tych zbiorów korzystać - dodaje Marta Dvořák.

Zobacz też:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska