https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni las nad Wisłą w Nowej Hucie w Krakowie. Mogiła i jej trójkątny las z drona i ziemi

Piotr Rąpalski
3.06.2024, KRAKOW, LASEK MOGILSKI, PARK 
 ANTONI TOBORE/POLSKA PRESS
3.06.2024, KRAKOW, LASEK MOGILSKI, PARK ANTONI TOBORE/POLSKA PRESS Antoni Toborek
Las tuż nad Wisłą? Jest, w Przegorzałach Las Łęgowy. A jak prześledzicie mapę, to przez cały Kraków takiego ewenementu nie ma. Zabudowa, jakieś zagajniki, pojedyncze drzewa, ogród działkowy, park Grzegórzecki, ale to jednak park, a nie las. I tyle. Ale czy na pewno? Nie. Nowa Huta ciągle ma taki las, w Mogile, w rejonie ulicy Podbipięty.

Las w Mogile

Las ma kształt prawie idealnego trójkąta. Od południa graniczy z ul. Longinusa Podbipięty, a po drugiej jej stronie mamy ogrody działkowe. Dalej już tylko bulwar Wisły ze ścieżką rowerową. Las zachował się mimo postępujące przez lata w tym rejonie Krakowa zabudowy jednorodzinnej. Mogiła kiedyś była wsią, a las był o wiele większy. Powstały domy, drogi, ale dobrze, że postępująca zabudowa wyhamowała. Powstają oczywiście nowe domy, ale wydaje się, że las przestał być już okrajany. I stanowi miejsce spacerów i rekreacji. Zobaczcie tę piękną okolicę z drona.

Google maps

Na zdjęciach z drona widać też jednak nową zabudowę szeregową, rząd domów jednorodzinnych. Tu i tam budują się też prywatni właściciele działek. Nie jest tak, że ten teren inwestorzy omijają szerokim łukiem. To łakomy kąsek dla deweloperów. Jest to jednak teren chroniony planem miejscowym, chroniony jest też sam las. Ale doświadczenie mówi, że nie zawsze rzeczywistość jest taka sama jak zapisana w dokumentach. O tak cenny teren trzeba dbać i go chronić.

Lasek Mogilski

Lasek Mogilski – obiekt przyrodniczy na terenie Nowej Huty, położony nad Wisłą, u ujścia Dłubni. Jest to jeden z dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty (zob. Lasek Łęgowski). Lasek Mogilski wraz z Łąkami nowohuckimi i korytarzem rzeki Dłubni zasilają różnorodność gatunkową Krakowa.

Lasek Mogilski zlokalizowany jest wzdłuż ul. Longinusa Podbipięty, pomiędzy ulicą Klasztorną a ulicą Zakarnie. Zajmuje powierzchnię 24 ha, ma kształt zbliżony do trójkąta, a porośnięty jest głównie wiązem, dębem i jesionem. Stanowi szczątek dawnej podmokłej puszczy, która w piastowskich czasach obejmowała znaczne obszary Polski.

W latach 70. XX wieku na terenie lasku wybudowano asfaltowe alejki, kilka odcinków szutrowych ścieżek spacerowych, wybudowano amfiteatr, zamontowano ławki i kosze. Amfiteatr obecnie już nie istnieje, kosze i ławki zostały w 2020 roku wymienione. Ciągle znajduje się tuKaplica Matki Boskiej Częstochowskiej

Mogiła w Nowej Hucie

To dawna wieś, obecnie część miasta Krakowa, osiedle wchodzące w skład dzielnicy Nowa Huta. To była wieś duchowna, własność Opactwa Cystersów w Mogile. W 1949 roku na polach w północnej części Mogiły rozpoczęto budowę Nowej Huty. Do końca 1950 roku miejscowość była siedzibą gminy Mogiła. 1 stycznia 1951 r., podobnie jak reszta Nowej Huty, cały obszar gminy Mogiła z wyjątkiem gromady Prusy został włączony w granice Krakowa.

Nazwa miejscowości według legendy wiąże się z Wandą, córką legendarnego władcy Krakowa – Kraka, która nie chcąc poślubić Niemca – Rytygiera, miała utopić się w Wiśle. W pobliżu miejsca, gdzie zostało odnalezione jej ciało, usypano mogiłę. W 1222 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż podarował wieś Clara Tumba cystersom oraz ufundował kościół. W 1291 roku po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Mogiła.

Fort nr 49 1/2a „Mogiła”

W latach 1895–96 wbudowany został niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, jako dzieło stanowiące element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Jego zadaniem w układzie obronnym twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca „Wanda” wraz z kontrolą doliny Wisły.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego oprócz bramy. Jako najbardziej kompletny przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków, warty jest zachowania. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr A-105/M.

W latach 2009–2020 fort został poddany częściowemu remontowi, podczas którego odtworzony został pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze zostało oczyszczone i przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Klasztor OO. Cystersów w Mogile

tare, prawie osiemsetletnie opactwo cysterskie w Mogile, wchodzące teraz w obręb Nowej Huty, mieści sanktuarium Krzyża Świętego, do którego wielokrotnie, jako ordynariusz krakowski, przybywał Karol Wojtyła. Był tu także jako papież podczas pierwszej pielgrzymki do Polski 9 czerwca 1979 r. Wypowiedziane wówczas przez niego słowa o tym, że nie można oddzielić ludzkiej pracy od krzyża, były nawiązaniem do wcześniejszej o 20 lat walki o możliwość postawienia krzyża i wybudowania świątyni w Nowej Hucie. Na dziedzińcu sanktuarium znajduje się pomnik Jana Pawła II wykonany według projektu Marka Kordyacznego odsłonięty w 2008 r., a także stojące na stylizowanych kolumnach tablice przypominające słowa wypowiedziane tu przez Jana Pawła II w 1979 r. oraz fragment tekstu poematu Juliusza Słowackiego zapowiadającego nadejście słowiańskiego papieża.

od 12 lat

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska