Nasza Loteria

Miejsce w Krakowie, gdzie ciche opactwo graniczy głośnym stadionem. Mogiła w Nowej Hucie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Mogiła w Krakowie – dawna wieś, obecnie część miasta Krakowa, osiedle wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Wieś duchowna, własność Opactwa Cystersów w Mogile położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie proszowskim województwa krakowskiego. Na dole opactwo Cystersów, a "za płotem" stadion Hutnika Kraków.
Mogiła w Krakowie – dawna wieś, obecnie część miasta Krakowa, osiedle wchodzące w skład Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Wieś duchowna, własność Opactwa Cystersów w Mogile położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie proszowskim województwa krakowskiego. Na dole opactwo Cystersów, a "za płotem" stadion Hutnika Kraków. Szymon Korta
Wcześniej opisywaliśmy miejsce w Nowej Hucie, które jest idealne pod spacery i rekreację, w rejonie ulicy Bulwarowej. Ale dalej na południe mamy podobną oazę spokoju w Krakowie. Wiejska zabudowa wzdłuż ulicy Klasztornej, którą docieramy do opactwa w Mogile wraz z jego starym drewnianym kościółkiem i terenami zielonymi, błoniami mogilskimi. A dalej most Wandy, Wisła, klub jachtowy. Są też i głośniejsze miejsca - stadion Hutnika Kraków i wyznaczająca granice tego rejonu Krakowa trasa S7 ze stosunkowo nowym mostem na Wiśle im. kardynała Franciszka Macharskiego.

Opactwo w Mogile

Sanktuarium Krzyża Świętego w Opactwie Cystersów w Krakowie Mogile powstało 800 lat temu. Jest w nim czczony gotycki krucyfiks Pana Jezusa Mogilskiego.

W 1222 roku do podkrakowskiej wsi Mogiła biskup krakowski Iwo Odrowąż sprowadził Cystersów z Lubiąża na Dolnym Śląsku. Wkrótce zbudowano tu kamienno-ceglane opactwo z wczesnogotyckim kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Wacława męczennika. W XIII wieku klasztor spustoszyły napady Tatarów, a w XVII wieku najazd Szwedów.

Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego w cysterskim stylu romańsko-gotyckim, z głównym ołtarzem skierowanym na wschód. Konsekrowano go w 1266 roku. W latach 1536–1538 ściany prezbiterium i zakrystii pokrył freskami brat Stanisław Samostrzelnik. Polichromie w kaplicy Krzyża Świętego pochodzą z XVIII wieku. W ołtarzu głównym widać poliptyk z 1514 roku ze statuą Matki Bożej z Dzieciątkiem. Boczne ołtarze wykonano w XV wieku, stalle w XVIII wieku, a współczesne witraże w 1947 roku. Sklepienie nawy głównej po pożarze w 1708 roku odbudowano w stylu barokowym. W 1780 roku przebudowano fasadę i kruchtę kościelną. W krypcie, przy wejściu do kaplicy Cudownego Pana Jezusa, pochowani są dobrodzieje klasztoru, zakonnicy i opaci. W kaplicy znajduje się gotycki, słynący z łask krucyfiks Pana Jezusa Mogilskiego, czczony od XIV wieku. O długiej tradycji jego kultu świadczy widoczna na ścianach ogromna ilość darów wotywnych oraz bruzdy wyżłobione w posadzce przez podchodzących na kolanach pielgrzymów. Wierni przybywają do Sanktuarium w Opactwie Cystersów także ze względu na relikwie Krzyża Świętego.

W opactwie koniecznie trzeba zwiedzić: bazylikę, kaplicę Pana Jezusa Mogilskiego, krużganki klasztorne, kapitularz, dawnego kalefaktorium, fraternię, kaplicę opacką oraz klasztorne ogrody i dawny kościół świętego Bartłomieja Apostoła.

Główne uroczystości w sanktuarium przypadają na dzień 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

[źródło: Visitmałopolska]

Stadion Miejski Hutnik Kraków

Kompleks sportowy wraz ze stadionem piłkarskim w Krakowie (w dzielnicy XVIII Nowa Huta, na osiedlu Mogiła) przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego 4, stanowiący własność miasta Kraków i administrowany przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Domowy obiekt Hutnika Kraków. Zwyczajowo nazywany Stadionem Suche Stawy lub Stadionem na Suchych Stawach. 30 maja 2012 Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie nadania kompleksowi sportowemu i stadionowi nazwy Stadion Miejski Hutnik Kraków.

Pierwsze boisko sportowe w tym miejscu wybudowano w 1953 r., na nieruchomościach należących do PGR Lubocza, a jego wykonawcami byli zawodnicy Stali Nowa Huta oraz pracownicy huty. Oficjalnie otwarto je 1 maja 1953

Most Wandy

Most w Krakowie nad Wisłą, wybudowany w latach 2001–2002. Most, położony w ciągu ulic Klasztornej i Półłanki, łączy Nową Hutę z Podgórzem.

Symboliczne otwarcie prac nad budową mostu odbyło się 1 września 2001. Prace rozpoczęto w marcu 2002. W czerwcu budowę mostu trzeba było przerwać ze względu na przejście fali powodziowej przez miasto. W okresie od lipca do września 2002 wykonano żelbetową płytę mostu, a od sierpnia do października prowadzono prace wykończeniowe. Ostatecznie oficjalne otwarcie mostu odbyło się 26 października 2002.

Most składa się z 8 przęseł. Jego całkowita długość z przyczółkami wynosi 352,47 m, a szerokość – 15,20 m.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska