"Od kilkunastu lat te tereny sukcesywnie są rewitalizowane, projekty na zagospodarowanie kolejnych odcinków Młynówki zgłaszają też mieszkańcy w Budżet obywatelski miasta Krakowa. Właśnie zakończyliśmy realizację takiego projektu – w rejonie ul. Zygmunta Starego i Lindego pojawiły się stoły piknikowe, hamaki i leżaki. Czekają już tylko na wiosnę" - zapowiadał niedawno prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Park Młynówka Królewska przebiega przez Dzielnicę V Krowodrza oraz VI Bronowice, liczy sobie długość 8 km, średnią szerokość 8 metrów i powierzchnię 18,41 ha.
Pierwsze wzmianki o Młynówce Królewskiej pochodzą z XIII w., gdy postanowiono doprowadzić wody rzeki Rudawy z Mydlnik do centrum Krakowa ziemnym akweduktem w celach gospodarczych, pitnych i obronnych. Wodę z kanału wykorzystywały także młyny królewskie i młyn w Bronowicach oraz łaźnie miejskie i liczne fontanny.
Park Młynówka Królewska stanowi jeden z najbardziej niezwykłych zabytków Krakowa i jest bardzo ciekawym miejscem do spacerów. Jest to nietypowy park na zielonej mapie Krakowa. Jego osobliwość wynika z wymiarów – zaledwie 8 metrów szerokości i aż 8 km długości. Położony jest po obu stronach kanału o nazwie Młynówka Królewska.
Na całej długości parku znajdują się różnej wielkości wyspy zieleni, które obniżają poziom hałasu, rzucają cień w słoncze dni, oddzielają użytkowników od ruchu ulicznego i stwarzają przestrzeń bardziej kameralną, intymną.
