FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

- Największym wyzwaniem w tym roku pozostaje dla nas hotel Cracovia i przygotowywanie jego przebudowy i zamiany w Centrum Przemysłów Kreatywnych i nowy oddział muzeum poświęcony designowi i architekturze
– zapowiedział Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny.
Budynek od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W tym samym roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W planach jest utworzenie w tym budynku Galerii Designu i Architektury. Ale przyszłość to wciąż odległa.
Ze względu na bardzo zły stan techniczny gmach dawnego hotelu Cracovia czeka nie tylko gruntowny remont, w tym całkowita wymiana substancji budowlanej w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski, ale też adaptacja budynku do celów muzealnych. W efekcie ma powstać nowoczesny budynek, który, jak podkreśla Andrzej Szczerski sam w sobie będzie dziełem nowoczesnej architektury, ze wszystkimi współczesnymi wymogami związanymi, m.in. ze zużyciem energii, terenami zielonymi czy publiczną dostępnością.
Inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy i obliczana jest na 425 mln złotych - to jedna z największych inwestycji w obszarze kultury pod względem zaangażowania państwowych środków na realizację.
- Po ubiegłorocznych, niezbędnych ekspertyzach technicznych i architektonicznych, jesteśmy na etapie wykonanie koncepcji funkcjonalno-architektonicznej przyszłego obiektu, która określi zakres przebudowy – wyjaśnia Wisław Sawa, zastępca dyrektora MNK do spraw zarządzania. - W przyszłym miesiącu rozpoczniemy uzgodnienia z urzędami konserwatorskimi w Krakowie co do określenia zakresu przebudowy. Po otrzymaniu tych wytycznych jesteśmy w stanie w perspektywie trzech miesięcy od uzyskania dokumentów zlecić wykonanie projektu przebudowy. Oczywiście, po wcześniejszym „dopięciu” finansowania inwestycji.
Podczas ubiegłorocznej wizyty w dawnym hotelu Cracovia minister Gliński zapowiedział, że nowe muzeum pierwszych zwiedzających przyjmie w 2026 roku.
- Prace budowlane zamierzamy rozpocząć w 2024 roku. Pierwsze będą dotyczyć rozbiórki elementów, które zostaną uwzględnione w rozmowach z konserwatorami. Będziemy chcieli zachować cenne elementy takie jak klatka schodowa czy mozaiki - poinformował Wiesław Sawa. - Jesteśmy w stałym kontakcie z prof. Cęckiewiczem, autorem projektu hotelu.
Po remoncie dawny hotel Cracovia, oprócz funkcji muzealnej i wystawienniczej przejmie także wszystkie istotne funkcje Gmachu Głównego na czas remontu głównej siedziby MNK, która została zaplanowana na kolejne lata.
- Grzechy, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia. Ksiądz nie będzie miał wyboru
- Te znaki zodiaku wzbogacą się w 2022 roku
- Podwyżki opłat i cen w 2022 r. Nie tylko prąd i gaz. Co zdrożeje i o ile?
- Sylwestrowa zabawa w klubie Energy 2000 w Przytkowicach
- Nowy rok przynosi duże podwyżki w aptekach. Więcej zapłacimy za 500 lekarstw [LISTA]
- Ruszyła rozbiórka wiaduktu w centrum miasta. Wielkie zmiany w organizacji ruchu!