https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. TOP 10 techników, do których jest najwięcej chętnych w rekrutacji 2021

Małgorzata Mrowiec
Technikum Łączności jest - tak jak rok i dwa lata temu - najbardziej obleganym spośród krakowskich techników. Jako szkołę pierwszego wyboru, czyli tę wymarzoną, na której zależy im najbardziej, wskazały je 523 osoby. W tym najpopularniejszym technikum przypada teraz średnio 2,06 kandydata na jedno miejsce. Sprawdziliśmy też całą pierwszą dziesiątkę najchętniej wybieranych szkół technicznych w rekrutacji 2021.

FLESZ - Pierwszy punkt "Orlen w ruchu" otwarty

od 16 lat

Rekrutacja do krakowskich szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 nadal trwa. Ale to do 21 czerwca absolwenci podstawówek mieli czas na zgłaszanie wniosków o przyjęcie do liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. To właśnie na tym etapie w podaniach wskazywali szkoły, do których najbardziej chcieliby się dostać - szkoły marzeń. Teraz, do 14 lipca, młodzi ludzie mają czas na uzupełnienie podań o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Znając już swoje wyniki z egzaminu (poznają je 2 lipca), będą mogli jeszcze wskazać we wnioskach ostatecznie inne szkoły.

W tegorocznej rekrutacji szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez gminę Kraków oferują łącznie 10 192 miejsc. Samorządowe licea ogólnokształcące w Krakowie przygotowały dla kandydatów 4 671 miejsc, technika - 3 916 miejsc, a branżowe szkoły I stopnia - 1 605.

W systemie elektronicznym, z którego wykorzystaniem odbywa się rekrutacja, potwierdzono 9 061 wniosków złożonych do samorządowych szkół ponadpodstawowych. Technika postanowiło wybrać 2 670 kandydatów.

W naszej galerii prezentujemy 10 techników, którymi jest największe zainteresowanie w rekrutacji 2021. Dla każdego z nich podajemy: liczbę miejsc, jaką przygotowano dla przyszłych pierwszoklasistów, liczbę potwierdzonych wniosków o przyjęcie oraz liczbę kandydatów na jedno miejsce (są to kandydaci ubiegający się o przyjęcie do danego technikum jako szkoły pierwszego wyboru).

W najbardziej szturmowanym technikum przypada teraz średnio 2,06 kandydata na jedno miejsce. Ale zaznaczmy, że do poszczególnych klas konkurencja bywa o wiele większa. W Krakowie najwięcej kandydatów ubiega się o jedno miejsce w klasie dla przyszłych techników programistów w Technikum Łączności nr 14 (profil ogólnodostępny z rozszerzoną matematyką) - złożono tam 8,9 podań na jedno miejsce.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Niestety, jest to jedno z nielicznych techników, które wybierają absolwenci szkół podstawowych. Inne technika nieraz świecą pustkami, gdyż wszyscy pchają się do "ogólniaków" (lub - co bardziej prawdopodobne - są na siłę tam posyłani przez rodziców). Powinno być mniej liceów i większość absolwentów szkół podstawowych powinna wybierać technika, gdyż posiadanie zawodu jest bardzo ważne, a liceum ogólnokształcące go nie daje -tylko przygotowuje do studiów wyższych które też nie zawsze dają zawód (np. filozofia, politologia i tym podobne kierunki raczej zawodu nie dadzą). Liceów ogólnokształcących w Krakowie (licząc łącznie z Nową Hutą) powinno być max. 20 (za moich lat licealnych było co najwyżej 15), a bez Nowej Huty (uważam, że powinna być jednak odrębnym miastem) - max. 15. Tymczasem mamy w mieście ponad 40 "ogólniaków". Powtarzam, najwięcej powinno iść do techników, na drugim miejscu szkoły branżowe, natomiast do LO - najmniej. Osoba po liceum nadaje się tylko do biura, a z pracy biurowej nie ma pożytku.

s
sok z dewotki !

Przede wszystkim, należy w trybie ultra pilnym skończyć z patologią i fikcją, czyli polikwidować z 75% tzw. liceów, względnie pozamieniać je (zgodnie ze stanem faktycznym) na dawne "zawodówki". Poziomem, tak naprawdę są to właśnie szkoły branżowe, albo nawet wręcz szkoły specjalne, w dawnym rozumieniu edukacji. Również, większość tzw. techników, na podobnej zasadzie, nie powinno kształcić jakichś późniejszych pseudo magistrów (max 5 % społeczeństwa), tylko właśnie fachowców (głównie techników) w różnych specjalnościach. Wszystko te zmiany są super pilnie, i muszą być wprowadzone w połączeniu z reformą tzw. szkolnictwa wyższego (likwidacja, albo drastyczne ograniczenie liczby miejsc opłacanych przez państwo na tzw. studiach), oraz drastyczną weryfikacją uprawnień do tzw. stopni naukowych - szczególnie na tzw. kierunkach socjologicznych, humanistycznych, czy też tzw. kierunkach społecznych. Większość tych tzw. uczelni, jest tak naprawdę na poziomie kształcenia średniej klasy dawnych liceów. Sama tylko sytuacja z covidem (i drastyczny spadek liczby urodzin w kolejnych rocznikach), wręcz wymusi konieczność sensownego gospodarowania zasobami ludzkimi, i konieczność zakończenia fikcji.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska