Kraków. Trwa Szkolny Budżet Obywatelski. Za pierwszym razem zaledwie trzy szkoły wzięły udział w projekcie, a teraz aż 31

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK
Udostępnij:
Uczniowie samorządowych szkół ponadpodstawowych walczą o realizację projektów. Czas na składnie pomysłów już minął. Teraz promowanie projektów i głosowanie. 31 maja poznamy zwycięzców. Każda spośród 31 szkół będzie miała do wykorzystania 5 000 zł. Łączna pula pieniędzy to 155 000 zł. W ubiegłym roku w SBO wzięły udział zaledwie trzy szkoły.

Szkolny Budżet Obywatelski powstał jako przedsmak Budżetu Obywatelskiego dla młodych Krakowian. Projekt ma być adaptacją procesu zwykłego BO na potrzeby lokalnych, małych społeczności takich jak szkoły.

- Zastanawialiśmy się, jak sprawić, aby mechanizmy, rolę i znaczenie tego procesu zrozumieli także młodsi mieszkańcy miasta. Przyświecał nam cel rozbudzenia poczucia sprawczości wśród młodych osób, chęć włączenia młodzieży we współdecydowanie o sprawach szkoły, podkreślenia roli samorządności uczniowskiej, a także zwiększenie rozpoznawalności zasad i procesu BO wśród uczniów krakowskich szkół – tłumaczy nam Biuro Prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

Dzięki projektowi to właśnie młodzi mieszkańcy Krakowa mają mieć możliwość decydowania o tym, jak zostaną przeznaczone określone środki finansowe. Proces jest bardzo prosty. Uczniowie i uczennice zgłaszają swoje pomysły i tworzą projekty, które później zostają poddane pod głosowanie. Wygrywają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne.

- Inicjatorem SBO jest Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, a komórką wiodącą Referat ds. Młodzieży, który od 2019 roku realizuje program aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0” – informuje UMK. SBO jest w całości finansowany przez Gminę Miejską Kraków.

Pierwsza, a zarazem pilotażowa edycja, oddała w ręce młodych 15 000 zł, z przeznaczeniem 5 000 zł na szkołę. I SBO odbył się w roku szkolnym 2020/2021 i wzięły w nim udział dwie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 91 im. Janusz Kusocińskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 67 im. Władysława Łokietka, a także XVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

- Kwota otrzymana na realizację projektów w Szkolnym Budżecie Obywatelskim to 5 000 zł. W pierwszej edycji SBO finanse przyznane na projekt nie mogły przekroczyć 1 000 zł. Młodzież złożyła 60 projektów i wybrała 5 – zakup ławek na korytarz szkolny, puf do strefy relaksu, bilardu na korytarz szkolny, telewizora i głośników do sali fitness, roślinek i krzewów do ogródka szkolnego. W tym roku szkolnym również realizujemy SBO, lecz zwiększona została kwota na jeden projekt do 2 500 zł. Obecnie młodzież przygotowała 37 projektów. Zamierzamy brać udział w kolejnych edycjach SBO – tłumaczy Małgorzata Kozak-Zasadni, Dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego.

W pierwszej edycji uczniowie zgłosili 93 projekty: SP nr 91 – 13 projektów, SP nr 67 – 20, XVI LO – 60. W każdej ze szkół wyłoniono po 5 zwycięskich projektów, a wśród nich: utworzenie zielonego patio z ławkami, leżakami i hamakiem, zakup sprzętu do gry w bilard i siatkówkę (SP 91), zakup puf do kącika relaksacji, stołów i ławek do szkolnego ogrodu, szafy na narzędzia ogrodnicze i kije do Nordic Walking (SP 67), aranżacja kącika integracyjnego i ogrodu wraz z zakupem ławek, telewizora i stołu do gry w bilard (XVI LO).

Każda ze szkół biorących udział w SBO musiała powołać zespół roboczy ds. Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, w którego skład wchodziła dyrekcja, przedstawiciele samorządu szkolnego oraz pracownicy wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. Zespół miał za zadanie opracować regulamin, weryfikować projekty, a także zorganizować głosowanie. Promowanie SBO odbywało się na lekcjach wychowawczych oraz WOS. Nauczyciele mieli do dyspozycji specjalnie przygotowane karty pracy. W zajęciach wzięli udział uczniowie z około 40 klas. W kwestii Budżetu Obywatelskiego uczniów edukowali również i odpowiadali na ich pytania pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. W tym roku zasady się nie zmieniają.

W drugiej edycji mowa już o kwocie 155 000zł ze względu na to, że bierze w niej udział 31 szkół podstawowych. W tym roku wartość jednego projektu wzrosła, a zarazem nie może przekroczyć 2 500 zł. Zakończyła się już weryfikacja, a także ogłoszono listy propozycji pomysłów zakwalifikowanych do głosowania. Teraz czas na promowanie projektów i oddawanie głosów. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 31 maja br. Oprócz Krakowa, Szkolny Budżet Obywatelski jest również realizowany m. in. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu i Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie