Nasza Loteria

Kraków. Tysiące żarłocznych gąsienic na drzewach i krzewach Młynówki Królewskiej. Spokojnie, to tylko... namiotnik

Marcin Banasik
Marcin Banasik
"Są różne etapy rozwoju: zwinięte liście w pajęczynie na zdrowych krzewach, worki pajęczynowe z setkami gąsienic (a tych worków setki), chodzące gąsienice i martwe drzewa z pajęczynami!!! Są na całym odcinku niebieskiego szlaku wzdłuż wału Młynówki Królewskiej (od wejścia z Lindego do torów kolejowych). Najwięcej na wysokości osiedla domków (Balicka 126-140 - na wprost Biedronki) i wzdłuż całego płotu Akademii Rolniczej Wydziału Mechanizacji i Technologii Żywności." - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka. Mieszkanka okolic Młynówki obawia się, że gąsienice mogą wyrządzić duże szkody w roślinności.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zielenie Miejskiej zapewnia, że ćma bukszpanowa jest dobrze znana pracownikom miejskiej jednostki, zajmującej się zielenią.

- Pojawienie się namiotników w dużej ilości może wzbudzać niepokój, ale trzeba pamiętać, że drzewa i krzewy dobrze radzą sobie z obroną przed tym szkodnikiem. Dodatkowo na pomoc przychodzą im ptaki, które żywią się larwami. Regularnie dostarczamy poidełka dla ptaków i budki lęgowe, aby mogły walczyć ze szkodnikami - tłumaczy Łukasz Pawlik.

Ekspert dodaje, że nie ma niebezpieczeństwa iż namiotniki będą się rozmnażały w zastraszającym tempie. - Ćmy bukszpanowe żyją tylko jedną generację, stąd nawet duże ilości nie są dużym zagrożeniem - dodaje wicedyrektor ZZM w Krakowie.

Do Europy ćma dotarła już kilkanaście lat temu, ale w Polsce została zaobserwowana dopiero w 2015 roku. Motyl przybył do nas najprawdopodobniej wraz z roślinami przywożonymi zza granicy i od razu zaczął pustoszyć nasze działki, ogrody i parki.
Gąsienice ćmy zjadają bukszpan

Dorosły owad jest dość duży i ma brązowe lub biało-brązowe skrzydła. W takim stadium nie jest groźny dla roślin, gdyż nie odżywia się liśćmi bukszpanu. Dorosła samica składa jednak na nich swoje liczne, żółte jaja, z których wylegają się następnie kolorowe, żarłoczne gąsienice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska