Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków uczcił Bronisława Cieślaka w Alei Gwiazd pod Wawelem

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Gwiazdę Bronisława Cieślaka w Alei Gwiazd na bulwarze Czerwieńskim odsłoniła żona Anna Cieślak. Uroczystości towarzyszył pokaz serialu "07 zgłoś się" w kinie plenerowym pod Wawelem
Gwiazdę Bronisława Cieślaka w Alei Gwiazd na bulwarze Czerwieńskim odsłoniła żona Anna Cieślak. Uroczystości towarzyszył pokaz serialu "07 zgłoś się" w kinie plenerowym pod Wawelem Konrad Kozlowski/Polskapress
Przy dźwiękach tematu muzycznego zwiastującego kultowy serial "07 zgłoś się", w Alei Gwiazd u stóp Wawelu, odsłonięta została gwiazda Bronisława Cieślaka, aktora i dziennikarza przez całe życie związanego z Krakowem. - To jest miejsce szczególne, epicentrum życia Sławka - mówiła Anna Cieślak, żona aktora podczas uroczystego odsłonięcia gwiazdy.

FLESZ - Mieszkańcy Zoo zaszczepieni na COVID-19

od 16 lat

Nieprzypadkowa jest sama data 7.07 - ma nawiązywać do tytułu serialu "07 zgłoś się", a i sama Aleja Gwiazd to miejsce szczególne dla Bronisława Cieślaka.

- To jest miejsce na przecięciu najważniejszych dróg Sławka, tak w rodzinie był nazywany mąż - mówiła Anna Cieślak, żona Bronisława Cieślaka, podczas uroczystego odsłonięcia gwiazdy upamiętniającej aktora i dziennikarza. - Za nami na krakowskim Kazimierzu Sławek urodził się i spędził dzieciństwo, po drugiej stronie Wisły, na osiedlu Podwawelskim założył rodzinę, mieszkał, spędzał czas wśród przyjaciół. Po prawej stronie Radio Kraków, po lewej widać wieże telewizji Kraków, to były miejsca, z którymi był bardzo związany, był dumny ze swojej pracy dziennikarskiej. To jest miejsce szczególne, epicentrum życia Sławka. Tu jeździł na rowerze, chodził na spacery ze swoimi psami.

Gwiazda Bronisława Cieślaka znajduje się w Alei Gwiazd na bulwarze Czerwieńskim, w miejscu, gdzie od trzynastu lat uhonorowywani są wybitni aktorzy, piosenkarze, twórcy kultury. Swoje gwiazdy mają m.in. Andrzej Wajda, Wojciech Pszoniak, Marek Grechuta, Krzysztof Krawczyk czy Céline Dion.

- Pomimo nieskończonych szkół aktorskich, kamera pokochała Bronisława Cieślaka, a my pokochaliśmy Sławka Borewicza za jego autentyzm i prawdę, bo był amantem serialowym, którego wielbiliśmy - mówił pomysłodawca Alei Gwiazd, dziennikarz RMF FM Darek Maciborek. - Kiedy słucham ścieżki dźwiękowej Włodzimierza Korcza, wyobrażam sobie Sławka Borewicza w amerykańskiej kurtce wojskowej. Był naszym agentem do zadań specjalnych, maczo, który podbijał miliony serc. Był naszym światłem na Zachód, bo używał wody toaletowej Old Spice, poruszał się fenomenalnym wówczas polonezem i sprawiał, że wszystkie panie interesowały się Sławkiem Borewiczem. Był naszym Jamesem Bondem, z tym, że James Bond nie poradziłby sobie w czasach peerelu, a Sławek Borewicz sobie poradził.

W uroczystości wzięli udział m.in. żona aktora Anna Cieślak oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Z okazji odsłonięcia gwiazdy Bronisława Cieślaka, RMF FM zorganizował tego dnia I Ogólnopolski Maraton z serialem „07 zgłoś się”. W plenerowym kinie pod Wawelem można było zobaczyć cztery odcinki kultowego serial u: „Zamknąć za sobą drzwi”, „Przerwany urlop”, „Brudna sprawa” i „Dlaczego pan zabił moją mamę?”. W klimat peerelu wprowadziła widzów grupa rekonstruktorska, a jedną z atrakcji był milicyjny radiowóz.

Bronisław Cieślak urodził się w 1943 roku w Krakowie. Miastem związany był przez całe życie, tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego, studiował etnografię na Uniwersytecie Jagielloński. Zanim cały kraj poznał go jako bezkompromisowego porucznika Borewicza, był dziennikarzem, m.in. pracował w Polskim Radiu Kraków, był redaktorem i zastępca redaktora naczelnego Telewizji Kraków.

Rolę, która przyniosła mu największą popularność - porucznika Borewicza - bezkompromisowego w walce z przestępcami oficera MO, otrzymał jak sam wspomniał dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi.

"Reżyser serialu przyjechał do Krakowa bez zapowiedzi. Było rano, otworzyłem w piżamie, a on mówi: „Nazywam się Krzysztof Szmagier”. Długo potem rozmawialiśmy. W końcu zdecydowałem się wziąć tę rolę, ponieważ nie pasowała do stereotypowego wizerunku milicjanta. Borewicz był raczej krnąbrnym inteligentem, który nie przestrzega regulaminu" - wyjaśniał aktor.

Aktor zmarł 2 maja 2021 roku, został pochowany na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska