Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków hucznie będzie świętował setne urodziny Szymborskiej

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
2 lipca minie sto lat od narodzin Wisałwy Szymborskiej
2 lipca minie sto lat od narodzin Wisałwy Szymborskiej Jacek Kozioł
2 lipca 1923 roku w Kórniku pod Poznaniem przyszła na świat Wisława Szymborska. Niemal przez całe życie noblistka związana była z Krakowem, w najbliższy weekend Kraków hucznie uczci urodziny swojej znakomitej poetki. W programie, m.in. otwarcie parku Szymborskiej, premiera spektaklu, odsłonięcie muralu i piknik.

W związku z setną rocznica urodzin noblistki, Senat RP uchwalił rok 2023 Rokiem Szymborskiej, w Krakowie świętowanie tego jubileuszu trwa od kilku miesięcy, m.in. ukazał się tom wierszy zebranych poetki, wśród których znalazły się utwory dotąd niepublikowane oraz niewznawiane pierwsze tomiki. Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza.

Twórczość autorki "Wołania do Yeti" przywołana została również podczas krakowskich Wianków w wykonaniu rapera Miuosha.

Kulminacją wydarzeń poświęconych Wisławie Szymborskiej będzie najbliższy weekend, kiedy to przypada setna rocznica urodzin.

1 lipca w siedzibie głównej Biblioteki Kraków (ul. Powroźnicza 2, godz. 11.00-14.00, wstęp wolny) odbędzie się piknik "Urodziny Wisełki", podczas którego o Szymborskiej opowie wieloletni sekretarz poetki - Michał Rusinek.

Głównym wydarzeniem Roku Szymborskiej w Krakowie będzie otwarcie 2 lipca pierwszego parku literackiego w Polsce imienia krakowskiej noblistki – to dawny parking między ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów.

Zanim park zaprosi na swoje alejki, odsłonięty zostanie mural poświęcony poezji noblistki (ul. Dolnych Młynów 10, godz. 10.00), a w samo południe Sinfonietta Cracovia zaprosi na dziedziniec Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) na "Literackie espresso" - w programie Mozart i muzyka filmowa, a gościem spotkania będzie zaprzyjaźniona z poetką literaturoznawczyni prof. Teresa Walas.

Uroczystemu otwarciu będzie towarzyszył piknik. O godzinie 10.00 rozpocznie się spacer tematyczny zorganizowany przez Dzielnicę I. Szlakiem „Szymborskiej we wspomnieniach” poprowadzi uczestników wydarzenia krakowska przewodniczka Agnieszka Kuźma. W godzinach 11.00-15.00 na zabawy literackie warsztaty i konkurs na lepieje zaprasza Biblioteka Kraków. Wydawnictwa i gadżety związane z noblistką będzie można znaleźć na stoisku księgarni De RevolutionibusBooks. A na stoisku firmy Medicine będzie można przedpremierowo kupić ubrania z kolekcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki. Tych, którzy zastanawiają się, jakie lody lubiła poetka, będą mogli skosztować "lodów Szymborskiej" przygotowanych przez firmę Good Lood.

Zaplanowane na godz. 14.00 oficjalne otwarcie z udziałem władz miasta i przedstawicieli Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, Senatu RP oraz aktywistów miejskich uświetni prezentacja wybranych utworów poetki w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska. Usłyszymy także ulubione standardy jazzowe Wisławy Szymborskiej. Dla uczestników tego wyjątkowego urodzinowego pikniku zagra Luka Mazur Quartet.

- Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik” zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała - mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji im. Szymborskiej.

Tuż obok, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, na odwiedzających będzie czekać niezwykła niespodzianka przygotowana przez LEGO – zbudowana z ponad 21 tysięcy klocków makieta odwzorowująca jedno z najważniejszych wydarzeń lat 90. Jesienią w MOS-ie zagości "Jarmark Szymborskiej" - wystawa poświęcona poetce.

Wieczorem na scenie Domu Machin Teatru im. Słowackiego odbędzie się premiera spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" w reżyserii Anny Gryszkówny.

Do Parku Szymborskiej 2 lipca będzie można dojechać "tramwajem Szymborskiej". Przez rok po Krakowie będzie jeździł tramwaj przypominający o krakowskiej noblistce, najczęściej na linii 8, którą jeździła autorka "Kota w pustym mieszkaniu".

2 lipca, świętowanie Roku Szymborskiej się nie kończy, w planach jest m.in. publikacja książki „Kryniccy, to przecież dla Was! Listy i karteczki 1966-2011” poświęcona bogato ilustrowanej korespondencji poetki do Krystyny i Ryszarda Krynickich przygotowuje z kolei Wydawnictwo A5.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska