Specjalna tablica pojawiła się na jednej ze ścian budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego dzięki inicjatywie stowarzyszenia Ne Cedat Academia – zrzeszającego rodziny profesorów i studentów biorących udział w tajnych kompletach – oraz władz uczelni. Odsłonięto ją wczoraj, w 73. rocznicę inauguracji skróconego roku akademickiego, rozpoczętego 19 marca 1945 r., zaledwie dwa miesiące po opuszczeniu Krakowa przez Niemców.
– To uroczystość szczególna, bo przypominająca o najważniejszej misji uniwersytetu, jaką jest nauczanie – podkreślał prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Ciężko nam sobie dziś wyobrazić, jak trudne to były decyzje dla tych młodych ludzi i profesorów, którzy mimo zagrożenia zdecydowali się na udział w tajnym nauczaniu – dodał.
Kraków dziś i przed laty. Jak się zmienił? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]
Zanim odsłonięto tablicę wmurowaną w ścianę Collegium Novum, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze pod budynkiem przy ul. Podwale 2, gdzie odbyły się pierwsze tajne wykłady. W wydarzeniu wzięły udział m.in. trzy studentki – absolwentki podziemnego uniwersytetu.
Tajne komplety Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się w 1942 roku. Za ich organizację odpowiadał prof. Mieczysław Małecki. Podczas II wojny światowej kształcono m.in. w zakresie polonistyki, medycyny czy prawa. W podziemną edukację było zaangażowanych 136 wykładowców, a w zajęciach uczestniczyło ponad 800 studentów. To właśnie dzięki ich poświęceniu i zaangażowaniu uczelnia przetrwała okres II wojny światowej, kiedy nie mogła legalnie prowadzić swojej działalności. Wróciła do normalnego funkcjonowania zaraz po zakończeniu okupacji niemieckiej.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
