https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulica Iwaszki z estakadą i rondami. Ale budowa wciąż tylko w planach

Arkadiusz Maciejowski
Mapa prezentuje przybliżony przebieg planowanej ulicy Iwaszki. Zgodnie z nowymi założeniami urzędników miejskich, ta ważna droga ma powstać dopiero za cztery lata, czyli do 2022 roku
Mapa prezentuje przybliżony przebieg planowanej ulicy Iwaszki. Zgodnie z nowymi założeniami urzędników miejskich, ta ważna droga ma powstać dopiero za cztery lata, czyli do 2022 roku
Przy okazji tzw. audytu rowerowego, pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przedstawili główne założenia dotyczące planowanej od lat ulicy Iwaszki. Zakres inwestycji ma być dużo większy niż pierwotnie zakładano. Ale wciąż nie wiadomo kiedy rozpocznie się budowa tej kluczowej dla północnej części miasta drogi. Już wiadomo, że - mimo wcześniejszych zapowiedzi - w tym roku urzędnicy miejscy nie będą mieli gotowego projektu ani pozwolenia budowlanego. Mają za to... duże problemy również z innymi zadaniami dotyczącymi tej części miasta.

Budowa ulicy Iwaszki była jedną ze sztandarowych obietnicy wyborczych, składanych cztery lata temu przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Znalazła się w jego programie wyborczym z 2014 roku. Do dziś nie powstała.

Dopiero w sierpniu 2017 roku urzędnicy z ZIKiT ogłosili przetarg, a następnie wybrali firmę, która przygotowuje projekt ulicy Iwaszki, która ma biec od al. 29 Listopada, w pobliżu ul. Felińskiego, do ul. Strzelców. Pozwoliłaby odciążyć właśnie al. 29 Listopada. A kierowcy, którzy - jadąc od strony Warszawy - chcieliby dotrzeć na wschód Krakowa, mogliby szybko odbić w lewo, w stronę np. ronda Barei.

Jeszcze w 2017 r. w ZIKiT zapowiadali, że projekt ul. Iwaszki (wraz z uzyskaniem pozwoleń budowlanych) ma być gotowy w 2018 r. Czyli prace te powinny być już na ukończeniu, a urzędnicy powinni przygotowywać się do wyboru wykonawcy prac budowlanych. Ale rzeczywistość wygląda inaczej. - Termin umowny przekazania dokumentacji projektowej to 20 listopad, ale w związku ze zmienionym zakresem inwestycji przewidujemy, że prace zakończą się w 2019 r. - przyznają pracownicy biura prasowego ZIKiT. Dopiero wtedy wybrany ostanie wykonawca prac budowlanych.

Krakowski Zakrzówek na przestrzeni lat. Zobacz, jak się zmie...

Urzędnicy nagle zorientowali się bowiem, że należy odpowiednio skoordynować budowę ul. Iwaszki z planowaną budową przystanków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, które mają powstać na Prądniku Czerwonym. W ZIKiT uznali więc m.in., że zamiast wiaduktu nad torami kolejowymi w rejonie ul. Powstańców, należy zbudować zdecydowanie dłuższą (może mieć ponad 300 m) estakadę, która przebiegać będzie nie tylko nad torami, ale również nad ul. Meiera, ul. Powstańców i wspomnianymi przystankami SKA.

W opisie przygotowanej koncepcji ul. Iwaszki czytamy m.in., że nad planowanymi przystankami SKA powstać mają przystanki autobusowe. Generalnie stworzony ma być w tej części miasta nowy, duży węzeł przesiadkowy z parkingiem park&ride. Pod estakadą, w miejscu skrzyżowania ul. Powstańców i Strzelców, powstanie rondo (jedno z czterech planowanych).

W ramach inwestycji zbudowane mają zostać też m.in. nowe odcinki ul. Felińskiego i Węgrzeckiej, które łączyć będą się z ul. Iwaszki. Urzędnicy wyliczają, że na niektórych odcinkach, ul. Iwaszki będzie miała po dwa pasy ruchu, zamiast po jednym w każdym z kierunków - m.in. przy skrzyżowaniu z al. 29 Listopada. Więcej pasów ruchu będzie też w rejonie kolejnego planowanego ronda, na wysokości dworca autobusowego przy cmentarzu Batowickim.

W ZIKiT oczywiście zastrzegają, że to na razie koncepcja i ostateczny kształt ul. Iwaszki znany będzie, gdy powstanie projekt. Ale zaznaczają też, że ich zdaniem te wszystkie wymienione nowe rozwiązania sprawią, że ulica Iwaszki jeszcze lepiej ma spełniać swoją rolę, czyli wyprowadzania ruchu z północnej części miasta i odciążenia al. 29 listopada. Ale jest też druga strona medalu.

Po pierwsze inwestycja, której wstępny koszt szacowany był na około 21 mln zł, może kosztować ostatecznie nawet około 60 mln zł. - Koncepcja, która ma być realizowana zakłada m.in. budowę estakady, wpływa na zwiększenie kosztów realizacji inwestycji - przyznają w ZIKiT.

Urzędnicy złożyli już wniosek o zwiększenie pieniędzy na tę inwestycję, na co będą się musieli zgodzić radni miejscy. Nie wiadomo jeszcze kiedy odpowiednia uchwała pojawi się na Radzie Miasta Krakowa. Może to być już po wyborach samorządowych.

Kluczowe jest jednak to, że jeszcze w zeszłym roku w ZIKiT informowali, że ul. Iwaszki powinna powstać najpóźniej do 2020 r. Teraz planują, że - w związku z większym zakresem inwestycji i m.in. dłuższym etapem projektowania - droga powstanie dopiero... w 2022 roku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Radny
Urzędy blokują inwestycje na północy Krakowa (Tramwaj na górkę narodową, przebudowa 29 listopada, budowa ul Iwaszki, budowa Wiaduktu przy Urzędzie skarbowym w Hucie, przebudowa Witkowickiej). MUSI BYĆ ZAPEWNIONE FINANSOWANIE TRASY ŁAGIEWNICKIEJ - DROGI DONIKĄD - ale za to stanowisk od groma :):). przecież znajomi muszą gdzieś pracować.
K
Klops
za cztery lata to pewnie tam metro będzie
m
mdk
Realizacja przebudowy przełożono kolejny raz, tak by przypadkiem przed wyborami mieszkańcy nie stanęli w jeszcze większych korkach. Północ Krakowa jak zwykle nie po drodze Panu Prezydentowi...
o
olo
Super inwestycja. Szkoda tylko, że plany obowiązują do 21 października
a
aapikrak
Ulica ta był już ujęta w planach budowy Osiedla Czerwony Prądnik na początku lat 80 tych ub. wieku. Zatem historia tej ulicy ma już bez mała 40 lat, a nie z ostatniej kadencji. Mało tego ronda przy Lublańskiej i przy Dobrego pasterza miały być wielopoziomowe bezkolizyjne, a cała ulica dwupasmowa i co jeszcze miał tam biec tramwaj. Ale to już faktycznie jest historia, a będzie co będzie. Majchrowski pewno tą bajeczkę pamięta i co jakiś czas opowiada gawiedzi.
X
XYZ
Może chociaż jakaś modyfikacja tekstu, ten już znamy na pamięć. Smacznego, fanboyu JM.
A
ABC
Człowieku, wykorzystać okazję, by milczeć, zamiast karmić nas farmazonami tłumaczącymi lenistwo JM i jego drużyny.
K
Krakus
Po 16 latach rządów pozostaje już tylko chęć pełnienia dalszej władzy. Każda kolejna kadencja była coraz gorsza. Inwestycje w rozsypce albo...na wizualizacjach. Ludzie, obudźcie się!
M
Mieszkaniec
Przed wyborami postanowili poruszyć temat budowy dróg a po wyborach o wszystkim zapomną. Za cztery lata kolejne wybory więc wtedy temat powróci a głupi niech się cieszy że będzie miał nowe ulice.
L
Luna
Standard. Majchrowski dziadoski. Większość jego obietnic jest bez pokrycia, a i tak dalej obiecuje i ludzie dalej na niego głosują. Morawiecki miał rację, ludzie są głupi.
g
grzeg
Co się dzieje z 29 Listopada?!!
M
Mariusz
Z tego co wiem akurat w tym przypadku nie ma problemu z wykupem gruntu tylko z klasyczna indolencja I brakiem zdecydowania urzednikow...
w
wiem
jakby ktoś nie wiedział to ziemię na północy Krakowa są w większości własnością zakonników.
w Polsce nawet specustawa nie da się przymusić kleru by oddał ziemię pod inwestycje. stąd problemy
b
babcia malina
Ostatnie miski pieroGów zostaną wydane w piątek przed północą. Następna okazja już za 5 lat. Aha, pamiętajcie o Gratisowych karnetach od pryncypała.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska